banner24

Van Kahvaltısı siparişleri arttı

Türkiye'de kahvaltı denince akla gelen ilk isim Van Kahvaltısı oluyor. Son yıllarda Van dışından birçok kişi Van Kahvaltısı ürünlerini sipariş ederek, bu zevki tatmaya çalışıyor.

Van Kahvaltısı siparişleri arttı

Türkiye'nin birçok şehrinde kahvaltı kültürü önemini korurken, yaklaşık 30 ürüne yakın ürün çeşitliliği ile Van Kahvaltısı, bu kültürünün en önemli halkasını oluşturmanın haklı gururunu yaşıyor. Van'da kahvaltı yapmanın keyfini çıkaran yerli ve yabancı turistler, gittikleri yerlerde bile Van Kahvaltısı'ndan vazgeçemiyor.

Van'ın en önemli kahvaltı mekanlarından biri olan Süçtü Kenan, yerinde hizmetin yanı sıra her gün kahvaltı ürünlerini talep eden onlarca siparişi yetiştirmenin çabasını göstermeye devam ediyor.

VAN'IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ HER YERDE

Kahvaltıda adeta çığır açan Van Kahvaltısı, kendisine has yöresel ürünleri ile dünyanın her tarafından adından söz ettirmeye devam ediyor.

Van kahvaltısını günümüze kadar getiren faktörlerden biri Van'ın İpek Yolu üzerinde olmasıdır. Konaklama ve kahvaltı yapma durağı olan Van, kendine has lezzetleri ile nice insanın karnını doyurmuş, farklı bir tat ve lezzet sunmuştur.

Avrupa ülkelerinin kahvaltıları ile kıyaslandığında en kalabalık kahvaltıya sahip olan Van kahvaltısı, 2014 yılında Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmış, bu yönüyle hem ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmuştur hem de kahvaltıda öncü olduğunu ispatlamıştır. Bazı Avrupa ülkelerinde Van kahvaltı salonlarında rastlamak mümkündür.

Van kahvaltısı menüsü tamamen doğal ve yerli ürünlerden meydana gelmektedir. Mevsime göre 20 çeşit ile 35 çeşit arasında servis edilmektedir.

VAN KAHVALTISI İÇİNDE NELER VAR?

Hakiki Van balı, Yoğurt kaymağı, Süt kaymağı, Yayık tereyağı, Otlu peynir, Cacık, Örme peynir, Beyaz peynir, Kavurmalı ve sucuklu yumurta, Zeytin, Murtuğa, Kavut, Gencirun, Süzme yoğurt, Piyaz, Tahin ve pekmez, Tandır ekmeği, Menemen, Zeytin türleri, Mevsim sebzeleri…

Dillere destan, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş Van Kahvaltısı, birbirinden lezzetli ve kaliteli mekan olan Sütçü Kenan, bu hizmeti sunan en önemli mekan olarak kendisini ispatlamıştır.

SÜTÇÜ KENAN

1946'dan günümüze kadar aktif şekilde faaliyet gösteren Sütçü Kenan, Van'ın tanıtımı ve Van kahvaltısının şanı için çaba göstermektedir. Pek çok kahvaltılık ürünlerle hazırlanan bu yöresel lezzeti denemek için Van'a gittiğinizde, şehir merkezinde sizi bekliyor olacak. Sabahın ilk ışıklarında dükkanın kapılarını açan Sütçü Kenan, saatler 05.00 olduğunda ilk müşterilerine sıcak bir mekan imkanı sunuyor. Kahvaltının sağlık için önemli olduğunu vurgular, Van kahvaltısının dillere destan olduğuna da şahit olabiliyorsunuz.

SİPARİŞLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Van'da kahvaltı yapan ve Van Kahvaltısı'nın ününü duyan yerli ve yabancı turistler, Van'a has yöresel ürünleri sipariş ederek Van Kahvaltısı yapmanın keyfini çıkarıyor.

Her gün onlarca siparişi koliler halinde itina ile hazırlayan Sütçü Kenan, bu önemli talebi karşılamanın gayretini sürdürürken, Van'ın yöresel ürünlerine gösterilen ilginin de memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Van'da kahvaltı yapan veya kahvaltının ününü duyan birçok vatandaşın kendilerini arayarak kahvaltı ürünü istediklerini belirten Sütçü Kenan, "Bizler işletme olarak yerinde hizmetin yanı sıra başka şehirlerden istenen siparişleri de yetiştirmenin, yerine ulaştırmanın çabasını gösteriyoruz. Her gün Van Kahvaltısı'nın yöresel ürünlerini itina ile hazırlayıp, adreslerine gönderiyoruz. Van Kahvaltısı'na gösterilen bu ilgi bizi de memnun ediyor. Hemen hemen her gün Van'ın yöresel ürünleri sipariş ediliyor. Bu artık bir kültür haline geldi ve öylede devam ediyor. İnsanların bu kültürü benimsemesi, gittikleri her yerde anlatması, bu kültürden bahsetmesi, bu kültürü yerinde yaşaması, bu kültürü gittikleri yerde bile yaşamak istemesi ayrı bir sevinç. Dolayısıyla Van Kahvaltısı'nın bu denli rağbet görmesi Van adına gurur verici" şeklinde konuştu.Bölge: Fehmi Tekdur

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER