Van Mutfak ve Gurme Fuarı yoğun ilgi gördü

Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Van'da ilk kez düzenlenen ve 3 gün boyunca devam eden Van Mutfak Yöresel Ürünler Gurme Fuarı, yoğun ilgi gördü.

Van Mutfak ve Gurme Fuarı yoğun ilgi gördü

Coğrafi işaret tescilli ürünlerin yanı sıra, yemekler, bakliyat, hububat, baharat, yağ, et ve et ürünleri, unlu mamuller, çikolata, şekerleme, dondurma, süt ve süt ürünleri, kahve, çay ve ekipmanları, kahvaltı ürünleri, donmuş gıdalar, kuru gıdalar ve konserve gibi ürün gruplarının yer aldığı Van Mutfak Yöresel Ürünler Gurme Fuarı, özellikle hafta sonu Vanlılar tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edildi.

Coğrafi işaret tescili alan Sengeser, Ayran Aşı, Tandırda Van Balığı, Kavut, Murtuğa, Kürt Köftesi, Keledoş, Otlu Peynir, Van Pastası, Savatlı Gümüş İşlemeciliği'nin yanı sıra coğrafi işaret başvuru süreci devam eden Edremit Elması, Sıhke Kavunu, Çirişli Buğur Pilavı, Ciğer Köftesi, Ekşili Yemeği, Tandır Ekmeği, Taptapa Ekmeği, Helise, Erişte Aşı, Acem Köftesi, Van Tavası, Erişte Pilavı, Kavurmalı Çılbır, Pişürük Çorbası, Kabak Borani, Şile Yemeği, Van Cacığı, Çatal Tatlısı, Eğirdek Tatlısı, Van Kıymalısı, Kaburga Kebabı, Üzümlü Pilav, Soğan Dolması fuarı ziyaret edenlere ikram edildi.

27'si Van'dan olmak üzere 39 firmanın katılım sağladığı Van Mutfak Yöresel Ürünler Gurme Fuarı, ilk kez düzenlenmesine rağmen büyük ilgi gördü.

Ankara, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Sivas Hakkâri'den de firmaların stant açtığı fuar 3 gün boyunca devam etti. Ünlü aşçıların da yer aldığı fuar, Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyaretçilerini ağırladı.

Van'da ilk kez düzenlenen olan fuara nihai tüketici, yiyecek ve içecek toptancıları, gıda ve içecek perakendecileri, oteller ve turizm tesisleri işletmecileri, cafe, restoran ve bar işletmecileri, fastfood zincirleri, kantin ve büfe işletmeleri, bakkaliye grubu, ulusal marketler, yerel marketler, yemek fabrikaları ve catering firmaları, sağlık kuruluşları ve eğitim kurumları gibi kişi, firma ve kurumlar katılım sağladı.

Etkinlik turizmi olarak da değerlendirilen gastronomi festivalleri ve yöresel ürünlerin tanıtımı için gerçekleştirilen fuarlar son dönemlerde gastronomi turizminin gelişiminde önemli bir paya sahip olurken, özellikle turizmin çeşitlendirildiği günümüzde, birçok destinasyon, turizmdeki payını artırmak ve gelen turist profilini çeşitlendirmek için farklı turistik etkinliklere kapılarını açıyor.

Bu kapsamda harekete geçen Van Ticaret ve Sanayi Odası, turistlerin yeni deneyimler için daha çok katılım gösterdiği etkinlikler haline gelen, gastronomi festivalleri kapsamında bölgesel ya da bölgeye özgü ürünleri hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyor.

Van'da ilk kez düzenlenen Yöresel Ürünler ve Gurme Fuarı'nda coğrafi işaretli ürünler, yöresel ve benzersiz ürünler ziyaretçilerin hizmetine sunularak eşsiz bir deneyim yaşamaları sağlandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2023, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER