Van Turizm Fuarı kapılarını açtı

Ortadoğu'da turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen 12. Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 'Tarihi hisset, doğayı keşfet' sloganıyla kapılarını açtı.

Van Turizm Fuarı kapılarını açtı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Koordinasyonunda TOBB, Van Valiliği, TÜRSAB, TÜROB, TÜROFED, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB, DAKA, Van YYÜ, Van OSB, TFYO, Van Expo desteği ile İpekyolu Expo Fuar A.Ş. tarafından organize edilen, yurt içinden ve yurt dışından profesyonel turizm firmalarının yoğun katılım sağladı 12. Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı törenle açıldı.

Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve 02 Ekim tarihlerine kadar açık olacak olan 12. Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na yurt içi ve yurt dışından 80 firma katılım sağladı.

Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki fuarın açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van OSB Başkanı Memet Aslan, VATSO Derneği Başkanı Zahir Kandaşoğlu, kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

GÜLER: "YAKLAŞIK 3 BİN FİRMAYI, 5 MİLYON ZİYARETÇİ İLE BULUŞTURDUK"

Açılışta ilk olarak konuşan İpekyolu Expo Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, "Bu yıl on ikincisini düzenlediğimiz bölgenin en büyüğü, Türkiye'nin üçüncü büyük fuarı olan Van Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı açılışına hoş geldiniz. Bundan 13 yıl önce Van Turizm Fuarı'nın birincisini yaptığımızda bir halı sahada yapmıştık ve bugün hamdolsun ülkemizin sayısı ve bölgemizin en güzel fuar ve kongre merkezlerinden birinde gerçekleştiriyoruz. Van'da fuarcılığı devir aldığımız 2007 yılından bugüne kadar hiçbir zaman istikrarı bozmadan fuarları sorunsuz ve ara vermeden devam ettirdik. Bu süre zarfı içerisinde yaklaşık 3 bin firmayı, 5 milyon ziyaretçi ile buluşturduk. İlimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya çalıştık. Fuarlar ekonominin ve kalkınmanın can damarlarıdır. Özellikle Van gibi stratejik konumda bir il için bu çok daha önem arz etmektedir. İlimizde gıda, tarım ve hayvancılık, inşaat, yapı, anne bebe, çocuk ihtiyaçları, güzellik ve kozmetik, altın-mücevher, sanayi ve ticaret tedarikçileri,  turizm ve sağlık fuarı olmak üzere, buna yeni eklenecek birçok fuarla, bölgedeki lokomotif illerden biriyiz.  Şu anda yayınlanan 2023 yılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği resmi fuar takviminde Van Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla fuar sayısı ile bölgenin fuar lokomotifi olarak birinci sırada yer almaktadır. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz fuarımızdan sonra 6-10 Ekim tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri 27-30 Ekim 2022 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öncülüğünde bölgede ilk defa gerçekleşecek olan Sağlık Birimleri Kongresi ve Uluslararası Sağlık Fuarı ile dünyanın birçok ülkeden katılımcıyı Van'a getiriyoruz. 12. Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarımıza yurt dışından başta İran ve Irak olmak üzere 25, yurt içinden 55 stant olmak üzere toplamda 80 standa 250 firma katılım göstermiştir. Sayın Valimizin geldiği ilk günden itibaren şehirde oluşturduğu sinerji, vizyonel duruşunuz ile bizlere cesaret veriyor. Sizin öncülüğünüzde daha başarılı ve yeni fuarlar yapmak için elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın" dedi.

VALİ BALCI: "ESKİ VAN ŞEHRİ'Nİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Daha sonra söz alan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, "Öncelikle fuara destek veren herkese teşekkür ediyorum. Van aynı zamanda bir turizm merkezi oluyor ve daha güzel olacak. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Sahil yolunu yapıyoruz. İnşallah 11 kilometresi bitiyor. Sathi kaplaması da yapılıyor. Van'ı adete gölle buluşturmuş oluyoruz. 100 dönümlük bir rekreasyon alanı var, onunda ihalesini yapıyoruz. Bu yolu İskele'den sonra Erciş yoluna da çıkaracağız. Böylece İpekyolu'na alternatif bir yol yapmış olacağız. Burası turizme önemli bir katkı sağlayacak. Çevre illerden, ülkelerden birçok insan gelip buraları görecek ve gezecek. Onun dışında çok büyük bir proje daha başlatıyoruz. Eski Van Şehri'ni yeniden ayağa kaldırıyoruz. Orası da bir turizm ve kültür merkezi olacak. Tarihi kimliğine, kişiliğine uygun bir şekilde Eski Van Şehri'ni ayağa kaldıracağız. Büyük bir proje olacak. Oradaki Ulu Camii, Kızılca Minare Camii, hamamlar, yukarıdaki Süleyman Han Camii de aslına uygun olarak restore edilecek. Onlarda Van'ımıza kazandırılmış olacak. Van aslında bir ticaret, turizm, eğitim merkezi, sağlık merkezidir. Van çevre illere, enerji pompalıyor. Van'ı bir kalp gibi düşünüyorum. Enerji pompalayan, heyecan veren bir şehirdir. Van'da da çok kıymetli iş adamlarımız var. İş dünyası, üniversitesi, bürokrasisi, siyaseti, basını, esnafı, işçilerinin uyumlu işbirliği olduğu iller başarılı olur. Biz bunu Van'da başardık. Daha da artacak. Birbirimiz severek, sarmalayarak bunu yapacağız. Herkesin yaptığı iş kıymetli ve değerlidir" dedi.

"ÇEVRE YOLU'NDA ÖNEMLİ BİR MESAFE KAT EDİLDİ"

Van'da sahip çıkmaları ve üretime katkı sağlamaları gerektiğini söyleyen Vali Balcı, "Turizm ve kültür esasında bir sonuçtur. Biz bir yandan şehrin eğitimine katkı yaparken, bir taraftan sporuna, bir taraftan sağlık altyapısına, bir taraftan kültürel tesislerine, bir taraftan kırsal altyapıya, bir taraftan ekonomiye, bir taraftan ekonomiye, tarıma, çevreye katkı sunuyoruz. Şehri gelecek kuşaklar için hazırlarken, aynı zamanda şehrin geleceğine katkı sağlıyoruz. Şehri parlatmaya çalışıyoruz. Şehirde yapılacak iş var. Van bu anlamda da potansiyel barındırıyor. Biz çok güzel işler de yaptık. Çevre Yolu'nda da önemli bir mesafe kat edildi. 100 yakın ev sahibini de ikna ettikten sonra, önümüzdeki süreçte çevre yolunu tamamlayacağız. Alt yapı sorununu da çözdüğümüz zaman Van daha güzel olacak. Hep beraber yapacağız. Herkesin emeğine, katkısına ihtiyacımız var. Herkesin emeği çok kıymetlidir. Bu bir ekip çalışmasıdır. 1 milyon 141 bin Vanlı hemşehrimizin alın teri ile emeğiyle oluşan bir şehir. Bizim asıl amacımız, hem Van'ın gündelik problemlerini çözmek hem de Van'ı geleceğe hazırlamak. Bunu yapmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye hızlı ilerliyor ve gelişiyor. Van'ın da buna ayak uydurma gerekiyor. OSB'de 6 tane fabrikamız bitmek üzere. 2-3 ay içerisinde oradaki tekstil fabrikalarında 3 bin kişi istihdam edilecek. Yine 10 tane fabrikanın yer teslimi yapıldı. 3 tanesi halihazırda yapılıyor, geri kalanlarda yapılacak. Ayrıca 10 tane de biz yapacağız. Nihai hedefimiz, 1 yıl içerisinde 18-20 bin arasında kişiyi istihdam edeceğimizi ön görüyorum" diye konuştu.

"VANLI ÇOCUKLARIMIZI SINAVLARA HAZIRLAYACAĞIZ"

Eğitime yönelik kentte 4 milyarlık yatırımın yapılacağını söyleyen Vali Balcı, "105 tane anaokulu, 100 tane ilk ve ortaokul yapıyoruz. Spor alanları, kütüphaneler bunlar hep alt yapıya müthiş bir katkı sağlıyor. İnşallah kültür merkezinin de temelini atıyoruz. Bütün ilçelere çocuk ve bebek kütüphaneleri, yüzme havuzları, kapalı spor salonları yapıyoruz. Kütüphaneleri geliştiriyoruz. Vanlı çocukları üniversite sınavlarına hazırlamak, LGS sınavlarına hazırlamak için ortalama 70 bin kişiyle başlıyoruz. Arzulu, istekli ve fedakar öğretmenlerimizle beraber Vanlı çocuklarımızı sınavlara hazırlayacağız. Biz Van'a inanıyoruz, hemşehrilerimize de inanıyoruz. Hep beraber bunu yapacağımıza inanıyorum. Ben sadece ekibin bir parçasıyım. Biz bunu hep beraber gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bir taraftan şehrin eğitim problemlerini hallederken, bir taraftan kültürel işlerini halledeceğiz. Mesela Hoşap Kalesi'ni ihale ediyoruz. Gevaş ve Erciş'teki Selçuklu mezarlarını restore ettireceğiz. Kalenin aydınlatmasını yapacağız. Şuanda ihale hazırlıkları yapıyoruz. Erciş'te flamingolar için yeni bir park alanı yapıyoruz. Muradiye'deki, Çatak'taki, Bahçesaray'daki kaynak suların olduğu rekreasyon alanları yapılacak. Bunları da turizme kazandıracağız. 24 saat çalışsak bitmez. Van'a hizmet etmek, Vanlı hemşehrilerimize hizmet etmek bizim için şereftir. Emeği geçen, katkısı olan, değer üreten, taş üstüne taş, tuğla üstüne tuğla koyan herkese müteşekkiriz. Herkesin emeğinin farkındayız. Kırsal alanda da hayvancılığı halletmemiz gerekiyor. Meyve ağacı dikilecek bütün alanlara meyve ağacı dikeceğiz. Arıcılığı geliştirmek için özel çalışıyoruz. Tarıma da çok büyük destek vermemiz gerekiyor. İstihdam konusunu çok önemsiyorum. Kırsal alandaki çiftçiye destek, bununla beraber ekonomiyi de canlandırmamız lazım. Üretime katkı sağlamamız lazım. Bunlar olursa, burası daha büyük bir turizm merkezi olur. Van gerçekten asaletli bir şehirdir. İnsanları da soyla ve yüksek karakterli insanlar. Buraya hizmet ekmek, hepimiz için bir şereftir. İşini büyüğü, küçüğü yok. Hangi niyetle yapıldığını önemsiyorum. İnşallah hep beraber başaracağız. Bizim bir görevimizde şehre enerji ve umut vermek. Şehri gelecek nesillere ve kuşaklara hazırlamak. Bunu da yaptığımıza inanıyorum. Bizim amacımızı bu işi çekip, çevirmek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdelenin kesilmesiyle fuar alanını gezen Vali Balcı ve beraberindekiler, firma yetkililerinden bilgi aldı.

Vali Balcı, daha sonra Edremit Belediyesi standında fuara katılanlara ayran aşı ikram etti.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER