banner31

Van'da bir yılda 12 bin 752 işletme denetlendi

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, halkın sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamak için 2021 yılında gıda üretim, toplu tüketim ve satış yerlerine yönelik 12 bin 752 resmi kontrol ve denetim yaptı. 2021 yılında yapılan denetimle bir önceki yıla göre denetim sayısında % 14 artış sağlandı.

Van'da bir yılda 12 bin 752 işletme denetlendi

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, halkın sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamak için denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, bu kapsamda 2021 yılında 12 bin 752 işletmeyi denetledi.

Van'da gıda iş yerlerine 2021 yılı süresince gıda kontrol görevlileri tarafından 12 bin 752 resmi kontrol ve denetim yapılarak mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 498 adet numune alınırken, yapılan resmi kontroller sonucunda 62 gıda işletmesine 1 milyon 86 bin 936 TL idari para cezası uygulandı.

Kamu sağlığına karşı suçlar kapsamında gerekli yasal süreç başlatılması için 1 gıda işletmesi hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bunulduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, "Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak halkın güvenilir gıda erişimi için çiftlikten sofraya etkin bir gıda denetimini yerine getirmek en önemli görevlerimizin başında gelmektedir. Bilindiği üzere, 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımızın yetki ve sorumluluğundadır. Gıda iş yerlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi; asgari teknik ve hijyenik şartları ile gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin gıda mevzuatına uygunluğunun sağlanması, gıda güvenliğinin ve kalitesinin temini için büyük önem arz etmektedir. İlimizde gıda güvenirliliğine yönelik denetimler; İl Müdürlüğümüz ve yetkilendirilmiş 13 ilçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir. İl ve ilçelerimizdeki tüm gıda iş yerleri 2021 yılında tüketicilerin güvenilir gıdaya erişimlerinin sağlanması, halk sağlığının üstün yararı amacıyla, İl Müdürlüğümüz ve yetkilendirilmiş İlçe Müdürlüklerinde çalışan "Kontrol Görevlisi" personellerimiz tarafından içinde bulunduğumuz Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde dahi gıda denetim ve kontrol faaliyetleri titizlikle yapıldı. İlimizdeki gıda iş yerlerine 2021 yılı süresince Gıda Kontrol Görevlilerimiz tarafından 12 bin 752 Resmi Kontrol ve Denetim yapılarak mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 498 adet numune alınmıştır. Yapılan resmi kontroller sonucunda 62 gıda işletmesine 1 milyon 86 bin 936 TL idari para cezası uygulanmış, kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında gerekli yasal süreç başlatılması için 1 gıda işletmesi hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Alo Gıda 174 ihbar ve şikayet hattımıza yapılan 379 başvuru üzerine yapılan denetimlerde 34 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 3 işletme faaliyetten men edilmiştir. Yapılan denetimlerde gıda mevzuat hükümlerinin yerine getirilmesi, gıda güvenilirliği ve halkın güvenilir gıdaya erişimin sağlanması amaçlanarak, Gıda Kontrol ve Denetim Hizmetleri büyük bir hassasiyetle sürdürülmeye devam edecektir" ifadelerine yer verdi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER