Van Gastronomi Festivali sona erdi

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen, 1. Gastronomi Festivali yoğun katılımla sona erdi. Festivali 3 günde yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ederken yaklaşık 10 bin kişiye de yemek ikramı yapıldı. 

Van Gastronomi Festivali sona erdi

Kentin gastronomisi, yemek ve mutfak kültürünü canlandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ile Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği işbirliğiyle başlayan 1. Gastronomi Festivali 3 gün boyunca renkli görüntülere sahne oldu.

İpekyolu İlçesi Van Müzesi alanında yapılan festivale Türkiye'nin farklı illerinin yanı sıra Yunanistan, Tunus, Lübnan, İran ve Kırgızistan'dan 70 yakın aşçı katıldı. Yemek yarışlarının söyleşilerin yapıldığı festivalde vatandaşlara da Van ve bölgeye has yemek ikramları yapıldı

Festivale katılan yerli, yabancı aşçılar Gürpınar Norduz yaylasına giderek koyun sağımını izledi, otlu peynirin üretim aşamaları hakkında bilgi aldı. Festivalin son günü ise aşçılar Akdamar adasını ziyaret etti.

Festivali 3 günde yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ederken, 10 bin kişiye de yemek ikram edildi.

Festivalin çok renkli geçtiğini belirten yazar Sahrap Soysal, "Anadolu'nun hemen hemen tüm şehirlerini dolaştım, gezip gördüm, deneyimledim. Anadolu’nun tüm kentleri gibi Van’da çok güzel bir kent. Van’da böyle bir festivalin yapılması çok önemli. Olması gereken bir şey. Umuyorum ki bu festival giderek gelişip uluslararası arenaya da taşınır. Çünkü çok güçlü güzel yemekleri olan bir şehir Van. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Emeklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesini kutluyorum" dedi.

İstinye Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Osmanlı Saray Mutfağı Öğretim Görevlisi Haldun Tüzel ise “Van yemekleri eskiden beri benim konumum dahilin de. Van yemeklerini çok severim ve bilirim. Bu yemekleri de yeniden burada doğal malzemelerle yerinde yapmakta ayrıca bana büyük keyif verdi. Festivale geldiğim için çok mutluyum” diye konuştu.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER