Sosyal Hizmet Kampüsü'nde çalışmalar sürüyor

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, bölgenin ilk sosyal hizmet kampüsünde çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Sosyal Hizmet Kampüsü'nde çalışmalar sürüyor

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak ve onların sosyal yaşama daha fazla katılımlarını sağlamak için çalışmalarını sürdüren Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi bölgede bir ilke daha imza atarak 'Sosyal Hizmet Kampüsü' kuruyor.

Türkiye'de tek örneği Tokat ilinde bulunan Sosyal Hizmet Kampüsü'nde çalışmalar başlarken, İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan Galericiler Sitesi bitişiğindeki 67 bin 961 metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor. Toplam 14 yapı bloğundan oluşan kampüs, Aktif Yaşam Merkezi, Bakım ve Rehabilitasyon İdari binası ve konaklama binaları, Çocuk Evleri ve Spor Kompleksleri gibi ana donatılardan oluşacak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, binaların hızla yükseldiği bölgenin ilk Sosyal Hizmet Kampüsü ile Özel Eğitim Kampüsünde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

"ENGELLİLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR ALAN OLACAK"

Vali Balcı, iki kampüsün tamamlanmasıyla engelliler ve ailelerinin yükünü hafifleteceğini belirterek, "Engelli ailelerini çok önemsiyorum. Onların dertleriyle dertleniyoruz. Engelli çocuklarımız, insanlarımız, engelli ailelerimizin yükünü almak, onlara yardımcı olmak için çok güzel bir yatırım yapıyoruz. Sosyal Hizmet Kampüsü içerisinde aktif yaşam merkezi, engellilerin meslek kazanacağı alanlar, ağır mental ve zihinsel engelliler için rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Ayrıca Özel Eğitim Kampüsümüz var. Engelli çocuklar için anaokulu, ilkokul, uygulama ortaokulu ile lise var. Özel Eğitim Kampüsü ile Sosyal Hizmet Kampüsünü bitirdiğimizde engelliler için çok kıymetli bir alan olacak. Engelliler ve ailelerinin hayatlarına, yaşamlarına dokunmaktan da büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

PROJE BÜNYESİNDE NELER YAPILIYOR

Engelli vatandaşlar başta olmak üzere bölgedeki dezavantajlı grupların hayatlarını kolaylaştıracak olan Sosyal Hizmet Kampüsü bünyesinde 14 ana yapı bloğundan oluşan şu yapılar yer alıyor.

Aktif Yaşam Merkezi; 2 katlı ve 3 bin 900 metrekarelik alana sahip olan merkez içerisinde konferans salonu, sahne, idari personel odaları, fizik tedavi odası, görüşme salonları, oyun salonları, resim ve müzik odaları, çalışma sınıfları, bilgisayar odası, kütüphane, öfke kontrol odası, psikolog odası, aile danışman odası, bireysel görüşme odası, çocuklar için etkinlik dinlenme odası, uyku odası ile bay-bayan WC'leri ve revir bulunuyor.

Bakım ve Rehabilitasyon İdari Binası; 2 katlı ve 2 bin 200 metrekarelik alana sahip olan yapı bünyesinde bekleme holü, misafir kabul salonu, hemşire odası, aile görüşme odası, iş-uğraş atölyesi, bireysel eğitim odası, toplantı salonu, okuma salonu, çok amaçlı hobi odası, idari personel odaları, arşiv, revir, bay-bayan WC'leri, mescit, malzeme deposu ve mutfak yer alıyor. Aynı zamanda Bakım ve Rehabilitasyon konaklama binaları olarak 4 adet ikili konaklama binası, 1 adet tekli konaklama binası ve 1 adet aile konaklama binası yer almaktadır.

Çocuk Evleri Bölümü; içerisinde sosyal tesis binası, nizamiye, konaklama ve idari bina bulunmaktadır. 510 metrekarelik bu tesis binası tek katlı bir bina içerisinde hobi odaları, aletli spor odaları, personel odaları, çok amaçlı salon, bilgisayar odası, bay-bayan, engelli WC ve soyunma odalarından oluşmaktadır.

Spor Kompleksleri bölümü içerisinde ise yüzme havuzu için rezerv alan, spor salonu için rezerv alan ile basketbol sahası bulunuyor. Ayrıca peyzaj alanları içerisinde çocuk oyun alanları, süs havuzu, hayvan barınakları, yürüyüş ve koşu parkurları, yeşil alan, hobi bahçeleri ve açık araç otoparkı bulunmaktadır.

Tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Sosyal Hizmet Kampüsü, hem kimsesiz çocukların kalabileceği bir alan hem de bir eğitim yuvası olarak hizmet verecek.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHMİ TEKDUR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER