Mehmet Nuri Başdinç, adaylık başvurusunu yaptı

AK Parti Tuşba önceki dönem İlçe Başkanı Mehmet Nuri Başdinç, Tuşba Belediye Başkan adaylığı için başvurusunu büyük kalabalık eşliğinde yaptı.

Mehmet Nuri Başdinç, adaylık başvurusunu yaptı

AK Parti Tuşba İlçe Başkanlığı binasına kalabalık bir heyet ile gelen önceki dönem İlçe Başkanı Mimar Mehmet Nuri Başdinç, Tuşba Belediye Başkan Adaylığı dilekçesini ilçe Başkanı Erdal Baran'a verdi.

Başvuru dilekçesini alan AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Erdal Baran, “163 bin nüfusu olan bir ilçede görev yapıyoruz, AK Parti ailesinin ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. Bu ailenin birer üyesi olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önümüzde bir seçim süreci var, bu seçim süreci ile alakalı olarak çok kıymetli aday adaylarımız var. Tabi Mehmet Nuri Bey de önceki dönem ilçe başkanımız olarak görev yaptı. AK Parti Tuşba Teşkilatımızın çok önemli bir bireyi, bizim ilçe başkanımız. Kendisinin de böyle bir çalışmada bulunması ve aday adaylığı sürecini başlatması bizi çok mutlu etti. Çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra açıklamalarda bulunan önceki dönem AK Parti Tuşba İlçe Başkanı M. Nuri Başdinç, “2007 yılı Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldum. 1 yılı aşkın ABD'de mimarlık üzerine görev yaptım. 2010 yılında Yapı Denetim ve Yapıların Statiği, Tarihi Yapıların Restarasyonu üzerine İzmir'de çalışma yaptım. 2010 yılından bu yana da yapı statiği ve yap-sat inşaatçılık üzerinde çalışmalarım devam ediyor. 2019 yılında Van'ın Tuşba ilçesi belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulundum ve adaylık bize verildi, Adaylığım açıklanmadan partimizdeki büyüklerimiz yeni bir karar ile Salih Akman Bey'i aday olarak açıkladı. Cumhurbaşkanımızın yolunu ve yaptığı çalışmaları dava olarak kabul ettiğimiz için, partimize ve davamıza küsmedik, her zaman çalışmalarımıza devam ettik. Ocak 2020'de Tuşba İlçe Başkanlığı görevi bana tevdi edildi. 3 yılı aşkın bir süre bu görevi yürüttüm. 31 Mart 2019'da yapılan mahalli idareler seçimlerinde Tuşba Belediye Başkanlığı'nı 7 bin oy farkı ile kaybetmiştik. 2024 yılında seçimleri kazanmak için Tuşba Teşkilatımızın tüm kademeleri  ile birlikte canla başla çalıştık. Görevim sırasında şu anki ilçe başkanımız Erdal Bey ile birlikte kapı kapı dolaştık. Gitmediğimiz ev sıkmadığımız el kalmadı. 67 mahallemizin 67 sokağında ve caddesinde hepimizin ayak izi var. Hani bir söz var ya "Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz" diye. Buradan hareketle bizim tarlada izimiz var, partimize elimizden gelen her türlü emeği davamız olduğu için verdik. Bu gün de bu duygu ve düşünceler ile hizmet etmek borcumuzu ve görevimizi yerine getirmek için aday adaylık sürecimizi başlattık” dedi.

Yaptıkları çalışmalarla Türkiye’de dereceler yaptıklarını söyleyen Başdinç, “İlçe Başkanlığı yaptığım süreçlerde üye kaydı çalışmalarında ve Siyaset Akademisi eğitimlerinde ilçemiz başarıları ile Türkiye'de derece yaptı. Bugünkü mevcut ilçe binamızı teşkilatımıza kazandırdık. Kendi maddi imkanlarımızla teşkilatımızı kurumsal bir yapı haline getirdik. İlçe Başkanımız Erdal Baran Bey ile 4 yıla yakın bir süre birlikte çalıştık. Yaptığımız çalışmalarda her vatandaşımızın gönlüne girmeyi esas aldık. Kimsenin kalbini kırmadık, her biri ayrı değerde olan tüm vatandaşlarımızı dinledik, değer verdik ve sorunlarını imkanlarımız el verdiği ölçüde çözmeye çalıştık. Çözüm bulamadığımız konular hakkında da ilgili vatandaşlarımıza dönüş yapıp gerekçelerini izah ettik. Gönülleri kazanmaya çalıştık.  İlçe Teşkilatımız ile birlikte yaptığımız çalışmalarda görüştüğümüz çeşitli vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinledik, sıkıntılarını ve problemlerini not aldık. Çözebildiklerimizi çözdük, çözemediklerimiz ile ilgili de çözümü için projeler ürettik. Tuşba’da yaşayan vatandaşlarımız ne istiyor, ilçemizin problemi ve sıkıntıları nasıl çözülür diye bunları kendimize dert edindik. Aday gösterilip seçildiğim takdirde Tuşba'nın en büyük problemi olan imar konusunu çözeceğiz. Sürdürülebilir bir gelişmesi olan, silüeti güzelleşen bir kent oluşturmak için imar problemi çözülmesi gereken en önemli konumuzdur. Tuşba ilçemizin bir kent meydanı ve çarşısı yok. Tuşbanın silüetini güzelleştirmek, modern bir kent görünümüne kavuşturmak için çalışmalar yapacağız. İlçemizin bütün insanları, şu anda ihtiyaçlarını gidermek için İpekyolu'na geliyor, derdine sıkıntısına çözümü ipekyolu'nda arıyor. Biz çarşısı, ekonomik hayatı, gelişimi ile Tuşba'nın kendi ihtiyaçlarını giderip, gelişmiş bir ilçe haline gelmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm ile yeni bir silüet oluşturacaklarını söyleyen Başdinç. “Tuşba'nın kentsel dönüşüme ihtiyacı olmasına rağmen, hiç bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmemiş. Tüm bu ihtiyaçları biliyoruz ve çözümlerini ürettik. İlçemizde yeni rekreasyon alanları, parklar, sosyal ve kültürel tesisler kazandıracağız, ismini tarihten alan ilçemizde kültürümüze ve değerlerimize uygun sosyal ve kültürel bir iklim oluşması için gerekli çalışmaları yapacağız. Belediye Başkanı olmam halinde, Şeffaflık ilkesi bizim olmazsa olmazımız olacak. Aldığımız kararlarda ve yapacağımız kararlarda halkımızın katılımını sağlayacağız. Belediyemizi şeffaf bir şekilde yöneteceğiz, hesap verilebilir bir yönetim sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2023, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER