Van, en az vakayla rekor kırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayısı haritasını paylaştı. Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize ev Isparta en fazla vakanın görüldüğü iller olurken, Van ise Türkiye genelinde en az vakanın görüldüğü iller arasında ilk sırada yer alarak, yeni rekor kırdı.

Van, en az vakayla rekor kırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık vaka sayısı verilerini açıkladı. Bakan Koca, Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize ev Isparta'da haftalık vaka sayılarının arttığına dikkat çekerken, Van ise, Türkiye genelinde en az vakanın görüldüğü iller arasında ilk sırada yer alarak 3,92 oranıyla yeni bir rekora imza attı.

27 Kasım ve 03 Aralık arasında 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni vaka sayılarında ilk sıraya yükselen Van, 4-10 Aralık arasında ilk sırada yer alarak 3,92 oranıyla yeni bir rekora imza attı.

Haftalık olarak vaka sayıları Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenirken, Van son açıklanan rakamlara göre en az vakanın görüldüğü il olarak 3,92 oranıyla ilk sırada yer aldı.

Van, 04-10 Aralık tarihleri arasında 100 bin kişi içinde bir haftalık vaka sayısında ilk sırada yer alırken, Hakkari ikinci, Bitlis ise üçüncü sırada yer aldı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, "4-10 Aralık arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 9 ilimiz: Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize, Isparta" ifadelerine yer verdi.

Vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il, Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize ve Isparta olarak açıklandı. Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre bu hafta Edirne, en çok vakanın görüldüğü il olarak zirveye çıkarken, Van ise Türkiye genelinde 81 il içerisinde en az vakaya ile bir rekora imza attı.

Vakanın en az görüldüğü illerin başında bu hafta Van gelirken, Van'ı sırasıyla Hakkari, Bitlis, Ağrı, Batman, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Diyarbakır takip etti.

Van, 3,92 oranıyla 04 - 10 Aralık arasında illere göre her 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayısında Türkiye genelinde ilk sırada yer alarak, en az vakayla rekor kırdı.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER