Vali Bilmez'den 2 Nisan mesajı...

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 2 Nisan Van'ın kurtuluş günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Bilmez'den 2 Nisan mesajı...

Vali Bilmez mesajında; "2 Nisan kadim şehrimiz Van’ımız, bölgemiz ve ülkemiz için önemli ve tarihi bir gündür.
Bugün; medeniyetlerin şehri Van’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Ülkemiz ve bölgemizin önemli vilayetlerinden olan Van, İran Körfezi ve ticaret yollarına hâkimiyetiyle askeri ve stratejik bir öneme sahiptir. Bu sebeple tarih boyunca birçok devletin ele geçirmek istediği şehir olmuştur. Rusların kışkırtmasıyla Ermeniler, isyan çıkararak Van'ı yakıp yıkmış, binlerce kişiyi şehit etmiş ve on binlerce Vanlı memleketlerinden göç etmek zorunda kalmıştır. Van, 2 Nisan 1918'de Ali İhsan Sabis komutasındaki kahraman Türk Ordusunun şehre girmesiyle yeniden istiklâline kavuşmuştur. Cumhuriyet ile birlikte Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de özel önem verdiği Van, yeniden yaralarını sarmaya başlamıştır. Günümüzde; doğal güzellikleri, zengin tarihi ve ulaşım imkanlarıyla Van, Devletimizin vermiş olduğu teşviklerle yatırımcıların ve girişimcilerin ilgisini çeken bir turizm şehri olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, tüm Vanlı Hemşehrilerimin 2 Nisan Kurtuluş Günü'nü kutluyorum" dedi.

Vali Bilmez söz konusu günün aynı zamanda Otizm Farkındalık Günü de olduğunu hatırlatarak, "Ayrıca bugünün ayrı bir ehemmiyeti, 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' olmasıdır. Otizm, eksiklik değil, bir engel değil, farklılıktır. Farklılıkları birlikte fark edelim ve onların sevgi dolu enerjilerini hissedelim. Farkındayız, özel çocuklarımızın ve ailelerinin her daim yanındayız" ifadelerini kullandı.

   Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER