Sulama kanalı elverişli hale getirildi

Van Büyükşehir Belediyesi kırsal kesimlerde yürütmüş olduğu hizmetler kapsamında, Kavuncu mahallesinde yaklaşık 2 bin rakımlı dağlık arazide bulunan atıl durumdaki sulama kanalını temizleyerek yeniden tarıma elverişli hale getirdi.

Sulama kanalı elverişli hale getirildi

Van’da tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik yürüttüğü çalışmalarla çiftçilerin verimli bir sezon geçirmesini hedefleyen Van Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını sürdürüyor. Kırsal kesimlerde Muhtarlar ve mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda harekete geçen Kırsal Hizmetler Daire başkanlığına bağlı ekipler, mahallelerde ihtiyaç duyulan çalışmaları tespit ederek harekete geçiyor. İpekyolu ilçesine bağlı Kavuncu mahallesinde de uzun bir süredir tarım arazilerine suyu ulaştıramayan mahalle sakinleri durumu Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdi.

Mahalleden arazi boyunca keşif yapan ekipler, sulama kanalının bulunduğu dağlık arazinin engebeli yapısı ve zorlu coğrafyayı göz önünde bulundurarak çalışmalarına başladı. Toprak kanal hattında ki suyun kaybını azaltmak ve suyun daha verimli bir şekilde araziye ulaşmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 2 bin rakımda başlatılan hummalı çalışma yürüten ekipler, yer yer taşkınların oluştuğu toprak kanalda ilk defa kanal daraltma ve dinlenme havzaları oluşturdu. Kanalın geçtiği alanlarda heyelan bölgeleri iyileştirilirken, engebeli arazide toplamda 7 buçuk kilometre uzunluğunda ki sulama kanalı yenileme çalışmaları 14 günün ardından tamamlanarak çiftçinin hizmetine sunuldu.

Atıl durumda bulunan kanalın sel ve su taşkınları ile tamamen kullanılmaz hale geldiğini, arazide susuz kaldıklarını ifade eden mahalle sakinlerinden Kerem Güngün, tarımda suyun önemine değinerek susuzluğun kendilerini oldukça güç duruma düşürdüğünü belirtti.

Arazilerinin buğday, yonca ve meyve ağaçları başta olmak üzere birçok ürün çeşitliliğine sahip olduğunu söyleyen Güngün, “100-150 haneli mahallemizin faydalandığı 300 dönüme yakın arazimiz susuz kalıyordu. Eski kanalımız dolmuştu. Elverişsizdi. Büyükşehir Belediyesine bildirdik. Sağ olsunlar gelip baktılar ve güzel bir çalışma ortaya koydular. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43