Türkmenoğlu: Van'ı daha güçlü kılacağız

AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van'da bir otelde düzenlenen basın buluşması toplantısında yaptığı konuşmada, ülkedeki her bir vatandaşın huzuru, mutluluğu ve gelişimi için projeler üretmeye devam edeceklerini belirterek, 2023, 2053 ve 2071'e giden yolda, genelde ülkeyi özelde Van'ı büyütme, güçlü kılma, geliştirme amacına emin adımlarla yürüdüklerini söyledi.

Türkmenoğlu: Van'ı daha güçlü kılacağız

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından Elite World Otel'de düzenlenen basınla buluşması toplantısına AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, AK Parti Van İl Başkanlığı teşkilatı ve kentteki gazeteciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal destek ve diğer alanlarda devrim yapıldığını belirterek, Van'ın AK Parti iktidarı döneminde iyi bir noktaya geldiğini ifade etti.

TÜRKMENOĞLU: "96 BİN HANE, 34 BİN ESNAF İŞYERİ OFİS, 352 STK ZİYARET EDİLDİ"

AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, saha çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Yoğun bir yaz programı çerçevesi içerisinde, milletvekillerimizle, gençlik kollarımızla, il, ilçe teşkilatlarımızla, kadın kolları ve gençlik Kollarımız, belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, mahalle başkan ve yönetimleri ile birlikte, saha çalışmalarımızı yürütmenin gayreti içerisindeyiz. Bu vesile ile önümüzdeki süreçte yoğun bir şekilde gerek genel merkezimizden, genel bölge milletvekillerimiz, gerek MKYK üyelerimiz, MYK üyelerimiz ve bakanlarımızın yoğun bir ziyaret var. Bu çalışmalarımızla beraber, bu ziyaretler, bize ve teşkilatımıza güç kazandırıyor. AK Parti'nin genel yapısı içerisinde siyaset akademisi ile gençlerimizin ülke ve Van'ın geleceğinin aktörleri olması yönünde gayret ve çabalarımız devam ederken, mevcut üyelerimiz için genel merkez AR-GE birimimiz tarafından organize edilen Türkiye'nin birbirinden değerli fikir insanlarının katılımı ile bilgi hazinemizi zenginleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İl başkanlığımız tarafından periyodik olarak düzenlediğimiz danışma toplantıları ile dünden bugüne Ak Davamıza hizmet eden dava arkadaşlarımızın fikirlerinden ve deneyimlerinden istifade ediyoruz. Hazırladığımız stratejik eylem planı kapsamında 96 bin hane, 34 bin esnaf, işyeri, ofis, 352 STK temsilciliğine gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile seçmenimizin fikir, düşünce ve tavsiyeleri alınmıştır" dedi.

TÜRKMENOĞLU: "2021 YILINDA 135 BİN 782 HANE YARDIMLARDAN FAYDALANMIŞTIR"

AK Parti iktidarında Van'da 40 milyar TL'lik yatırım gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Türkmenoğlu, "Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı 2023'e girerken, ilimiz ve ülkemizin büyümesi, daha güçlü olması, refah düzeyinin yükselmesi için, tüm Van Halkımızı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yol arkadaşı olmaya davet ediyoruz. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 21 yıldır ülkemizin her köşesine, her alanda devrim niteliğinde yatırımlar gerçekleştirildi. AK Parti İktidarımızda Van ilimize de 40 Milyar TL'lik yatırım gerçekleşmiştir. Van'da  460 bin 796 kişiye GSS Kapsamında prim ödemesi yapıldı. 'İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın!' Düsturuyla sosyal devlet anlayışımızın gereği, Van'ımızda 14 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın destekleri en kılcal noktalara kadar ulaşmaktadır. 2021 yılında 135 bin 782 hane yardımlardan faydalanmıştır. 2022 yılında; 21 bin 261 yaşlımıza 154 milyon 663 bin 774 TL destek verilmiştir. 14 bin 958 engelli vatandaşımıza 104 milyon 103 bin 504 TL yardım yapılmıştır. Van'da 94 bin 800 naneye elektrik tüketim desteği, 117 bin 463 haneye kömür yardımı desteği, 6 bin 522 haneye doğalgaz tüketim desteği, 11 bin 922 anneye doğum yardım desteği ve bu bağlı olarak birçok alanda sosyal yardım destekleri dağıtılmaktadır. Nitekim Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Van ilimizde, 460 bin 796 kişi için 865 milyon 875 bin 253 TL prim destek ödemesi yapılmıştır" diye konuştu.

TÜRKMENOĞLU: "VAN EĞİTİMDE ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

Van'da tarım ve hayvancılığa büyük destekler sağlandığını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Şehrimizin en önemli geçim kaynağı olan Tarım ve Hayvancılık da üreten çiftçimize tarihimizin en yüksek mali desteği sağlanmıştır. 2002 yılında 39 milyon Türk lirası tarım desteği verilirken, 2021 yılında 210 milyon Türk Lirası tarım desteği verilmiştir. 85 Milyon Türk lirası bitkisel üretim desteği verilirken, 85 milyon Türk Lirası hayvancılık üretim desteği verildi, 30 yılın ardından ilk defa Van'dan Katar'a 50 bin adet koyun ihracatı yapıldı. Van eğitimde altın çağını yaşıyor. 2001 yılında 4 bin olan Van'ın derslik sayısını 2022 14 bine çıkardık. Öğretmen sayısı 2001'de 6 bin olan Van, bugün 20 bin öğretmene sahip. 2001 yılında yine 202 bin öğrenciye sahip olan Van, bugün 349 bin öğrenciye sahip. Bugün ilimizde öğrenci başına düşen derslik sayısı sadece 24'tür. 2001'de öğrenci başına düşen derslik sayısı 52'ydi. Rakamlar doğruluğun bir ifadesidir. Hayali ve afaki laflar, boştur. Bir şehrin elbette ki eğitimi değerlendirirken, fiziki yargısıyla ilgili mutlaka, rakamlarımızı görmemiz gerekiyor. Eğitim seviyemizle ilgili de zaman zaman eleştirilere maruz kalıyoruz. Ama şunu unutmayalım; 20 bin kişilik eğitim ordumuz, Van'ın eğitiminin gelişmesi, gençlerimizin daha iyi bir noktaya taşınması için büyük bir gayret gösteriyor. Eksiğimizin yanında, doğruyu da konuşmamız gerekiyor. Samsun'daki TEKNOFEST Festivaline gidip, robotik, yapay zekâ vs. bilişim sektöründe müthiş öğrencilerimizin olduğunu gördüm. Bu gençliğimizle gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

TÜRKMENOĞLU: "ENFLASYON İLE MÜCADELE DE TÜM ENGELLERE RAĞMEN BAŞARIYA ULAŞACAĞIZ"

2022 yılının ilk altı ayında ekonomisi büyüyen ikinci ülke olduklarını vurgulayan Başkan Türkmenoğlu, "AK Partimizin İktidarı Döneminde saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca, binlerce yatırımlar, destekler, mega projeler, teknolojiler, Milli Savunma Sanayimizin yükselişi hız kesmeden devam etmektedir. Son yıllarda COVİD-19 salgını sonrası yaşanan dünyadaki ekonomik daralma ve krizlerden en az etkilenen ülke konumundayız. 2022 yılı ilk altı ayında ekonomisi büyüyen ikinci ülkeyiz. Dış güçlerin maşası olan içteki taşeronlar, ülkemizin gelişmesini istemeyenler, terör örgütlerinin kuklası olmuşlardır. Halkımıza karamsarlık ve kara tablo çizmeye çalışanlara ve bunların yayın organlarına malzeme taşıyanlara vereceğimiz en büyük cevap; halka hizmet yolunda durmak yok yola devam olacaktır. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemiz enflasyon ile mücadele de tüm engellere rağmen başarıya ulaşacaktır. Bu mücadele kapsamında; Tarım Kredi Kooperatiflerimiz 30 temel tüketim ürününde indirime gitmiştir" dedi.

TÜRKMENOĞLU: "6 MİLYON VATANDAŞIN 30 MİLYARLIK BORCU SİLİNECEK"

Dar gelirli vatandaşların yanında olduklarını söyleyen Başkan Türkmenoğlu, "Elektrik, su, doğalgaz borçlarının bir kısmını devlet karşılayacak. 6 milyon vatandaşın 30 milyarlık borcu silinecek. 5 milyon Vatandaşımızın 2 bin TL'lik borcu icradan silinecek. 153 milyon ders ve kaynak kitapları ücretsiz dağıtıldı. Yurt kapasitesi 800 binin üzerine çıktı. Yurt ücretlerine artış durduruldu. AK Parti hükümeti yüzyılın konut projesini hayata geçiyor. Hedef 500 bin konut. İlk etabı 13 Eylül'de açıklanan 250 bin konut, 100 bin konut arsası, 10 bin iş yeri. Konut projelerinde ilk etapta ilimize 3 bin 200 konut ve 250 adet işyeri yapılması kararlaştırılmıştır. Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde; Ak Kadrolarımız ile bu kapsamda ulusal vefa yardım programları, doğalgaz tüketim destekleri, ana okula destek programları, Türkiye Aile Destek programları ve buna bağlı programlar ile ülkemizin her bir vatandaşının huzuru, mutluluğu ve gelişimi için projeler üreterek; 2023, 2053 ve 2071'e giden yolda, genelde ülkemizi özelde şehrimizi büyütme, güçlü kılma, geliştirme amacına emin adımlar ile yürümekteyiz" diye konuştu.

GÜLAÇAR: "BU MİLLET YAPILAN HİZMETLERİN FARKINDADIR"

Daha sonra milletvekilleri adına konuşan AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise, "İl teşkilatımızın hazırladığı program çerçevesinde her gün bir ilçe ve o ilçelere bağlı grup köyler üzerinde ziyaretler gerçekleştiriyoruz. İlçelerimizin tamamen bir daha ziyaret edeceğiz. Bu millet yapılan hizmetlerin farkındadır. En ücra mahallelerimize ulaşıyoruz. O insanlarla birebir hemhal oluyoruz. Onların sorunlarını, taleplerini alıyoruz. Birinci elden onların huzurunda, ilgili makamlarla görüşüp, o sorunları halletmeye çalışıyoruz. Bütün bu çalışmaları yaparken, saha izlenimimiz son derece olumlu ve güzel bir havayı ifade ediyor. Bu Van'ın gerçeğidir. Bu ülkenin bir gerçeği var. 20 yıldır bu ülke çok ciddi mesafeler katetti. El değmeyen, dokunmayan hiçbir yer yoktur. Eğitim, sağlık, ulaşım vs. her alana dokunuldu ve dokunulmaya devam ediyor. Her alanda bir çalışma var. Bu çalışmaları yaparken, karşımızda 1950'ler, 1940'lardaki gibi, halen köle gibi düşünen, hala verdikleri emirlerle bizleri yönlendirebileceklerini düşünen ülkeler var. Bütün dünyada ve özellikle Avrupa'da ciddi bir ekonomik sıkıntı söz konusudur. Bu sorunların üstesinden gelmek için ciddi bir gayret sarf ediyoruz. Bu ülke başardı, başarıyor ve başaracak. Bütün olumsuzluklara rağmen, bütün algılara rağmen bu millet hedefine ulaşacak, emperyalistlerin hesabını boşa çıkaracak ve bu millet gerçeği birebir görecek ve şahit olacak. Bu ülke dünkü Türkiye değil. Şuan daha güçlü bir ülkemiz, her şeyiyle kendine yetebilen bir ülkemiz var" ifadelerini kullandı.

Toplantı basın mensuplarının sorduğu soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER