SMA hastası Çınar bebek, destek bekliyor

Van Muradiyeli olan Çakan ailesinin 19 aylık bebekleri Çınar, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 hastalığı ile mücadele ediyor. Minik Çınar'ın tedavi ücretini karşılayabilmek için valilik onaylı bağış kampanyası başlatan aile, destek bekliyor.

SMA hastası Çınar bebek, destek bekliyor

SMA Tip 1 Ölümcül Kas Hastası olan Çınar Çakan bebek, aylardır yurtdışında tedavi olmak için destek bekliyor. Dubai'ye gidip gen tedavisi olması gereken Çınar Bebek için başlatılan yardım kampanyası, henüz istenilen seviyeye ulaşmadı.

19 aylık Çınar bebek SMA hastalığıyla savaşıyor. Nefes almak için bile makineye ihtiyaç duyan bebeğin tek umudu Dubai'deki hastanede yapılacak olan gen tedavisi. Ailesi Çınar'ın yaşama tutunabilmesi için yardım bekliyor.

Van Muradiyeli olan ve Ankara Etimesgut'ta yaşayan Çakan ailesi, Çınar bebeği tedavi etmek için yardım bekliyor. Yaklaşık 16 ay önce başlatılan yardım kampanyasının henüz %27'lerde olduğu belirtildi.

Henüz 3 aylıkken Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 hastalığı teşhisi konulan Çınar Bebeğin tedavi olabilmesi için 33 milyon Türk Lirasına ihtiyaç var. Çakan ailesi, bebeklerinin yurtdışında tek dozu 1 milyon 817 bin dolar olan gen tedavisinden yararlanabilmesi için destek bekliyor.

Tek umutlarını gen tedavisine bağlayan aile, bebeklerinin sağlığına kavuşacağı günü iple çekiyor. Çınar bebeğin tedavi masrafını karşılama imkânı olmayan aile, tedavi için valilik izni ile yardım kampanyası başlattı.

Çınar bebeğin ailesi, valilik izni ile başlattığı yardım kampanyasında, 1 milyon 817 bin dolarlık tedavi masrafının yüzde 27'sini toplayabildi. Çınar bebeğin iyileşmesi için umudunu koruyan aile, bir an önce bebeklerini kurtarmanın ve sağlığına kavuştuğu günü görmenin hayali ile yaşıyor.

Babası Ankara'da bir sitede kapıcı olan, annesi ise ev hanımı olan Çınar Bebek, hayırseverlerin desteğini bekliyor.

Çınar bebek için valilik izinli ve Yusuf Çakan adına kayıtlı TR050001002349717324325003 İBAN numarasına 'Çınar' açıklamasıyla destek verilebileceği belirtildi.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

SMA (Spinal Muskuler Atrofi) omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. Görülme sıklığı Dünya genelinde 1/10.000, Türkiye'de 1/6.000'dir. Ön boynuz hücrelerinde görülen dejenerasyon nedeni ile; kaslarımızın kontrolünü sağlayan sinirlerin fonksiyonu için gerekli protein üretimi gerçekleştirilemez. İstemli kaslarda kuvvetsizlik ve erime (atrofi) görülür. Sinir hücrelerinin işlevini yerine getirememesi; zayıflamaya ve genellikle ölümcül kas güçsüzlüğüne sebep olur. İstemsiz kaslar bu hastalıktan etkilenmez. SMA hastası bireylerin görme ve işitme duyuları hastalıktan etkilenmez. Zeka; normal veya normalin üzerindedir.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
VEYSİ ERDEM
VEYSİ ERDEM - 2 ay Önce

ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN. DESTEKLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. LÜTFEN BU ÇOCUĞU GÖRMEZDEN GELMEYELİM. BİZLERİNDE BAŞINA GELEBİLECEK DURUMLARDIR. VALİLİK/DEVLET İZİNLİDİR. 3/5 TL DEMEYELİM YARDIM EDELİM ALLAH RIZASI İÇİN.

Mehmet özdoğan
Mehmet özdoğan - 2 ay Önce

Tüm Türkiye destek verelim ben adanadan gönülü abisiyim 35 milyon insanın 1 TL sine ihtiyacımız var lütfen sesine ses nefesine nefes olalım duyarlı olalım banane demeyelim sma hastalgi turkiyenin yarayan kanası

Selma Üvet
Selma Üvet - 2 ay Önce

Ne olur Allah rızası için görmezden gelmeyin duyarsız kalmayın cinar bebeğin herkeze ihtiyacı var

Elif
Elif - 2 ay Önce

Çınarın ellerinden tutun lütfen bu çocuk yaşamak için mücadele ediyor

Metin uzunköprü
Metin uzunköprü - 2 ay Önce

Çınar bebek sizlerin bağışlarıyla ilacına kavuşacaktır. Destek verelim.

Yildiz
Yildiz - 1 ay Önce

İnşAllah iyi olur valla geçmiş olsun

SIRADAKİ HABER