​Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde turizm şenliği

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan Turizm Şenliği start aldı.

​Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde turizm şenliği

Geleneksel hale getirilmesi planlanan şenliğin ilk gününde Van Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademisyenleri tarafından ‘Van’da Yapılan Arkeolojik Kazıların İl Turizmine Olan Katkıları’ temalı panel düzenlendi.

Van Müzesi’nde gerçekleştirilen Doç. Dr. Emine Cihangir moderatörlüğündeki panelde, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsen Baş Terzioğlu ‘Geleceğe Miras Projesi Kapsamında Eski Van Şehri’nde Planlanan Çalışmalar’, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu ‘Çavuştepe ve Zernaki Tepe Kazılarının Van Turizmine Katkısı’ ve Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ercan Çalış ‘Gevaş Selçuklu Mezarlığı Kazı ve Restorasyonunun Van Turizmine Katkısı’ başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

İl Kültür Turizm Müdürü Abdurrahman Şahin de kısa bir konuşma gerçekleştirerek herkesin Turizm Haftasını kutladı. Abdurrahman Şahin, Van kentine yapılan turizm yatırımlarından bahsederek ülkenin döviz gelirleri açısından en önemli kaynağının turizm olduğunu söyledi.

Şahin, bu nedenle Turizm Haftası kutlama programlarının her geçen yıl daha çok önem kazandığını ve bu yıl paneller, geziler buluşmaları, fotoğraf sergileriyle bu haftayı en güzel şekilde değerlendirmek istediklerini aktardı.

Van YYÜ’nün düzenlemiş olduğu Turizm Şenliği programının ilk gününde gerçekleştirilen panelin ardından Van Müzesi, Eski Van Şehri ve Van Kalesi gezileriyle program son buldu.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2024, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER