banner24

Görür: Van için büyük bir deprem beklemiyoruz

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, önceki gün Van'da meydana gelen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Görür, Van için ciddi bir deprem beklemediğini ifade etti.

Görür: Van için büyük bir deprem beklemiyoruz

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, önceki gün meydana gelen depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, 11 Ekim'de olduğu gibi Van Gölü'nün hemen doğusunda 3,7-4,1 büyüklüğünde depremler olduğunu hatırlattı.

"VAN'DA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLEMİYORUM"

Prof. Dr. Görür açıklamasında, "11 Ekim'de olduğu gibi Van Gölünün hemen doğusunda bugün de 3,7-4,1 büyüklüğünde depremler oldu. Bu depremler buradaki bindirme fayları üzerinde. Daha önce de yazdığım gibi, Arap levhası Avrasya levhasına doğru ilerleyip Doğu Anadolu'yu sıkıştırınca burada D-B yönlü bindirme ve ters faylar ile KD-GB ve KB-GD doğrultu atımlı faylar oluşuyor. Van Gölü doğusu sıkışıp yükseliyor ve küçük küçük depremler oluşturuyor. 2011 yılında burada 7,2'lik deprem olduğu için ben özellikle bu yörede büyük bir deprem beklemiyorum" ifadelerine yer verdi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER