Gürpınar'daki arıtma tesisinde çalışmalar sürüyor

Van Büyükşehir Belediyesi VASKİ Genel Müdürlüğü, Gürpınar’da yapımı devam eden “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi”nde çalışmalar devam ediyor.

Gürpınar'daki arıtma tesisinde çalışmalar sürüyor

Kentteki atık su sorununu çözmek ve çevre kirliğinin önüne geçmek için yoğun bir çalışma yürüten Van Büyükşehir Belediyesi, Gürpınar ilçesinde yapımına başladığı İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinde hummalı bir çalışma yürütüyor.

Kentte kazandırdığı altyapı yatırımları ve devam eden atık su arıtma tesisleriyle şehri çevreci bir kimliğe kavuşturan Büyükşehir Belediyesi VASKİ Genel Müdürlüğü, Van Gölü Havzası’nın gelecek nesillere daha temiz bırakmayı hedefliyor.

VASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2023 Yatırım Programı ve İller Bankası’nın “Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri” (SUKAP) kapsamında Gürpınar ilçesinde yaklaşık olarak 58 bin metrekarelik alanda yapılan tesis, 31 Milyon TL’lik yatırımla hayata geçiriliyor.

Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte, birinci kademe 2035, ikinci kademe ise 2050 yılına kadar ilçenin arıtma ihtiyacını karşılayacak. Özellikle ileri biyolojik arıtma teknolojileri kullanılan tesis, iki kademe olarak karbon, azot ve fosfor giderimine dayalı olacak. Tesis içerisinde yer alan üniteler genel olarak; ön arıtma (fiziksel arıtma), biyolojik arıtma, çamur arıtımı ve yardımcı tesisler alt başlıklarında yer alacak. Tesiste ayrıca kaba ızgara, ince ızgara, kum ve yağ tutma, giriş terfi merkezi, biyofosfor havuzları, havalandırma havuzları, son çöktürme havuzları, geri devir ve fazla çamur pompa istasyonu, dezenfeksiyon ünitesi (uv), çamur susuzlaştırma ünitesi, blower binası, idari binası yer alıyor. 2022 Kasım ayı içerisinde yapımına başlanan proje ile ileri biyolojik atıksu artıma teknolojisiyle ilçedeki atık sular çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden deşarj edilecek.

Gürpınar ilçesine uzun yıllar hizmet verecek olan tesisin 2023 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2023, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER