Öğrenciler oryantasyon programında bir araya geldi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 2023-2024 akademik yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler için düzenlediği Kampüs Oryantasyon Programı’nda tüm öğrencileri bir araya getirdi.

Öğrenciler oryantasyon programında bir araya geldi

İş Bankası Öğrenci Yurdu önündeki Alle Yolu’nda yapılan kortej yürüyüşü ile programda stant alanına ulaşan öğrencilere, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi idari birimleri ve öğrenci toplulukları tarafından kurulan stantlarda bilgilendirmeler yapıldı.

Kampüste kültürel ve sportif yaşam, öğrencilik süreçleri, öğrenciler için basılı ve elektronik kaynaklar, yaşam boyu öğrenme eğitim programları, öğrenci değişim programları, kampüste internet hizmetleri, psikolojik danışman hizmetleri ve kariyer planlamaları konularında bilgi verilen öğrenciler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Toplulukları hakkında merak ettikleri konuları da öğrenme şansı yakaladılar.

Van YYÜ’ye bağlı birimlerin stantlarının yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, AFAD, İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Genç Ofis, Yeşilay gibi pek çok stantta da üniversite hayatı, üniversitemizin sunduğu olanaklar hakkında bilgiler verildi.

Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Ekibi Halk oyunları gösterisi ile başlayan program, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin selamlama konuşmaları ile devam etti. Yorucu ve fedakârlıklarla dolu bir sınav ile tercih sürecinin ardından üniversiteye girme başarısını gösteren öğrencileri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, öğrencilerin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne adım attıkları bu özel günlerin sevincini ve heyecanını paylaştıklarını söyledi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak amaçlarının bilgi birikimi yüksek, analitik düşünebilen, araştırma ve muhakeme yeteneği gelişmiş, topluma duyarlı bireyler olarak öğrencileri hayata hazırlamak olduğunu vurgulayan Rektör Şevli, “Bizler öğrencilerimizi, üniversite tercihlerinin ilk aşamasından mezun olduktan sonra istihdam edilmelerine kadarki süreçte; akademik ve sosyal anlamda onların yanında olmayı, kişisel ve mesleki gelişimlerinizi desteklemeyi her daim kendimize görev addetmekteyiz. Gerek akademik kadrolarımızla gerek fiziki imkânlarımızla öğrencilerimize nitelikli bir eğitim vermek, onları alanlarında donanımlı bir bireye dönüştürmek temel hedefimizdir” dedi.

Ferit Melen Merkez Kütüphanesi’nin yerinden ve uzaktan erişim yoluyla hizmetlerini sürdürmekte olduğunu ifade eden ve öğrencilerin ders saatleri dışında her zaman Merkez Kütüphanesinde ders çalışabileceklerini aktaran Rektör Şevli, “Geniş çalışma alanları ve esnek ders çalışma saatleri ile Kütüphanemizin elektronik ve basılı kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Sizlere daha faydalı olabilmek adına ‘Öğrenci Dekanlığı’ kurmayı planlamaktayız. Böylece öğrencilik hayatınız boyunca karşılaştığınız barınma, yemek, ulaşım ve sağlık gibi temel sorunların tespit ve çözüme kavuşturulmasına, kültür-sanat-sportif faaliyetlere katkı sağlamanın yanı sıra kampüs hayatına uyumları kolaylaştırıcı faaliyette bulunmak için bu birimi kuracağız. Bizler Van YYÜ olarak, Üniversitenin akademik ve idari birimlerinin yanı sıra Rektör ve Rektör Yardımcıları olarak her türlü soru ve görüşleriniz için kapımız sizlere her daim açık olacaktır” diye konuştu.

Hayatlarının en önemli dönüm noktalarından biri olan üniversite ve öğrencilik yaşamlarında akademik başarıya gereken önemi göstermenin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerden yararlanmalarını ve mavi ile yeşilin buluştuğu doğa harikası Van YYÜ kampüsünün tadını çıkarmalarını da söylediklerine ekleyen Rektör Şevli, “Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Üniversitemiz iş birliğinde 7-8 Ekim tarihlerinde yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için ‘Kampüs ve Şehir Oryantasyon Programı’ düzenlendik. Gerekli yerlere müracaat eden öğrencilerimiz, tertiplenen gezi rotası ile tarihi ve kültürel değerlerimizi, Van Denizini, Üniversiteyi yakından tanıma fırsatı bulacaklar” ifadelerini kullandı.

Rektör Şevli öğrencilere hitaben son olarak “Sizler, bize aziz milletimizin ve kıymetli ailelerinizin emanetisiniz. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, hayatın size hep güzellikler ve başarılar getirmesini diliyorum. Esenlikle kalınız” dedi.

Rektör Şevli’nin selamlama konuşmasının ardından Van YYÜ öğrencilerinden Mehmet Sezer Altun da öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştirdi. Rektör Şevli, stantları dolaşarak öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra toplulukların konserini öğrencilerin arasında izledi.

Program stant ziyaretleri, Türk Halk Müziği dinletisi, Van YYÜ Rock Topluluğu Konseri’yle devam etti.

Öğrencilerin yoğun ilgiyle katılım gösterdiği oryantasyon programı halaylarla sona buldu.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2023, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER