Van Sahil Yolu, hizmete açılıyor

Kent trafiğini rahatlatmak için yeni yollar, alternatif güzergâhlar ve caddeler inşa eden Van Büyükşehir Belediyesi'nin prestij projelerinden olan Sahil Yolu ve 1100 dönümlük Sahil Parkı Projelerinde sona gelindi. Van Sahil Yolu'nun önümüzdeki günlerde hizmete açılması bekleniyor.

Van Sahil Yolu, hizmete açılıyor

Önümüzdeki günlerde hizmete sunulması beklenen ve büyük önem verdiği sahil yolunda incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Asfaltlama çalışmaları tamamlanan sahil yolunda çalışanlara kolaylıklar dileyen Van Valisi Ozan Balcı, projede sona gelindiğini ifade ederek, yakın zamanda sahil yolunu ve 1100 dönümlük rekreasyon alanını vatandaşın hizmetine açacaklarını belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi'nin mega projelerinden olan ve sahil kesimini cazibe merkezi haline getirecek, Sahil Yolu ve bin 100 dönümlük rekreasyon alanında çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Sahil Yolu'nda asfalt çalışmaları tamamlanırken, peyzaj çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Son rötuşların yapıldığı Van Sahil Yolu, hizmete girdiğinde kentin trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak. Vanlıları, Van Gölü'nün eşsiz doğası ile buluşturacak olan ve sahil kesimini cazibe merkezi haline getirecek olan mega proje kapsamında 30 metre genişliğinde sahil yolu, 9 bin metre bisiklet ve yürüyüş yolu, oturma alanları, seyir terasları, çeşmeler, kuş gözlem noktaları, ahşap yürüyüş ve bisiklet yolları, spor ve çocuk oyun alanları, otoparklar, peyzaj, yeşil alan, aydınlatma, mescit ve tuvaletler yer alıyor.

İskele- Fidanlık, Fidanlık-Havalimanı olmak üzere 2 etap şeklinde hayata geçirilen Sahil Yolu Projesi, adeta kentin kaderini değiştirecek ve İpekyolu'na alternatif bir yol olacak. Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerini sahilde buluşturmayı hedefleyen Sahil Yolu Projesi kapsamında 16 kilometrelik araç yolu, koşu ve yürüyüş yolları ile aydınlatma ve peyzaj çalışmaları yapılıyor. Ayrıca Hatuniye Yolu ve Eski Kale Yolu Caddesi'yle birleşecek olan Sahil Yolu, İskele'den sonra Erciş yoluna da çıkarılacak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Vanlıları Van Gölü ile buluşturacak ve bitme aşamasına gelen sahil yolunda sık sık incelemelerde bulunmaya devam ediyor. Vali Balcı, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Van'ın 50 yıllık hayali olan sahil yolundaki çalışmaları yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi alıyor.

Ekolojik belediyecilik anlayışı ile hayata geçirilen projede ayrıca alanda bulunan sazlık ve doğal yaşam alanları da korunarak, Van Gölü'nün doğasının da korunması sağlanıyor. Büyük bir titizlikle yapılan yol ve rekreasyon alanı çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak vatandaşların hizmetine açılması hedefleniyor.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2023, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner29

banner43