Van'da zam şampiyonu paket turlar oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Mayıs ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Van'da Mayıs ayının zam şampiyonu paket turlar oldu.

Van'da zam şampiyonu paket turlar oldu

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,98 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 73,50 oranında artış gösterdi.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 6,53'lük oran ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken en az artış gösteren grup  ise 0,41'lik oran ile eğitim grubu oldu.

MAYIS AYININ ZAM ŞAMPİYONU PAKET TURLAR OLDU

TUİK verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde paket turlar yüzde 71,04 ve havayolu ile yolcu taşımacılığı 14,98'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken yüzde 23,78 oranında değer kaybeden sebze(patates ve bazı yumru bitkiler hariç) en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan Yİ-ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 8,76'lık bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 132,16 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 38,49 artış, imalat sektöründe yüzde 5,46 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 6,22 artış ve su sektöründe ise yüzde 4,70 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 27,65'lik oranla enerji grubunda olurken, en yüksek yıllık artış yüzde 300,16'lık oranla enerji grubunda gerçekleşti.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER