'Şehir Sohbetleri'nin konuğu Hüseyin Çelik…

Eski Bakan ve AK Parti Van- Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yarın saat 17.00'de düzenlenecek olan 'Şehir Sohbetleri'nde Vanlılarla buluşacak.

'Şehir Sohbetleri'nin konuğu Hüseyin Çelik…

Kültür ve Milli Eğitim Bakanlarından, 21, 22 ve 23. Dönem Van, 24. Dönem Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Çelik, yarın Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenecek 'Şehir Sohbetleri'ne katılacak.

Prof. Dr. Hüseyin Çelik'in önemli bilgiler paylaşacağı 'Şehir Sohbetleri' yarın saat 17.00'de Van Ticaret ve Sanayi Odası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Son dönemlerde siyasi tartışmalardan kendisini soyutlayarak gündemden uzaklaşan Vanlı Hüseyin Çelik, zaman zaman düzenliği imza günleri ve sohbetlerle kamuoyu önünde yer alıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenecek olan 'Şehir Sohbetleri'ne katılacak olan Çelik, hemşehrileriyle buluşacak.

Bakanlığı döneminde Van için önemli hizmetlere imza atan Çelik'in yarın katılacağı sohbete Vanlıların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

HÜSEYİN ÇELİK KİMDİR?

Doç. Dr. Hüseyin Çelik 1959 yılında Van'ın Gürpınar ilçesinde doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne asistan olarak girdi.

Siyasete 18 yaşında iken Adalet Partisi Gençlik Kollarında başladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi'nin kadrosuna geçti. 1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere, İngiltere'de bulundu. Aynı zamanda Londra Üniversitesi The School Of Oriental and African Studies'te Turkish Politics bölümünde Master programına devam etti. Türkiye'de ilk siyasal muhalefet hareketi olan "Yeni Osmanlılar Cemiyeti" ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'da bulundu. 1991 yılında "Ali Suavi ve Dönemi" konulu doktorasını tamamladı. 1992'de Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent oldu.

Üniversite yıllarında ve akademik hayatında siyasetle yakından ilgilendi. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde DYP'den Van Milletvekili seçildi. 3 Temmuz 2001'de DYP'den istifa ederek AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. Milletvekili seçildiği ilk yıl TBMM Başkanlık Divanı Üyeliğine seçildi. TBMM'de Ak Parti Grubu oluştuktan sonra Grup Başkan Vekili oldu.

3 Kasım 2002 Milletvekili genel seçiminde yeniden Van Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 58. Cumhuriyet Hükümetinde Kültür Bakanı olarak görev aldı. 59 ve 60. AK Parti Hükümetlerinde ise, Millî Eğitim Bakanı olarak yer almıştır.

Fikri ve siyasi akımlar, Türk kültürü, Türk siyasi tarihi, Türk edebiyatı ve aktüel memleket meseleleri üzerinde yayımlanmış 15 adet kitabı bulunan Çelik, evli ve 3 çocuk babası olup, ileri düzeyde İngilizce biliyor.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2023, 09:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selma Üvet
Selma Üvet - 7 ay Önce

Rabbim Hüseyin Çelik bakanımızın yolunu açık etsin vanın unutulmaz değerlerindendi yaptıkları hizmetleri saymakla bitmez bir daha vana böyle bir değer gelmez gerçekten Van ve ilçelerine hizmet eden tek olarak gördüğüm adam gibi adam olan yüreği güzel olan Sn.bakanım Hüseyin Çelik

SIRADAKİ HABER