Van TSO, Kapıköy'ün açılması için dua etti

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, koronavirüs salgını nedeniyle Kapıköy Sınır Kapısı’nın 2020 yılı Mart ayından bu yana kapalı olmasından dolayı Van’da ekonomi çarkların yavaşlamasına, pandemiyle beraber yaşanan ekonomik sorunların artmasına, esnaf ve tüccarın iflasın eşiğine gelmesine neden olduğunu söyledi.

Van TSO, Kapıköy'ün açılması için dua etti

  Van Ticaret ve Sanayi Odası, Kapıköy Sınır Kapısı’nın kontrollü turizme açılması için dua programı düzenledi. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen programda Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için dua edildi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, esnaflar, tüccarlar ve turizm sektörü temsilcileri adına yaptığı açıklamada Kapıköy Sınır Kapısı’nın önemine değindi.

  “Kapı kapanmamalıdır” dediklerinde hakaret ve saldırılara maruz kaldıklarını belirten Çeliktaş, kapı kapandıktan sonra “kapı açılmalıdır” beyanlarının şuana kadar karar vericiler nezdinde karşılık bulamadığını ifade etti.

  “ŞEHRİMİZİ EKONOMİK OLARAK DOĞRUDAN İLGİLENDİREN BİR MESELEYİ ÇÖZMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

  İlk olarak açılış konuşmasını yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, “Kapıköy Sınır Kapısının açılması için bu programı yapmak zorundayız. Bize destek veren, bizi kendilerine temsilci olarak seçmiş olan insanların yaşadığı sorunları, problemleri karar verici mercilere iletme konusunda bizim görevimiz var. Van TSO yatırımcı bir kuruluş değildir. Van TSO bir lobi kuruluşudur. Dolayısıyla temsil ettiği hedef kitlenin hak ve menfaatlerini korumakla görevli, sorunları dile getirmek, ilgili kurumlar nezdinde ifade etmek, lobi faaliyetleri yürütmektir. Biz bunu yapmak, bu tür talepleri de kamuoyu nezdinde karar vericilere iletme gibi bir görevimiz var. Biz özel hukuk hükümleri çerçevesinde 5174 sayılı yasa gereğince yönetim kurulunun görevlerini ifa ediyoruz. Şehrimizi ekonomik olarak doğrudan ilgilendiren bir meseleyi çözmek için çaba sarf ediyoruz. Bilindiği üzere 2014 yılında biz yüzümüzü Doğu’ya döndük. Onun öncesinde 1962 yılında kurulan odamız, kuruluşundan bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok fuara, etkinliğe katıldı ama bütün bu süreçler içerisinde 2004 yılına kadar hiç yüzünü Doğu’ya dönen bir strateji geliştirilmemişti, o dönem birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın, meclisimizin desteğiyle biz biraz yüzümüzü Doğu’ya döndük. Çünkü bizim Doğu’muz aynı zamanda komşumuz olur. 2014 yılında ilk kez İran’ın özellikle Batı Azerbaycan eyaletinde fuarlara katılmak, ziyaretlerde bulunmak ve Van’ımızı orada bilinir hale getirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. O zamanlarda Türkiye’de sadece Ankara ve İstanbul’da alışveriş festivali yapılıyordu. Biz Türkiye’nin en büyük üçüncü alışveriş festivalini yapmak üzere İranlıları nevroz döneminde Van’da daha fazla zaman geçirmeleri, tatil yapmaları, ekonomik katma değer yaratma konusunda bir farkındalık oluşturduk” dedi.

  “KAPIKÖY SINIR KAPISI’NIN AÇILMASI İÇİN ALLAH’A SIĞINIYORUZ”

  Van TSO olarak İranlıları Van’da misafir etmek için çok ciddi projeler, çalışmalar hayata geçirdiklerini belirten Takva, “Buna eş zamanlı olarak da Kapıköy Sınır Kapısının modernizasyonuna ilişkin süreci başlattık. Dolayısıyla burada ciddi bir emek var. Şuan Van’ın bütün yazılı, görsel medyasına bakın. 2014 yılından önce bir İran kavramı bizim hafızamızda yoktu. 2014 yılı öncesinde İran turizmiyle, ticari potansiyeli itibariyle hayatımızda çok belirgin bir yere sahip değildi. Dolayasıyla 2014 yılından sonraki süreçte İran’a giderek gerekli çalışmaları başlattık. Biz Van TSO olarak İranlıları Van’da misafir etmek için çok ciddi projeler, çalışmalar hayata geçirdik. Bunların tamamı şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin katma değeri yüksek ekonomisine fayda sağlamak üzere tasarlanmış bir çalışmaydı. Dolayısıyla bu çalışmaların neticesinde de dönemin Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci’nin desteğiyle, işbirliğiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teveccühleri, Cumhurbaşkanımızın oluruyla Van belki de tarihini tersine çevirecek yeni bir döneme girdi ve yaklaşık 100 milyonluk bir yatırımla Türkiye’nin en modern gümrük kapılarından biri inşa edildi. Bu emeklerin boşa gitmemesi lazım. Bu duygu ve düşüncelerle harcadığımız enerjinin inancımız gereği karşılık bulmasına vesile olması, Allah’tan dilemek için programımızı yaptık. Biz Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için Allah’a sığınıyoruz” ifadelerini kullandı.

   “KAPIKÖY GÜMRÜK KAPISI, İHRACAT VE İTHALATIN YANI SIRA İRANLI TURİSTLERİN VAN’A GİRİŞ YAPTIĞI ÖNEMLİ BİR GÜZERGÂHTIR”

    Daha sonra yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, esnaflar, tüccarlar ve turizm sektörü temsilcileri adına açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, “Doğu ile Batı’yı birleştiren, tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve Van ile İran’ın Hoy şehrini birbirine bağlayan, kent merkezine 100 kilometre uzaklıkta bulunan Kapıköy Gümrük Kapısı, İhracat ve İthalatın yanı sıra İranlı turistlerin Van’a giriş yaptığı önemli bir güzergahtır. Yıllarca fiziki anlamda kötü şartlarda hizmet veren Kapıköy Gümrük Kapısı, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın büyük çabaları, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’nin emekleri sayesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gümrük ve Turizm İşletmeleri tarafından 110 milyon liralık yatırım ile modernize edildi. Bu sayede 50 yıllık hayalimiz gerçek oldu ve 2019 yılı itibariyle hizmete başladı. Şehrimiz için olmazsa olmaz olan Kapıköy Gümrük Kapısı, Odamız tarafından başlatılan “Yüzümüzü Doğuya Dönmeliyiz Projesi” ile daha fazla ön plana çıktı. Proje kapsamında köyümüzden çok İran’a seyahatler gerçekleştirdik. Bu kapsamda İranlı farklı şehirlerinde bulunan billboardlarda kentimizin tanıtımını gerçekleştirdik. İlimizin can damarı olan Kapıköy, 80 milyonluk nüfusu ve petrol devi olan İran ile bağlarımızın daha da pekişmesine olanak sağlamıştır. Yüzyıllar boyunca hiçbir savaşımızın olmadığı, aynı dini ve gelenek-görenekleri yaşadığımız İran, kent ekonomimizi domine etmektedir. Bu da Kapıköy Gümrük Kapısı üzerinden yapılmaktadır” dedi.

   “ŞEHRİMİZ TABİRİ CAİZSE ÇIKMAZ SOKAĞA GİRMİŞTİR”

   Van’a yıllık ayrılan 100 milyon dolarlık tercihli ticaretin 30 milyonunun Kapıköy Gümrük Kapısı üzerinden gerçekleştiğini ifade eden Çeliktaş, “Ayrıca şehrimize yıllık gelen 1 milyona yakın İranlı turist de yine Kapıköy’ü kullanmaktadır. Bu da ilimiz ekonomisine ciddi katkı sunmakla beraber esnaf ve tüccarımıza can simidi olmakta. Gerek turizm amaçlı gerekse de bavul ticareti yapmak amacıyla kentimize gelen İranlı turistlerin bıraktığı döviz yaklaşık 500 milyon dolardır. Şehrimiz için bu nevi öneme sahip olan Kapıköy Gümrük Kapısı, yaşanan Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle 2020 yılının Mart ayından bu yana kapalı durumdadır. Kapının kapanması; Ekonomi çarklarının yavaşlamasına, pandemiyle beraber yaşanan ekonomik sorunların artmasına, esnaf ve tüccarımızın iflasın eşiğine gelmesine neden olmuştur. Şehrimiz tabiri caizse çıkmaz sokağa girmiştir. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kapının pandemi nedeniyle kapatılması hususunda tartışmaların başladığı ilk günden itibaren bunun doğru olmayacağı yaklaşımından asla taviz vermedik. Aradan geçen 10 aylık süreç içerisinde neredeyse her gün bu yaklaşım ve taleplerimizi dile getirdik. “Kapı kapanmamalıdır” dediğimizde büyük hakaret ve saldırılara maruz kaldık. Keza kapı kapandıktan sonra “kapı açılmalıdır” beyanları ne yazık ki şu ana kadar karar vericiler nezdinde karşılık bulmamıştır” diye konuştu.

  “KAPIKÖY GÜMRÜK KAPISI’NIN KAPALI OLMASI YANLIŞTIR”

   Kapıköy Gümrük Kapısı’nın ivedilikle pandemi kuralları çerçevesinde gerekli tedbirler alınarak açılması gerektiğini söyleyen Çeliktaş, “Kapıkule, İpsala, Sarp, Habur, Dilucu gibi diğer sınır kapılarındaki fiili durumun aynı şekilde ilimiz ve bölgemizdeki kara sınır kapılarında hayata geçirilmesi yönündedir. Battı illerinde hava, kara ve deniz yolu ulaşımları açık olmasına rağmen Kapıköy Gümrük Kapısı’nın kapalı olması yanlıştır. Kapıköy Gümrük Kapısının kapalı olması nedeniyle büyük yıkıma uğrayan kent ekonomisini ayağa kaldırmak için Yönetim Kurulu olarak yaptığımız tüm girişimler, açıklamalar ve serzenişler ne yazık ki karşılıksız kalmıştır. Tüm girişimlerimizin sonuçsuz kalması nedeniyle toplumsal inancımızın gereği sıkıntılı zamanlarımızda olduğu gibi yakarışlarımızın en önemli ifadesi olan dualarımızla; “Allah’ım bela, musibet ve yeisse karşı nefsimizi koru ve bize hayırlı bir kapı aç” diyerek yaradana sığınıyoruz. Dini inancımız gereği günlük hayattaki konuşmalarımızda kullandığımız ve dua etme geleneğimizi burada da dile getirmek istedik” ifadelerini kullandı.

   “DERDİMİZ, TASAMIZ, İLİMİZ VE ÜLKEMİZİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDADIR”

   Hiçbir zaman kendi menfaatlerini istemediklerini söyleyen Çeliktaş, “Bizler bu şehirde yaşayan, iş kuran, aş üreten, vergi veren, risk alan sadece elini değil, gövdesini adeta taşın altına koyan, ilimiz ve ülkemizin kalkınmasında büyük emekler sarf eden esnafları, tacirleri ve iş insanlarıyız. Derdimiz, tasamız; ilimiz ve ülkemizin menfaatleri doğrultusundadır. Hiçbir zaman kendi menfaatimizi istemedik. Bu yüzden bu gün burada şehrimiz ve ülkemiz için bir adım atıyoruz, dua ediyoruz. Bu çerçevede; “rızık kapısı arayışımıza” karşılık gelen etkinliğimizi, pandemi kuralları ve eylem/etkinlik yasakları nedeniyle Kapıköy Gümrük Kapısı’nda değil burada Odamızda gerçekleştiriyoruz. Doğrudan şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sunan Kapıköy’ün açılmasına vesile olmasını ümit ettiğimiz talebimizin, karar vericiler nezdinde sağduyulu bir kararlaşmaya vesile olmasını umuyoruz. Şunu da vurgulamakta fayda görüyoruz; Bizler Van için ne istiyorsak aslında bunu ülkemiz için istiyoruz. Kapıköy Gümrük Kapısı’nın açılması ilimizin yanı sıra ülkemizin de İthalat-İhracat rakamlarına ve turizmine katkı sunacaktır” dedi.

   Yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, esnaflar, tüccarlar ve turizm sektörü temsilcilerinin, “İlimizde 2020 yılında yaşanan çığ felaketi, depremler, göçmenlerin umuda yolculukta canlarını yitirmesi, yangın ve diğer doğal afetlerin bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Haktan diliyoruz. Tüm doğal afetlerin yanı sıra tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 belasından kurtulmayı temenni ederiz. Ayrıca 2021 yılının ilimize ve ülkemize huzur, barış en önemlisi sağlık getirmesini diler, zor günler geçiren esnaf ve tüccarlarımızın beklentisi olan Rızık Kapımız Kapıköy Gümrük Kapısı’nın açılmasını, hareket, bereket getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ederim” yaptığı dua ve çekilen toplu fotoğraf ile program sona erdi.Van Bölge Gazetesi Haber

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER