Kaya: Van'da 18. Madde mağdurlarının sorunu giderilmeli

Büyük Birlik Partisi Van İl Başkanı Mevlüt Kaya, genel merkezleri tarafından Ankara'da yapılan il başkanları toplantısına katılarak, Van'ın sorunlarını gündeme getirdi. Kaya, özellikle kentte 18. Madde mağdurlarının sorununun katlanarak arttığını belirtti.

Kaya: Van'da 18. Madde mağdurlarının sorunu giderilmeli

Van'ın sorunlarıyla ilgili hazırladığı dosyayı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'ye ileten İl Başkanı Mevlüt Kaya, Van'da 18. madde mağdurlarının sayılarının her geçen gün arttığını ifade etti.

İlin önemli sorunlarının başında 18. Maddenin geldiğini belirten Büyük Birlik Partisi Van İl Başkanı Mevlüt Kaya, "Özellikle Van Çevre Yolu güzergahında bulunan arsalar 18. Madde kapsamına alınmış. Buradaki vatandaşların arsalarının önemli bir bölümü ellerinden söz konusu madde kapsamında alınmış" dedi.

Arsası alınan vatandaşlara başka yerlerden arsa payları verildiğini dile getiren Kaya, "Arsasından yol, park veya başka bir durum için pay alınan vatandaşlara, kentin farklı bölgelerinde başkalarına ait arsalardan paylar verilmiş. Bu da vatandaşlar arasında büyük sıkıntıya yol açıyor. Kimse durup dururken arsasına ortak olunmasını kabullenmiyor. Yine bazı arsalara çok komik fiyatlar biçilmiş. Vatandaş diyor ki 'bana verilen o parayla, ben birkaç briket bile alamam. 10-15 yıllık ağaçlarımıza biçilen fiyatla, bizler birkaç fide bile alamayız. Bu sorunların bir an önce giderilmesini istiyoruz' diye bize feveran ediyorlar. O yüzden şehrimizin bu sorununun bir an önce çözülmesini arzuluyoruz. 18. Madde sorununu ben yıllardır ilgili makamlara iletiyorum. Ama henüz net bir çözüm bulunamadı" diye konuştu.

"18. MADDE KAPSAMINDA BİRÇOK VATANDAŞ MAĞDURİYET YAŞIYOR"

Büyük Birlik Partisi Van İl Başkanı Mevlüt Kaya, Van'ın sorunlarını ilgili yerlere aktardıklarını belirterek, "Genel merkezimiz tarafından zaman zaman il başkanları toplantısı yapılıyor. Bu kapsamda bizde Van İl Başkanlığı olarak toplantıya katılım sağladık. Partinin sorunları ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ankara'daki çalışmalarımız 5 gün devam etti. Genel Başkanımızla birebir görüştük. Genel Başkan yardımcılarımızla keza yine bireysel olarak görüşmeler gerçekleştirdik. Van'da bazı ilçelerde teşkilatlarımızı kurduk. Van'ın önemli sorunlarından olan Çevre Yolu ile ilgili yaşanan sorunlar devam ediyor. 18. Madde kapsamında yapılan dayatmalarla devlet ile vatandaşlar yıllardır karşı karşıya getiriliyor. 18. Madde kapsamında birçok vatandaş mağduriyet yaşıyor. Evleri ve arsaları elinde alınan vatandaşlara verilen ücretler, briket almaya yetmiyor. Meyve fidanları için 150 lira ücret verilmiş. Bununla bir meyve fidanı alınamıyor. Bu rakamların güncellenmesi gerekiyor. Dediğimiz gibi, Van'da şuanda en önemli sorunların başında 18. Madde sorunu geliyor. 18. Madde mağdurlarının sıkıntılarının giderilmesi gerekiyor. 18. Madde konusunda acilen düzenlemeler yapılmalıdır. Başkasının arsasını başkasına verip, başkasının arsasına başkasını ortak edilmemelidir. İnsanlar bu konuda anlaşamıyor. Burada babadan kalma arsaları böldüler. İnsanlar birbirine düştü. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. " dedi.

"TUŞBA'DA YAPILACAK HASTANELER İÇİN ARSA ÖNERİSİNDE BULUNDUK"

Van'ın Tuşba ilçesinde yapılacak olan yeni devlet hastanesi için arsa önerilerinde bulunduklarını da belirten Başkan Kaya, "Tuşba İlçesine yapılacak olan 150 yataklı hastane için bazı yer önerilerinde bulunduk. Ulaşımın rahat olduğu ve vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceği bir yere hastanenin yapılması gerekiyor. Van'ın Kuzey'inde de bir hastane olması gerekiyor. Beyüzümü Mahallesi'nde çok uygun yerler var. Bu sorunları aynı zamanda AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile de görüştüm. Kayhan beye bunları arz ettim. Kayhan Bey hastane işinin Sağlık Bakanlığı'nın, Çevre Yolu sorunun ise Çevre Bakanlığı'nın işi olduğunu söyledi. Ama bizler takibini yapacağız inşallah" ifadelerini kullandı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyleyen Mevlüt Kaya, "EYT sorunuyla ilgili de genel başkanımıza bir dosya sunduk. Genel Başkanımız EYT sorunun üzerinde durduklarını ifade etti. İnşallah yakın zamanda çıkacaktır" dedi.

Seçimlere kendi logolarıyla gireceklerini belirten Kaya, "Önümüzdeki seçimde kendi logomuzla seçime gireceğiz. İnşallah güzel şeyler olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

Van Bölge Gazetesi: Bişar Ulutaş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER