İlhan: Birilerini değil, kenti zenginleştirin!

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, kent merkezinde insanların rahatlıkla ulaşabilecekleri yeni ve gerçek sanat mekânlarına büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek, birilerinin zenginleştirilmesi yerine, kentin zenginleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

İlhan: Birilerini değil, kenti zenginleştirin!

Haftalık olarak kent ve ülke gündemiyle ilgili basın toplantılarını sürdüren Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bu hafta kent genelindeki sosyal, ekonomik, kültürel ve birçok alanda yaşanan sorunları gündeme taşıdı.

Van'da kültür ve sanatın sözden öteye geçmediğini belirten Başkan İlhan, büyükşehir olan koca kentte başta ressamlar olmak üzere diğer sanatçıların eserlerini sergileyecekleri, etkinlik yapacakları sanat galerisinin bulunmaması büyük eksiklik olduğunu vurguladı.

Belediyelerin kalıcı kültür sanat projelerine kaynak ayırması gerektiğini söyleyen Başkan İlhan, bu bağlamda Sanat Parkı alanında mevcut Atatürk Sanat Galerisi'ne ek olarak aynı anda 2-3 sergi açılabilecek sanat galerisinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Başkan İlhan, Van'ın yeşil alanlara, kültür ve sanat mekânlarına sosyal donatılara, insanı mutlu ve huzurlu eden, insanı merkeze alan akılcı yatırımlara ve projelere ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"VAN'DA İŞLER YARIM BIRAKILIYOR"

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak kentteki sosyal, ekonomik, kültürel ve birçok anlamda olup biten tüm işleri yakından takip ettiklerini belirten İlhan "Sonuç olarak Van'da bir iş proje olarak hazırlanır, reklamı yapılır bir sürü para harcanır, hiçbir şey yapılmadan kalır. Ya bir işe başlanır yarım bırakılır yapılan kısmı da heba olur yine milletin parası çarçur edilir. Ya da yapılır çürümeye terk edilir büyük israf olarak kayıtlara geçer. Bir de bazı işler vardır yapboz işleri olarak defalarca yapılır bozulur. Daha da kötüsü bu şehrin insanlarının faydasına olan ne varsa yok edilir. Tüm bunların örnekleri ne yazık ki şehrimiz de mevcuttur. Gelelim bu hafta ki asıl gündemimize;  Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak bu hafta ki gündemimiz Kültür ve Sanat! Van'ın tarihten gelen zengin kültür ve sanat mirası, yetiştirmiş olduğu değerli sanatçıları var. Ancak kentimizde kültür ve sanat sözden öteye geçmemektedir. Belediyelerce yapılan pahalı ama vasat işler kültür ve sanat olarak toplumdan kabul görmemektedir. Büyükşehir olan koca kentte başta ressamlar olmak üzere diğer sanatçıların eserlerini sergileyecekleri etkinlik yapacakları sanat galerisinin bulunmaması büyük eksikliktir" dedi.

"KALICI KÜLTÜR SANAT PROJELERİNE KAYNAK AYIRILMALI"

Atatürk Sanat Galerisi'nin ihtiyaca cevap vermediği gibi, Roma mimarisiyle yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden İlhan, "Sergi açmak isteyen sanatçılar galeri bulamamaktan şikâyetçidirler, bulana da kısa süre verilmektedir. İpekyolu Belediyesi tarafından eski Gümrük Müdürlüğü yerinde yapılan Atatürk Sanat Galerisi ihtiyaca cevap vermemektedir. Roma mimarisiyle yapılmış kentin tarihsel mirası ve dokusuyla bağdaşmayan, büyük masraflarla yapılan, sözde galeri de ihtiyaç olan sosyal donatılar bulunmamaktadır, hata ve eksik çoktur. Kent merkezinde insanların rahatlıkla ulaşabilecekleri yeni ve gerçek sanat mekânlarına büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak belediyelerin kalıcı kültür sanat projelerine kaynak ayırmasını istiyoruz. Bu bağlamda Sanat Parkı alanında mevcut Atatürk Sanat Galerisine ek olarak aynı anda 2-3 sergi açılabilecek sanat galerisi yapılmasını öneriyoruz.  Ayrıca yıkılan Ahmed-i Hani Parkının da açık ve kapalı, kültür sanat etkinliklerinin yapılabileceği açık hava galeri mekanı olarak düzenlenmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Kentimizin kültür sanat kimliği kazanabilmesi için öncelikle bu alanda doğru projelerin hayata geçirilmesi gerekir.  Ancak Atatürk Sanat Galerisi'nde galeri anlayışından uzak işlevsel olmayan mimari yanlışın tekrar edilmemesi için de yetkilileri uyarıyoruz" diye konuştu.

"BİRİLERİNİ ZENGİNLEŞTİRMEK YERİNE, KENTİ ZENGİNLEŞTİRİN"

Van'da konser, kongre ve gösteri salonu olmaması kültür, sanat ve turizmin gelişmesini olumsuz etkilediğini belirten İlhan, "Proje yaparken dikkat edilmeli, gerçek uzmanlardan görüş alınmalı, üzerinde çalışılmalıdır. Birilerini zenginleştirmek yerine, kenti zenginleştirmek kente değer katmak amaçlanmalıdır. Kentimizin tarihi ve kültürel birikimini yansıtan hatıra fotoğraf çekim alanları da düşünülmelidir. Ayrıca Büyükşehir olan Van'da konser, kongre ve gösteri salonu olmaması kültür, sanat ve turizmin gelişmesini olumsuz etkilemektedir.  Büyükşehir belediyesi başta olmak üzere merkez belediyeleri bu alanda çalışma başlatması gerekir. Açık hava ve konser etkinlik alanı yapılmalıdır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Edremit Belediyesi'ne de çağrıda bulunuyoruz: Çevre Şehircilik ve İklim Müdürlüğü ile 112 Komuta Merkezi arkasında bulunan 35 dönümlük araziyi betonlaştırmak yerine büyükşehir meclisinde alınan karar ve yapılacak imar tadilatıyla yaz aylarında kullanılacak tören, konser, miting, festival, yarışma, yürüyüş, bisiklet alanı ve sosyal kültürel etkinlik alanına dönüştürülmelidir. Edremit'i betonlaştırmak rant merkezi yapmak yerine güzelleştirmeli, kültür ve sanat merkezine dönüştürülmelidir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak 2014 yılında Edremit'te söz konusu alanda basın açıklaması yaparak betonlaştırma girişim ve anlayışına tepki göstermiştik. Bu hassasiyetimiz, bu konu da ki kararlı duruşumuz devam etmektedir. Van'ın yeşil alanlara, kültür ve sanat mekanlarına sosyal donatılara özetle insanı mutlu ve huzurlu eden, insanı merkeze alan akılcı yatırımlara ve projelere ihtiyacı vardır" ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması soruların cevaplanması ile sona erdi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER