Özalp’ta inşa edilen gölet sayesinde tarım arazileri suya kavuşuyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Özalp ilçesi Seydibey ve Aksorguç mahallelerine tek kaynaktan iki farklı sulama kanalı ile gölet inşa ediyor. Yapılan çalışma ile 720 hektarlık tarım arazisi suya kavuşuyor.

Özalp’ta inşa edilen gölet sayesinde tarım arazileri suya kavuşuyor

Van’ın Özalp ilçesine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Seydibey ve Aksorguç mahallelerinin yıllardır süren sulama sorunu Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çözüme kavuşturuldu. Çalışma kapsamında mahalleyi besleyen Akçay deresinden gelen su, toplam uzunluğu 4.5 kilometreyi bulan iki farklı sulama kanalı güzergâhı oluşturularak iki farklı gölete bağlandı. Ekipler, 3 ay süren çalışma ile dere yatağındaki taşkınlara karşı da koruma duvarı üzerinden kanalı devam ettirdi.

Bölgede toplam 720 hektar alanı suyla buluşturan proje de göletten arazilere ilk su törenle bırakıldı. Özalp Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yusuf Altun, her iki mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerinin yer aldığı törende, vanaların açılmasıyla su yaklaşık 20 dakika içerisinde en uzak noktadaki araziye ulaştı.

Tarım arazilerinden artık daha fazla verim alabileceklerini ifade eden Aksorguç Mahalle muhtarı Mehmet Selim Şaylığ, projenin tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Muhtar Şaylığ, “İki Mahalle arasındaki tüm arazilerimiz susuzdu. Hepsi kuraktı. Tüm emeklerimiz boşa gidiyordu. Çok şükür arazilerimiz suya kavuştu. Buğday, arpa, yonca ekimlerimiz var. Artık daha iyi verim alabileceğiz. Allah devlete zeval vermesin. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” dedi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2023, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
YÜZLERCESİ OLSUN
YÜZLERCESİ OLSUN - 9 ay Önce

Bu göletlerden her köye birer ikişer tane yapılırsa şehrimizin tarımını çok olumlu etkiler.

SIRADAKİ HABER