banner31

Saadet Partisi’nden selzedelere ziyaret

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanlığı ile Cansuyu Yardımlaşma Derneği, sel felaketlerinden etkilenen selzedeleri ziyaret ederek, gıda kolisi teslim etti.

Saadet Partisi’nden selzedelere ziyaret

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet selden etkilenen Başkale Esen yamaç Mahallesi ve Onikidere Mezrası’nı ziyaret etti. Ziyarette selden zarar gören köylülere geçmiş olsun dileğinde bulunan SP’li heyet, hasarın etkilediği alanları gezerek mahalleliden bilgi aldı.

Yapılan ziyarette, Saadet Partisi ve Cansuyu Yardımlaşma Derneği tarafından selzedelere dağıtılmak üzere getirilen 120 yardım kolisi, Başkale Sosyal Yardımlaşmaya bağlı ekiplere teslim edildi. Yapılan ziyaret ve destekle ilgili konuşan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Esenyamaç Mahallesi ve Onikidere Mezrası’nda 20-25 evin yıkıldığı, en az 60 evin de selden direk etkilendiğini söyledi.

Ziyarette konuşan Başkan İlhan, “Köyde bir miktar büyükbaş hayvanın da selde kapılarak öldüğünü köylülerden öğrendiklerini ayrıca bazı ahırların da yıkıldığını gördük. Birçok vatandaşın evlerinde ki eşyaların selde gittiğini, bunun yanında para vb. birikimlerinin sele kapıldığını, ayrıca ot, saman ve yemlerinin de selde gittiğini gördük. Ayrıca köye yaz aylarında hayvancılık ve tarım için gelen diğer zamanlarda farklı yerlerde yaşayan aileler nüfus kayıtlarının Esenyamaç köyünde kayıtlı olmadığından dolayı yardım listelerinde isimlerinin olmamasını da işittik” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKALE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Başkale ilçesindeki mahalleler ve diğer selden etkilenen mahallelerin Afet Bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ifade eden İlhan, “Bir an evvel Esenyamaç sel tehlikesi olmayan bir noktada yeniden kurularak vatandaşlara ücretsiz olarak ev ve ahırlar verilmelidir” dedi.

Köyde yaşayan ve selden etkilenen vatandaşlara eşit şekilde yardımların ulaşmadığından yakınan İlhan, ayrım gözetmeksizin selzedelerin gerekli yardımlardan pay alması gerektiğini belirtti.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER