Hububat üreticilerine pas hastalığı uyarısı

Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, hububat ve özellikle buğday alanlarında önemli zararlara sebebiyet veren sarı pas hastalığı konusunda üreticileri uyardı.

Hububat üreticilerine pas hastalığı uyarısı

Sarı pas hastalığı konusunda önemi uyarılarda bulunan Van İl Tarım Ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş  "İlimiz yıllık ortalama 350-400 mm. Yağış ortalamasına sahip kurak sayılabilecek bir konumdadır. Son bir ay içinde yağışlarda yüksek artışlar gözlenmiştir. Söz konusu yağışlar sıcaklık artışıyla birlikte özellikle yoğun zarar sebebiyet veren sarı pas hastalığının oluşması için uygun ortam hazırlamakta ve buna karşı önlem alınması gerekliliği bulunmaktadır" dedi.

"SARI PAS BUĞDAY ALANLARINDA ZARAR OLUŞTURABİLECEĞİNİ İŞARET ETMEKTEDİR"

Çiftçilere uyarılarda bulunan Müdür Görentaş, "Her yıl olmazsa bile, belirli yıl aralıklarıyla (2-3 yılda bir) Sarı Pas (Puccinia striiformis West.) adlı Fungal (Mantari) hastalık buğday alanlarında epidemi (salgın) yapmakta ve önemli zararlar yapabilmektedir. Belirtileri yaprak, sap ve başaklarında görülebilirse de, esas görüldüğü yer yapraklardır. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller oluşur. Bu zararın en önemli nedeni; 10-15 C derecelerin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve beraberinde yağışlar nedeniyle oluşan yüksek nem'dir. Yapılan saha çalışmaları, gözlemler, geçmiş yıl tecrübeleri ve meteorolojik veriler bu yıl Sarı Pas etmeninin buğday alanlarında zarar oluşturabileceğini işaret etmektedir. Konu ile İlgili İl/İlçe Müdürlüklerimizce İl genelinde buğday ekili alanlarda sürveyler yapılmakta ve çiftçilerimiz bilgilendirilerek hastalıkla mücadele etmeleri sağlanmaktadır" diye konuştu.

MÜDÜR GÖRENTAŞ'TAN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Bu yıl ve bundan sonraki yıllarda ürün kaybı yaşanmaması için, çiftçilerin alması gereken kültürel önlemlerin muhakkak surette gerçekleştirilmesi tavsiyesinde bulunan Müdür Görentaş , "Bu kültürel önlemler; Sık ekim yapılmamalıdır. Yabancı ot mücadelesi tekniğine uygun ve zamanında yapılmalıdır. Toprak analizi sonuçlarına göre gübreleme yapılmalı,  özellikle fazla azotlu gübre verilmemelidir. Paslara karşı dayanıklı buğday çeşitleri kullanılmalıdır. Tarla içinde ve çevrede paslarda yeni ırkların oluşumunda önemli bir etken olan ara konukçu bitkilerden (Berberis. v.b.) tespit edilerek imha edilmelidir. İlimiz buğday üreticilerinin sık sık tarlalarını kontrol etmeleri, etmeni tespit etmeleri veya şüphelenmeleri durumunda en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri ve Kimyasal Mücadeleye başlamaları ülke, ilimiz ve üretici ekonomisi için son derece önemlidir. Zaman zaman sağanak yağışlardan dolayı taşkın, sel, toprak kayması vb. afetler yaşanmakta ve bu afetler neticesinde üreticilerimizin üretim parselleri, ahır, ağıl vb. üretim tesisleri zarar görmektedir. Bu kapsamda üreticilerimizin gerekli tedbirleri almaları ve özellikle Tarım Sigortası (TARSİM) yaptırmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin bu ve benzeri konular hakkında detaylı bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile iletişime geçebileceklerini belirten Görentaş, bu yılın bol ve bereketli bir yıl olmasını temennisinde bulundu.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER