Rektör Şevli’den Nahçıvan’a ziyaret

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve beraberindekiler Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bir dizi ziyarette bulundu.

Rektör Şevli’den Nahçıvan’a ziyaret

Ziyaret kapsamında ilk olarak Nahçıvan Yüksek Meclisi Başkanı Vasif Talibov’u ziyaret eden heyet, ikili işbirliğini geliştirmek üzere fikir alışverişinde bulundular.

Görüşmede, eğitim-öğretim alanında hâlihazırda yürürlükte olan ve gelecekte de yürürlüğe girecek işbirliklerinin üniversiteler için önemini vurgulayan Talibov, üniversiteler arasındaki ortaklıkların yapılacak protokollerle artmasının gerek üniversitelere gerekse öğrencilere sağlayacağı olumlu katkılara değindi.

Ziyaret esnasında Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus İsayev’e de ziyarette bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ortak akademik ile bilimsel çalışmalar yapılması amacıyla Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile işbirliği protokolü de imzaladı.

İmzalanan protokol çerçevesinde üniversiteler arasındaki ön lisans ve lisans eğitim-öğretiminde ve ortak lisansüstü eğitiminde işbirliğinin sağlanması, öğrenci değişim programlarının başlatılması, bilimsel ve teknolojik araştırma-geliştirme projelerinin yürütülmesine yönelik işbirliği imkânlarının araştırılması ve artırılması, bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler alanlarında yapılacak ortak çalışmaların hayata geçirilmesi amaçlandı.

Program dâhilinde Türkiye Cumhuriyeti Nahçıvan Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz ile de bir araya gelen Rektörler, ülkemizin Nahçıvan ile olan kültürel bağına, gelecek sürece yönelik yapılması planlanan ortak projelere yönelik verimli bir toplantı da gerçekleştirdiler.

Gösterilen sıcak ve samimi misafirperverlik için teşekkürlerini dile getiren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, ziyaretin en önemli getirisi olan işbirliği protokolünün eğitim ve öğretim alanındaki ilişkilere ve çalışmalara önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Rektör Şevli ziyarette yaptığı açıklamada, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı buluşmada, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi Başkanı Vasif Talibov’un, Türkiye Cumhuriyeti Nahçıvan Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz’ın ve Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus İsayev’in sıcak karşılamaları ve misafirperverlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversiteler arasındaki işbirliğini geliştirme amacıyla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaretin çok önemli ve değerli olduğu kanaatindeyim. Bu ziyaret bize Türkiye ile Nahçıvan arasında ne kadar köklü ve derin bağlarımızın olduğunu bir kez daha hatırlattı. Ortak değerlerimiz bizi birbirimize daima yakın ve sevgi dolu hissettirmiştir.  Biz de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak bu yakınlığın her iki ülkede bulunan üniversite arasında da taçlanması arzusuyla bir araya geldik. Nahçıvan Devlet Üniversitesi ve Sayın mevkidaşım Rektör İsayev ile karşılıklı akademik, bilimsel etkinlikler ve sportif faaliyetlerde bulunmak amacıyla daha kısa periyotlarda bir araya gelmeyi planlıyoruz. Program kapsamında imzalanan protokol anlaşması ile de bu anlamda ilk adımı da atmış bulunmaktayız. Yapılan protokollerin üniversitelerimize, dahası dost ve kardeş ülke Türkiye ile Azerbaycan’a hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Konservatuvarı tarafından verilen dostluk konserinin ardından üniversitenin çeşitli birimlerini de ziyaret eden Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus İsayev ve Atatürk Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ziyaret sonrasında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde bulunan Heydər Əliyev Muzeyi (Haydar Aliyev Müzesi),  Nuh peyğəmbər türbəsi (Nuh Türbesi), Han (Xan) Sarayı, Möminə Xatun Türbəsi (Mümine Hatun Türbesi), Açıq Səma Altında Muzeyi (Açık Hava Müzesi), Əshabi kəhf Türbəsi (Ashabı Kehf Turbesi), Naxçıvan Qalası (Nahçıvan Kalesi) gibi tarihî ve turistik yerleri de gezerek bu yerlerde sergilenen Azerbaycan’ın kadim tarihine ve kültürüne ait arkeolojik ve sanat eserleri hakkında da bilgi aldılar.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43