Van, modern kütüphanesine kavuşuyor

Van'da 2018 yılında Kent Müzesi projesiyle uzun süre kent gündemini meşgul eden ve milyonlarca lira harcanmasına rağmen, bir türlü istenilen seviyeye getirilemeyen Eski Endüstri Meslek Lisesi, modern kütüphaneye dönüştürülüyor. Çalışmalarda sona gelinen Eski Endüstri Meslek Lisesi, modern bir kütüphane olarak Van halkının hizmetine açılacak.

Van, modern kütüphanesine kavuşuyor

Milyonlarca lira harcanmasına rağmen Kent Müzesi'ne dönüştürülemeyen eski Endüstri Meslek Lisesi binasının yerinde yapımı devam eden kütüphane, açılış için gün sayıyor. Çalışmalarda sona gelinirken, kütüphanenin önümüzdeki günlerde hizmete alınacağı belirtildi.

Eski Endüstri Meslek Lisesi binası, yeni nesil kütüphaneler, sokak kitaplığı, insanların çay içebileceği ve sohbet edebildiği bir kütüphaneye dönüştürülüyor. Çalışmalarda sona gelinirken, açılışın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Kütüphaneye dönüştürülen Eski Endüstri Meslek Lisesi binası, işletme iç donanım işleri Kültür Bakanlığı tarafından yapılırken, inşaat kısmı Van Büyükşehir Belediyesi, YİKOP ve DAKA tarafından ortaklaşa yapılıyor. Hizmete girecek olan kütüphane, Vanlıların iyi zaman geçirdiği bir mekân olacak.

4 bin 390 metre karelik alana sahip olan Eski Endüstri Meslek Lisesi alanı, 25 yıllığına kütüphaneye tahsis edildi. Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü kütüphane, açılış için artık gün sayıyor.

Kütüphane binasında engelsiz bölümü, Van kent kitaplığı, 0-3 yaş bebek kütüphanesi, 3-14 yaş arası çocuk bölümü, genç bölümü, 283 kişilik konferans salonu bulunuyor. Burada yazar-okur buluşmaları dahil bütün etkinlikler yapılabilecek.

Gençlerin ve okuyucuların ders çalışıp, araştırma yapabilecekleri 150 kişilik son teknolojiye uygun okuma salonu yine kütüphanede yer alırken, bunun yanında koridorlarda komple süreli yayınlar olacak ve okuyucular rahatça süreli yayınları alıp okuyabilecekler.

Van ile ilgili en eski kaynaklara ulaşılabilecek bir çalışma odası da kütüphanede yer alırken, Türk Edebiyatı, Yabancı Edebiyatı ve diğer bilimlerden oluşan 4 ayrı salonda mekânda yer alıyor.

Yeni kütüphane bahçesi de binanın ruhuna göre dizayn edilirken, bahçede konserler verilip, yazar-okur buluşmaları düzenlenecek.

Çalışmalarda sona gelinirken, modern kütüphanenin önümüzdeki günlerde hizmete alınması bekleniyor.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43