banner31

Van ve ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Van’da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen programla kutlandı.

Van ve ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Kutlama töreni sabah saatlerinde Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Uğur tarafından Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Muharip Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Uğur konuşma yaptı. Uğur yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihinin "Gaziler Günü" olarak kutlandığını ve bunun kendileri için bir gurur günü olduğunu söyledi. Çelenk sunumu ve konuşmaların ardından Vali Mehmet Emin Bilmez, törene katılan gazilerle yakından ilgilenerek hasbihal etti.

Program kapsamında Vali Bilmez ve protokol üyeleri Türkiye Muhrip Gaziler Derneği Van Şubesini ziyaret etti.

Törene, vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İpekyolu Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, gaziler, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

ERCİŞ

Van'ın Erciş ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Erciş Kaymakamlığı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Erciş Muharip Gaziler Derneği Başkanı M. Hanifi Yavuz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Yavuz, “Canlarını feda ederek aziz topraklarımızı vatan olarak bizlere hediye eden mukaddes şehitlerimizi gözü yaşlı gönülleri yaşlı şehit anaları şehit babaları ve şehit çocukları istiklal savaşımızın yiğit evlatları torunları gazi çocukları insanlık uğuruna birleşmiş milletler saflarında Kore’de destanlar yazan şanlı Kore gazileri. Kıbrıs’ı Kıbrıs yaparak aziz soydaşlarımızı kurtaran ve onlara bir Cumhuriyet hediye eden Kıbrıs Barış Harekâtı gazileri. Ben bir gazi olarak sizlere hitap etmenin onurunu 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmasının coşkusunu yaşıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Kaymakamlık Protokol Salonu'nda resepsiyon düzenlendi. İlçedeki tüm gazilere ve şehit ailelerine burada hediye takdiminin ardından "19 Eylül Gazileri Anma Günü" programı sona erdi.

Törene Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, İlçe Garnizon Komutanı Albay Murat Kandur, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Suat Arslan, ilçemizdeki kurum amirleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler ile askeri erkan katıldı.

BAŞKALE

Van'ın Başkale ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Başkale ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Piyade Yarbay Zafer Ersan Erhan yaptı. Düzenlenen törene Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, Başkale 6. Hudut Tugay Komutanı Vekili Piyade Albay Günal Budak, İlçe Emniyet Müdürü Veyis Emre Yeşilırmak ve kamu kurum müdürleri katıldı. Daha kaymakam Solak ve beraberindeki ilçe protokolü, ilçede ikamet eden ve vatanı görevini yaparken gazi olan Rıdvan Güler'i evinde ziyaret ederek Gaziler Gününü kutladı.

Programın ardından Kaymakam Solak, ilçede ki gazi ve gazi yakınları ile Başkale Öğretmenevinde yemekte bir araya geldi. Konuşmasında gazilere ayrı ayrı hitap eden Kaymakam Solak, “Değerli gazilerimiz, sizler vatanın birlik ve bütünlüğü için vermiş olduğunuz mücadelenin izlerini bedeninizde taşıyorsunuz. Gözünüzü kırpmadan göstermiş olduğunuz cesaret ve fedakârlık her zaman gurur, saygı ve kahramanlık nişanesi olarak kalacak. Vatanımız için çarpışıp, hayatlarını ortaya koyan tüm Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER