Özalp Belediyesi'nden bahar temizliği

Van’ın Özalp Belediyesi tarafından bahar mevsimiyle birlikte cadde ve sokaklarda temizlik çalışması başlatıldı.

Özalp Belediyesi'nden bahar temizliği

Özalp Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince başlatılan yol yıkama çalışmaları; Atatürk Caddesi ve ara sokaklarda gün boyunca sürdü.

Ana arterlerde ve kaldırımlarda oluşan çamur kalıntıları temizlenirken, çalışmaların hazırlanan program çerçevesinde devam edileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2023, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güzel, temiz, düzenli ve bakımlı ilçeler
Güzel, temiz, düzenli ve bakımlı ilçeler - 1 yıl Önce

ÖZALP'IN BÜTÜN CADDE VE SOKAKLARI 40 TANE BİLE DEĞİL. TÜM CADDELER, TÜM SOKAKLAR, TÜM KALDIRIMLAR, TÜM OLUKLAR YIKANMALI VE SÜPÜRÜLMELİ. YOL VE KALDIRIMLARDA BAKIM VE ONARIMLAR YAPILMALI. BOZUK, ÇÖKÜK OLAN KALDIRIMLAR VE BORDÜR TAŞLARI TAMİR EDİLMELİ. 100 METREDE BİR ÇÖP KOVALARI OLMALI. KALDIRIM BORDÜRLERİ VE REFÜJ BORDÜRLERİ ONARILIP TAMAMI BOYANMALI . ÇARŞIDAKİ ARA SOKAKLAR VE MAHALLELERDE HER CADDE VE SOKAK GICIR GICIR BİR ASFALT OLMALI. İLÇEDE DÖRT BEŞ TANE BAKIMLI VE GÜZEL PARK VE YEŞİL ALAN OLMALI. ÇARŞI MERKEZİ GÜZEL OLMALI. MERKEZÎ CADDESİNDE ESNAF KALDIRIMLARI İŞGAL ETMEMELİ. ESNAF VE VATANDAŞLAR DA ŞEHRİ TEMİZ TUTMALI, ÇÖPLERİNİ, İZMARİTLERİNİ ÇÖP KOVALARINA ATMALI. ŞEHİRDEKİ DERE VE KANALLARDA KAMYONLAR DOLUSU HAFRİYAT, ÇÖP, EVSEL ATIK VE KİRLİLİK VAR. BURALAR ACİLEN TEMİZLENMELİ. İRANLI TURİSTLERİN DE BAZEN UĞRADIĞI BU KÜÇÜK İLÇE DAHA TEMİZ, DAHA BAKIMLI, DAHA DÜZENLİ, DAHA YEŞİL VE DAHA BAKIMLI OLURSA ÇOK İYİ OLUR.

Yeşil kent, yeşil ülke, yeşil dünya... Hepimiz için.
Yeşil kent, yeşil ülke, yeşil dünya... Hepimiz için. - 1 yıl Önce

VANIMIZ YEŞİL ALANLAR VE PARKLAR AÇISINDAN ÇOK FAKİR. BETONLAŞMA ÇOK FAZLA. SIK YAPILAŞMA ÇOK YOĞUN. BAHÇELER ÇOK AZ. HER YER ÇOK KATLI BETON BİNALARLA DOLUYOR. TOPLANMA ALANLARI ÇOK AZ. ŞEHRİN YAMAÇLARI VE TEPELERİ ZATEN AĞAÇSIZ. PEKİ BİR MİLYONLUK BU KENTE OKSİJEN VE TEMİZ HAVA LAZIM DEĞİL Mİ?
O HALDE ;
■ EDREMİT- İPEKYOLU- TUŞBA KIYI VE SAHİLLERİNE 20 KM'LİK SAHİL BANDI VE YEŞİL ALANLARIN 2023 İÇİNDE YAPILMASI ELZEMDİR. BURALAR ENİNE 200 METRE GENİŞLİKTE OLACAK ŞEKİLDE REKREASYON ALANLARI VE PARK OLARAK İHYA EDİLSİN ARTIK.

■ TOPRAKKALE TEPESİ'NİN ÜSTÜ VE DÖRT TARAFI NEREDEYSE 500 DÖNÜMLÜK BİR ALAN...KAYALIK KISIMLARIN DIŞINDAKİ TOPRAK ALANLARIN TAMAMI AĞAÇLANDIRMA, YEŞİLLENDİRME, YÜRÜYÜŞ YOLLARI, OTURMA VE DİNLENME ALANLARI, SPOR ALANLARI, SEYİR TERASLARI, YÜZLERCE KAMELYA, YÜZLERCE BANK, GÜZEL BİR IŞIKLANDIRMA, ALAN İÇİ KAMERA SİSTEMLERİ İLE İHYA EDİLMELİDİR. GEREK MEVCUT OLAN GEREKSE DİKİLECEK OLAN ON BİNLERCE FİDAN VE AĞAÇ, ON BİNLERCE ÇİÇEK VE OLUŞTURULACAK YEŞİL ALANLARIN SULAMASI İÇİN TAŞIMA SU İLE DOLDURULACAK DÖRT ADET BÜYÜK SU DEPOSU İNŞA EDİLMELİ. BU ALAN VAN'A OKSİJEN VE HAYAT KATACAK, ŞEHRİN NABZININ ATTIĞI MÜKEMMEL BİR KORULUK ALAN, KENT ORMANI, MESİRE VE GEZİNTİ ALANI, SEYİR ALANI VE DİNLENME ALANI OLABİLİR.

■ EREK, VE KORUBAŞ YAMAÇLARINDA, ŞEHRİN BİRÇOK YAMACINDA YOĞUN BİR AĞAÇLANDIRMA YAPILMALIDIR.

■MERKEZDEKİ 40 SEMT VE MAHALLEYE ACİLEN 80 ADET YENİ PARK VE YEŞİL ALAN KAZANDIRILMALIDIR.

■ MEVCUT PARKLAR, YEŞİL ALANLAR, KORULUK ALANLAR VE HATIRA ORMANLARINA SAHİP ÇIKILMALI, KORUNMALI, SULANMALI, YAŞATILMALI, İYİLEŞTİRİLMELİ, GÜZELLEŞTİRİLMELİ VE TEMİZLENMELİDİR.

■ VAN'INV10 FARKLI BÖLGEDESİNDEKİ TOKİ SİTELERİNİN ÇEVRESİNDE YEŞİLLENDİRME, AĞAÇLANDIRMA, GÜZELLEŞTİRME VE REKREASYON ALANLARI OLUŞTURULMALIDIR.

■ MEVCUT YOLLARDAKİ REFÜJLERDE TEMİZLİK, YEŞİLLENDİRME, AĞAÇLANDIRMA, SULAMA ÇALIŞMALARI YAPILMALIDIR. EDREMİT, TUŞBA VE İPEKYOLU'NDAKİ YAKIN UZAK BÜTÜN REFÜJLER TEK TEK KONTROL EDİLMELİDİR.

■ VANIMIZ İÇİN KÜÇÜK EREK DAĞI'NIN BOSTANİÇİ TARAFINDAKİ SAİD NURSİ KORULUK ALANI VE O VADİ AĞAÇLANDIRILIP İYİLEŞTİRİLEREK GÜZEL BİR MESİRE ALANI HALİNE GETİRİLMELİDİR.

■ OKULLARIN TAMAMININ BAHÇELERİ VE ETRAFLARI AĞAÇLANDIRILMALI, GÜZEL BİR PEYZAJ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILMALIDIR. ÇOCUKLARA VE GENÇLERE YEŞİL BİR ÇEVRE BİLİNCİ OKUL BAHÇELERİNDEN BAŞLANARAK AŞILANMALIDIR.

■ EDREMİT'İN VE BAZI MAHALLELERİMİZİN MEVCUT YEŞİL DOKUSU KORUNMALI, AĞAÇLAR KESİLMEMELİ. EDREMİT'TEKİ YEŞİL ALANLAR İMARA AÇILMAMALI.

■ ÇARŞILARDA VE ŞEHRİN BİRÇOK YERİNDEKİ YOL VE KALDIRIMLARDA BULUNAN BİNLERCE FİDAN VE AĞACA SAHİP ÇIKILMALI, SULANMALI VE YAŞATILMALIDIR.

■ ŞEHRİMİZDE YUKARIDA SAYILANLAR VE YUKARIDA BAHSEDİLMEYEN BİRÇOK ÇALIŞMA YAPILARAK VBB, EDREMİT BELEDİYESİ, İPEKYOLU BELEDİYESİ, TUŞBA BELEDİYESİ, ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ, DSİ, MİLLİ EĞİTİM, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ VE DAHA BİRÇOK PAYDAŞ TARAFINDAN VAN'IN YEŞİL DOKUSU ARTTIRILMALIDIR.

■ AĞAÇLANDIRMA, YEŞİLLENDİRME, PARKLAR, REKREASYON ALANLARI, TEMİZ VE BAKIMLI ÇEVRE 13 İLÇEMİZDE DE KURUMLAR VE VATANDAŞLAR TARAFINDAN YÜKSEK BİR DUYARLILIKLA SAHİPLENİLMESİ GEREKEN BİR VİZYON VE BİR ANLAYIŞ HALİNE GELMELİDİR.

OKSİJENİ BOL, HAVASI TEMİZ, YAŞAM ALANLARI YEŞİL, ÇEVRESİ FERAH BİR KENT OLUŞTURMAK İNDANLARIN ELİNDE.

KENDİMİZE, KENTİMİZE, ÇEVREMİZE, DOĞAMIZA, SAĞLIĞIMIZA, HUZURUMUZA VE GELECEĞİMİZE BU ŞEKİLDE KIYMET VERELİM.

 

SIRADAKİ HABER