banner31

Özgökçe: Turizmde en büyük sorun ulaşım

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, turizmde en büyük sorunun ulaşım olduğunu belirterek, yüksek uçak bileti fiyatlarından dert yandı. Bu süreçte Van uçak biletlerinin çok pahalı olduğunu ve yer sorunu yaşandığını belirten Özgökçe, Van'ın kaderine terk edildiğini söyledi.

Özgökçe: Turizmde en büyük sorun ulaşım

Komşu illerde 300-400 liralara günlük uçaklarda yer olduğunu, Vanlıların 10 gün öncesinden Van çıkışlı yada Van dönüşlü uçaklarda 900 liraya yer bulamadığını belirten TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Van'ın sahipsiz bir şehir olduğunu vurguladı.

Van'da yetkililerin sadece konuştuğunu ve hiçbir icraat yapmadığını söyleyen Özgökçe, Van'ın sahiplenilmediğini ifade etti. Kentin bunu hak etmediğini belirten Özgökçe, başka illerde bu tür sorunların olmadığını söyledi.

"VAN'IN LOBİSİ ZAYIF"

Rize- Artvin Havaalanı'nın açılmasıyla, lobisi zayıf olan illerden sefer kısıtlaması yapılacağını ve bu illerden bir tanesinin de Van olabileceğini söyleyen Özgökçe, "Ülkemizde gün aşırı yâda ay aşırı yılda birkaç tane havaalanı yapılıyor. En son Rize- Artvin Havaalanı Cumhurbaşkanımız tarafından açıldı. Malumunuz bu havaalanına uçak lazım olacak. Türk Hava Yolları'nın 410 tane uçağı var. Türk Hava Yolları'nın bu zorlu süreçte kalkıp filosuna uçak katacak durumu yok. Bu 410 uçağın içerisinde bir yerlerden kısıp, mecbur Rize Artvin Havaalanı'na en az 8-10 tane uçak bırakılacak. Türk Hava Yolları, iç pazarda birkaç parkurdan uçak çekecek. Lobisi zayıf olan illerden bu uçaklar çekilecek. Üzülerek söylüyorum, lobisi zayıf olan illerden bir tanesi de Van'dır. Korkarım ki Van'a gelen 2-3 tane uçak geri çekilecek. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Turizmde en büyük sorun ulaşımdır. Bir tur yâda bir turizm operasyonu yapacağımız zaman, ilk uçağın münasipliğine bakıyoruz. Uçak müsaitse o programı bırakıyoruz" dedi.

"VAN SAHİPSİZ BİR ŞEHİR"

Bu süreçte Van uçaklarının çok pahalı olduğunu ve yer sorunu yaşandığını söyleyen Özgökçe, "Ulaşımla ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün 10 güne kadar Van'dan çıkışlı ve Van'a dönüşlü bir uçakta yer bulamıyorsunuz. Bulsanız da en fahiş fiyattan bilet almak zorunda kalıyorsunuz. Türk Hava Yolları'nın eskiden cluj sattığı biletler vardı. Şimdi Türk Hava Yolları, Van'a olan bütün uçuşlarını en üst clujdan satışa çıkarıyor. Şuanda tek kişilik bilet fiyatı 900 lirayı geçiyor. Komşu illerde 300-400 liralara günlük uçaklarda yer varken, biz bir hafta, 10 gün öncesinden Van çıkışlı yada Van dönüşlü uçaklarda 900 liraya yer bulamıyoruz. Yetkililer sesimizi duysunlar istiyoruz. Van sahipsiz bir şehir. Sadece Van'da konuşuyoruz ve hiçbir icraat yapmıyoruz. STK'lar sahiplenmiyor. Vanlılar sahiplenmiyor. Siyasiler sahiplenmiyor. Devlet erkânı bu şehri sahiplenmiyor. Van kaderine terk edilmiş bir şehir. Gerçekten bu şehir bunu hak etmiyor. Bu gidişata birilerinin dur demesi gerekiyor. Başka şehirlerde bu sorunlar yok" diye konuştu.

"İRAN TARAFINDAKİ YOL SORUNU ÇÖZÜLÜRSE MESAFELER YAKIN OLACAK"

Van ile İran arasında da çok ciddi bir ulaşım sıkıntısı olduğunu belirten Özgökçe, "Herkesin malumu İran'a direkt uçağımız yok. Gümrük kapılarında bizim tarafımızda bir sorun yok. İran tarafından maalesef sıkıntılar var. Onlarda gümrük kapılarını yapıyorlar. Kapıköy'den Hoy'a kadar olan yolda birkaç noktada sıkıntılar var. Bu yolda ciddi bir çalışma görmedik. Yollarla ilgili sorunlar biran önce çözülmeli ki mesafeler yakınlaşsın. İran tarafında yaşanan yol sorunlarının biran önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bugün İran'a otobüsle gitmek istediğiniz zaman Kapıköy'den gidemiyorsunuz. Çünkü Hoy'a giden yolda ciddi sıkıntılar söz konusu. İran tarafındaki yollarda i sorunlar çözülürse, inşallah mesafeler yakın olacak ve bizlerin de eli zengin olacak" ifadelerini kullandı.

"VAN, 80. SIRAYI HAK ETMİYOR"

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nda Van'ın 81 il içerisinde, 80. sırada yer almasını da değerlendiren Özgökçe, "Van bunu hak etmiyor. Ülkemizde 17 tane büyükşehir belediyesi var ve ülkenin 11. büyükşehri olan Van, 80. sırayı hak etmiyor. Bunun en büyük sebebi, Van'ın ulaşımla ilgili çok ciddi sıkıntıları var. Hem demir yolunda, hem karayolunda, hem hava yolunda gerçekten ciddi sıkıntılar var. 2019 yılı içerisinde ilimize ülkenin iç pazarından, metropollerden günlük 22-23 tane uçak seferi yapılıyordu. Maalesef 2021 yılında günlük 10-11 uçakta kaldık. Şuanda günlük 6-8 arasında uçağımız var. Her gün yüzlerce insan uçak bileti bulamıyor. Bugün turizmde en büyük zenginlik ulaşımdır. Sanayide de keza öyledir. İlimizde bir OSB var. Demiryolu rayı maalesef OSB'ye girmiyor. Eğer gelecekte böyle bir imkan olursa, bizim burada üreticilerimiz de dünyanın her tarafına ürettiği ürünü satabilecek ve ulaşım ağını sağlayabilecek" dedi.

"TURİZMDE ULAŞIMLA İLGİLİ CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYORUZ"

Van'ın en büyük zenginliğinin turizm olduğunu söyleyen Özgökçe, "Tarım ve hayvancılığın durumu da ortada. Maalesef insanlar beslediği hayvanın yâda ürettiği ürünün maliyetini hesapladığı zaman zarar ediyor. Tarım hayvancılık bitme noktasına geldi. Küçükbaş hayvanda Van her dönem ülke birincisiydi. Maalesef artık küçükbaş hayvan diye bir üretim kaynağı ilimizde kalmadı. İl olarak en büyük zenginliğimiz turizm. Maalesef turizmde de ulaşımla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından ilimize ulaşım anlamında ciddi sıkıntılar var. Birkaç ay önce Tahran'dan bir çartır uçak bıraktık. Haftanın 2 günü Tahran'dan Van'a gelecekti. Van Ferit Melen Devlet Havalimanı'ndan maliyet için bir fiyat almıştık. Bize 3 bin 400 euro bir fiyat vermişlerdi. Bizim ilk uçağımız geldi ve bir gece hava muhalefeti nedeniyle kaldı diye bize 42 bin 607 euro bir fatura kestiler. İkinci uçağımız hiçbir gecikme yaşamadan gelip geri gitti. Ona da 5 bin 200 euro bir fatura kesildi. Bizden 3 bin 400 euroluk bir yer hizmeti alacaklardı. Bu sorunu defalarca yetkililerle görüştük. Tarafımıza faturanın yanlış kesildiği ve düzeltme yapılacağını söylediler. Bir buçuk ay bizi beklettiler. Daha sonra bize 'İran ambargoda olduğu için biz bu faturalarda düzeltme yapmıyoruz' dediler. Bunlardan dolayı uçak seferlerini iptal etmek zorunda kaldık. Bu süreçte kimse bize sahip çıkmadı" diye konuştu.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER