Sayğın: Filistin davası ümmetin ortak davasıdır

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, İsrail'in Gazze'ye yönelik uyguladığı insanlık dışı saldırıları kapsamında açıklamalarda bulundu. Filistin ve Gazze için herkese düşen görevler ve hizmetler olduğunu belirten Başkan Sayğın, Filistin davasının ümmetin ortak davası olduğunu vurguladı. Sayğın, insani yardım koridorunun da mutlak süratle açılması gerektiğini ifade etti.

Sayğın: Filistin davası ümmetin ortak davasıdır

Her hafta kentte yaşanan sorunları gündeme taşıyan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Van İl Başkanlığı, bu hafta Gazze'de yaşanan insanlık dramını gündeme taşıdı. Parti binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan HÜDA PAR Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, yaklaşık 2,5 milyon insanın yaşadığı Gazze'de insani dramın her geçen gün derinleştiğini ifade etti.

İsrail'in insanlık dışı saldırıları sonucu Gazze'de sivil kayıplar 3 bine yaklaşırken, dünyanın yüzölçümüne en çok nüfusun düştüğü kent, su, elektrik ve diğer temel ihtiyaçlardan yoksun durumda.

Türkiye'nin diplomatik çabalarına rağmen İsrail, Filistin halkının yaşadığı meskûn mahallere havadan ve karadan saldırmaya devam ediyor. Konuya alakalı açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, Gazze'nin tamamıyla yakılıp yıkılmasına engel olunması gerektiğini söyledi.

"İNSANİ YARDIM KORİDORU ACİLEN AÇILMALIDIR"

Parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Sayğın, Gazze'de yaşayan 2,5 milyona yakın mazlum için insani yardım koridorunun acilen açılması gerektiğini belirterek, "İslam ülkeleri acilen bir araya gelip Siyonistlerin yetmiş yıldan beri rutin haline getirdiği soykırımın engellenmesi için acilen müdahale etmelidir. Filistin halkının yaşadığı meskûn mahallere havadan ve karadan yaptığı saldırılar ve bombalamalar durdurulmalıdır. Gazze'nin tamamıyla yakılıp yıkılmasına engel olunmalıdır. Gazze'de yaşayan iki buçuk milyona yakın mazlum insanın hayatlarının idamesi için gerekli su, gıda, ilaç, barınma ve temel ihtiyaçların karşılanması için "insani yardım koridoru" acilen açılmalıdır. Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkeler, Filistin topraklarından bir parça olan Gazze'ye denizden, karadan ve havadan ulaşmak için Siyonistlerden izin alma zilletinden kurtulmalıdır. Uluslararası hukuka uygun olarak Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkeler Filistin yönetimi ile her alanda siyasi, ekonomik ve askeri iş birliği yapmalıdırlar. Filistin halkının yaşadığı topraklarda uydu kentler şeklinde işgalci Siyonistlerin yerleştirilmesinden vazgeçilmeli, 'yerleşimciler' adı altında meşru görüntü verdirilen bu silahlı çetelerin işgallerine son verilmelidir" dedi.

"SİYONİSTLER ANCAK GÜÇTEN ANLAR, İSLAM ÜMMETİ BU GÜCÜNÜ GÖSTERMELİDİR"

İslam ülkelerinin İsrail'e 'kınama' dışında bir yaptırım uygulamadığını belirten Başkan Sayğın, "İşgal tamamıyla son bulana kadar Siyonist işgal rejimi ve ticari kurumları ile askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik tüm ilişkilere son verilmeli, asla yeni iş birliği yapılmamalıdır. Tarihe Kudüs fatihi olarak geçen Selahattin Eyyubi, Kudüs'ün işgalden kurtarılması için Ümmetin birliğini sağlayarak aynı zamanda çağının Ümmet önderi ve lideri oldu. Bugün de kim Kudüs'ün kurtarılması için ümmeti bir araya getirir ve buna rehberlik ederse doğal olarak Ümmetin lideri ve önderi olacaktır. Yetmiş yılı aşkın bir süreden beri Siyonist rejimin yaptığı tüm katliamlara ve hukuk tanımaz icraatlarına İslam Ülkeleri 'kınama' dışında bir yaptırım uygulamadı. Kınamaların Siyonistleri caydırmadığı açık bir şekilde kendini göstermektedir. Bu nedenle Siyonistlerin her bir saldırı, katliam, cürüm ve hukuk tanımayan uygulamalarına karşı mutlaka caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Siyonistler ancak güçten anlar, İslam ümmeti bu gücünü göstermelidir. Siyonistlerin, yeryüzünde iki milyarı aşkın mensubu olan İslam alemine rağmen, İslam ümmetinin üç mukaddes şehrinden birinin bulunduğu Filistin topraklarında bu barbarlığı yapabilmesinin en büyük etkeni Müslümanların dağınık görüntüsü ve yaşadığı ihtilaflardır. Müslümanlar izzetli bir şekilde yaşamak istiyorsa aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakıp siyasi, ekonomik ve askeri birliklerini kurmalıdırlar" diye konuştu.

"BU SAVAŞ BİR HAK VE BATIL SAVAŞIDIR"

Bu savaşta tarafsız kalmanın zulme razı gelmek olduğunu söyleyen Başkan Sayğın, "Siyonistlerin Filistin coğrafyasındaki işgalini, Filistin ile Siyonistlerin sorunu ya da Arap-Yahudi savaşı olarak görmek ya da göstermek meseleyi basitleştirmektir. Bu savaş bir hak ve batıl savaşıdır. Zalim ile mazlumun savaşıdır. İşgale uğramış vatanlarını kurtarmaya çalışan kahramanlar ile dünyanın tüm askeri, ekonomik ve siyasi güçlerini arkalarına alarak bir halkı soykırımla yok etmek isteyen zorbaların savaşıdır. Bu savaşta tarafsız kalmak zulme razı olmaktır. Zulme razı olmak zulümdür. Filistin davası ümmetin ortak davasıdır. Mescid-i Aksa ve Kudüs, Müslümanların ortak değeridir. Bu bilinç kaybolmamalı ve nesiller boyu diri tutulmalıdır. Ümmetin tüm kurumları için en önemli hedef bu olmalıdır. HÜDA PAR olarak, Selahaddin-i Eyyubi El Kurdi'nin torunları olarak bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evlad-u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin'in ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Başkan Sayğın, hafta sonu il kongrelerini gerçekleştireceklerini ve bu kapsamda Genel Başkanları Zekeriya Yapıcıoğlu'nun da kente geleceğini belirterek, tüm Van halkını Pazar günü saat 14.00'te Uygulama Oteli'nde yapacakları ilk kongrelerine beklediklerini söyledi.

Başkan Sayğın, Genel Başkanlarının Pazartesi günü de Van'da bir takım programlara katılacağını ve esnaf ziyaretleri gerçekleştireceğini ifade etti.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2023, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER