Uyarı ve cezalara rağmen işgal sürüyor

Van'ın hemen hemen her sokağında ve caddesinde kaldırım işgalleri artarak devam ediyor. Zabıta ekiplerinin uyarı ve ceza kesmesine rağmen, birçok esnaf kaldırımları kendi tapulu arazileri gibi kullanmaya devam ediyor.

Uyarı ve cezalara rağmen işgal sürüyor

Yayalara ait olan kaldırımlar, kurallara uymamayı alışkanlık haline getiren esnafların işgaline uğramaya devam ediyor. Defalarca gündeme getirilmesine rağmen sorununun çözüme kavuşturulamaması ise, tepkilere neden oluyor.

İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kaldırım işgallerinin önüne geçmek için denetimlerini sürdürürken, yapılan uyarılara uymayan ve kaldırım işgaline devam eden işletmelere cezai işlem uyguladı.

Yapılan uyarılara aldırış etmeyen bazı esnaflar, kesilen cezalara rağmen kaldırımları işgal etmeye devam ediyor. Kent genelinde esnaflar sattıkları ürünleri kaldırımlarda teşhir ederek, kaldırımlar üzerinde usulsüz tezgâhlar açarken, yapılan uyarılara aldırış etmemeleri ise vatandaşlardan tepki çekiyor.

Alışkanlık haline gelen kaldırım işgali yüzünden vatandaşlar kaldırımları kullanamazken, defalarca haber yapılarak gündeme getirilmesine rağmen soruna çözüm bulunmaması ise tepkilere neden oluyor.

Vatandaşların kullandığı kaldırımlar tuhafiyeden inşaat malzemelerine, masa sandalyeden, meyve sebzeden çeşitli ürünlere ve araç parkına kadar işgal edilmeye devam ederken, kentin en işlek caddelerinde bile devam eden soruna çözüm bulunmaması ise tepki çekiyor.

Birçok esnaf iş yerindeki ürünlerini kaldırım üzerinde sergilerken, duyarsız sürücüler ise araçlarını gelişigüzel bir şekilde kaldırımlara park etmeye devam ediyor. Kentin birçok noktasında ise kahvehane ve lokantalar tarafından kaldırım üzerine bırakılan masa ve sandalyeler vatandaşların güçlükle ilerlemesine neden oluyor.

Duruma tepki gösteren yayalar, işgal edilen kaldırımlar yüzünden caddelerde yürümek zorunda kaldıklarını belirterek, defalarca gündeme getirilmesine rağmen, soruna çözüm bulunamamasına anlam veremediklerini vurguladılar.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2023, 12:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAHİPSİZ VAN
SAHİPSİZ VAN - 7 ay Önce

Kaldırımları kasalarla, eşyalarla, mal ve ürünlerle, malzemelerle, masalarla, sandalyelerle dolduran bütün esnaflara SESLENİYORUZ: Bu yaptığınız insani mi, ahlaki mi, kanuni mi? Yayaların hakkına girmek, kaldırımlarda yürüyen kadın erkek genç yaşlı, engelli engelsiz yayaların hakkına girmek helal mi? Siz hiç batıdaki şehirlerde böyle tıkanık, böyle keşmekeş, böyle düzensiz, böyle dağınık, böyle kirli çarşılarda dolaştınız mı? Bir büyükşehir böyle mi olur?

SIRADAKİ HABER