banner31

İlhan: Van Gölü büyük tehdit altında

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van Gölü'nün kentin en önemli değeri olduğunu söyleyerek, Van Gölü koruma kanunun mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi. Başkan İlhan gelinen noktada Van Gölü'nün büyük bir tehdit altında olduğunu belirterek, Van Gölü çevresinde bulunan belediyelerin kanalizasyonlarının neredeyse tamamına yakınının doğrudan göle aktığını vurguladı.

İlhan: Van Gölü büyük tehdit altında

Kentin gündemiyle ilgili her hafta açıklamalar yapan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan'ın bu haftaki gündeminde Van Gölü kirliği vardı.

Parti binasında gazetecilerle bir araya gelen Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, Van Gölü’nde son yıllarda bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle suların çekilmeye başladığını ifade etti.

"VAN GÖLÜ GELDİĞİMİZ NOKTADA BÜYÜK BİR TEHDİT ALTINDADIR"

Van Gölü'nün yok olmaması için bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini belirten Başkan İlhan, "Van Gölü ülkemizin en büyük gölü olmasının yanı sıra, dünyanın da en büyük sodalı gölüdür. Van Gölü 1646 metre rakımda bulunmasıyla, bölgemizde ki soğuk iklimi yumuşatmasıyla, Van başta olmak üzere çevresine daha olumlu iklimsel özellikler sağlamaktadır. Van Gölü'nün maviliği şiirlere konu olacak kadar kendine has, dünya genelinde yapılan yarışmada birinci olacak derecede güzeldir. Fakat böylesine önemli böylesine kıymetli olan Van Gölü geldiğimiz noktada büyük bir tehdit altındadır. Van Gölü çevresinde bulunan belediyelerin kanalizasyonlarının neredeyse tamamına yakınının doğrudan içine aktığı bir göl konumundadır. Van Gölü'nde son yıllarda bölgemizde etkili olan kuraklık nedeniyle sular çekilmeye başlamış durumdadır. Van'ı Van yapan en kıymetli değerlerin başında gelen Van Gölü'nün yok olmaması için bir an evvel harekete geçilmelidir" dedi.

"VAN GÖLÜ KORUMA KANUNU MUTLAKA ÇIKARILMALIDIR"

Başkan İlhan, Van Gölü'nün, çevresindeki belediyelerin insafına terkedilemeyecek kadar bölge ve ülke için önemli olduğunu vurgulayarak, "Kayseri ve Erzurum gibi birçok büyükşehir göl ve deniz bağlantısı olmadığı halde nasıl kanalizasyon sorununa çözüm üretiyorsa, Van ve çevre belediyelerde kanalizasyon sorununu gölsüz çözüm üretmelidir. Yıllardır ilimiz ve bölgemiz gündeminde olan ve bir türlü çıkarılmayan Van Gölü koruma kanunu mutlaka çıkarılmalıdır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Van gölü için iktidarın sözde temsilcilerini göreve davet ediyoruz" diye konuştu.

"MERKEZ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ HALİ HAZIRDA YETERLİ DEĞİL"

Daha sonra basın mensuplarının Van Gölü'yle ilgili sorularını yanıtlayan Başkan İlhan, "1990'lı yıllarda yapılan arıtma tesisi ne yazık ki yok edildi, heba edildi. Haziran ayında Van Gölü kıyısında Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi faaliyete geçti ancak hali hazırda yeterli olmadığını gördük. Tam kapasite çalışmamakta, sadece Van merkezin değil, Van'ın çevresinden Edremit'ten,  Gevaş'tan, Erciş'ten, Ahlat'tan ve Adilcevaz'dan kanalizasyon doğrudan Van Gölü'ne akmaktadır. Bugün birçok il ve ilçe belediyesi gölü olmadığı halde, denizi olmadığı halde kanalizasyon sorununu çözmektedir. Fakat çevre belediyeler ne yazık ki kanalizasyonunu direk Van Gölü akıtmaktadır. Belediyeler kanalizasyon sorununu mutlaka çözmelidir. Arıtılan su arıtılacaksa aktarılır. Bunun dışındaki çözüm çözüm değildir. Van Gölü'nü yok etmeyin. Çevre belediyelerle birlikte Van Gölü'nün tamamen korunması için harekete geçilmelidir. Belediyelerin değil Meclis'te alınacak kararla Van Gölü Koruma Kanunu ile Van Gölü'nün ciddi manada korunması sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

"BÖLGENİN BİR TURİZM ŞEHRİ OLMASININ EN BÜYÜK SEBEBİ VAN GÖLÜ'DÜR"

Van Gölü yok olabileceğinin vurgulayan Başkan İlhan, "Dünyada birçok göl yok olmuştur. Ülkemizde de birçok göl ve gölet yok olmuştur. Bunun en basit örneği yok olan Salda Gölü'nde şuan inşaat yapılıyor. Allah korusun bu bölgeyi ayakta tutan, bu bölgenin iklimini ılımlaştıran, hakikaten bugün çevreden farklı kılan, Van'ı Van yapan en büyük değerlerin başında Van Gölü gelmektedir. Buna sahip çıkmak zorundayız. Van Gölü bölgenin ekonomik anlamda da insanlar Van balığından geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında bölgenin bir turizm şehri olmasının en büyük sebebi Van Gölü'dür" diye konuştu.

"ÇEVRE YOLU İHALESİNİ MİLLETVEKİLİMİZ ARACILIĞIYLA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ"

Geçtiğimiz hafta gündeme getirdikleri Çevre Yolu İhalesi'ne de değinen Başkan İlhan, "2010 yılında 43 milyon bedelle ihalesi yapılan Van çevreyolu sessiz sedasız yapılan bir ihaleyle yaklaşık yapım bedeli olan 600 milyon üzerinden yüzde 11'lik kırımla 534 milyon civarında bir rakamla kalan 31 km'lik kısmı ihale edilmiştir. İhaleden Van'da bu işi yapabilecek konumda olan birçok firma temsilcisinin haberi bile olmamıştır. Elazığlı firmaya peşkeş çekilen Van çevre yolu ihalesi yerel basında yayınlanmadığı gibi herhangi bir duyuru da yapılmadı. 11 yıl önce yapılan ihale de 41 km'lik yol ihale bedeli 43 milyonken şu anda 31 km'lik kısmı 534 milyona ihale edilmiştir. Neden bu kadar büyük fark vardır? Van Çevreyolu ihalesi niçin sessiz sedasız yapılmıştır. Önceki hafta basın açıklaması yaparak gündeme getirdik. Şimdi milletvekilimiz aracılığıyla Meclis gündemine taşıyacağız" dedi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER