Edremit’te 500’e yakın öğrenci üniversiteli oldu

Van’ın Edremit Belediyesi tarafından üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ücretsiz olarak açılan sürekli eğitim merkezleri aracılığı ile 2 yılda 500’e yakın öğrenci üniversiteli oldu.

Edremit’te 500’e yakın öğrenci üniversiteli oldu

Edremit Belediyesi’nin 2021 yılında girişimleri sonucu eğitime kazandırılan Sürekli Eğitim Merkezinde Eczacılık, Hukuk, Mühendislik ve Diş Hekimliği gibi gözde fakülteler başta olmak üzere ortalama 500’e yakın öğrenci üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleşti.

Maddi durumu iyi olmayan dezavantajlı öğrencilere için ilk olarak Süphan Mahallesi’nde açılan ESEM’lerin sayısı arttırılarak 7’ye çıkartıldı. Öğrencilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri mahallelere konuşlandırılan ESEM’lerle ilçenin ve ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesine de büyük katkılar sunuldu. İçerisinde etüt merkezleri, kütüphaneler ve cafeler barındıran ESEM’ler’de öğrenciler için kolej tarzında eğitim kurumları sunuldu.

5 BİN 700 ÜNİVERSİTE ADAYINA 28 BİN 850 ADET KAYNAK KİTAP

Eğitime büyük önem veren Edremit Belediyesi Başkanı İsmail Say, göreve geldiği ilk günden itibaren öğrencilere her alanda destekler sundu. 5 bin 700 üniversite adayına 28 bin 850 adet kaynak kitap dağıtan Başkan Say, akabinde yine aday öğrencilere tablet hediye etti. İlçedeki tüm okulların tadilat ve onarımların yapılması konusunda çalışmalar yapan Başkan Say, okulların farklı taleplerini ise geri çevirmedi. ESEM’lerde her türlü konforun sağlandığı, tüm materyallerin, yeme içmelerin ücretsiz verildiği mekanlar kamu oyunun da taktirini aldı.

“500’E YAKIN ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTELİ OLDU”

Her yıl öğrencilerle her platformda buluşan, onları ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını yerinde dinleyen Başkan Say, onlara tavsiyelerde bulunarak moral vermeyi de ihmal etmedi. Kısa sürede ESEM’ler aracılığı ile elde edilen başarı hakkında açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, “Göreve geldiğimiz gün özellikle sosyal belediyecilik anlamında gençlerimizin bu noktada ulaşabilecekleri merkezlerin olmadığını fark ettik. İrili ufaklı 7’ye yakın etüt merkezi ve sürekli eğitim merkezleri açmış bulunmaktayız. Gerek belediyemizin gerekse de bakanlıklarımızın desteğiyle şuanda bulunduğumuz ortamları oluşturmuş olduk. 500’e yakın öğrencimiz üniversiteli oldu. 2023-2024  eğitim öğretim yılı içerisinde de gençlerimiz gerek etüt merkezlerimizde gerekse de dersliklerimizde bu hazırlıklarını sürdürmektedirler. Tüm gençlerimize yollarının bahtlarının açık olmasını diliyorum. Bu güzel ortamı ve zamanı iyi değerlendirip geleceklerini inşa ederler” dedi.

“BAŞKANIMIZIN ÖĞRENCİLERİ ZİYARETİ MORAL VERMESİ ÇOK ANLAMLI”

ESEM ile tanışmalarının kızına dershane aramakla başladığını ifade eden anne Arife Akal, ESEM’i gezdiklerinde ise buranın nezih ortamı, öğretmenlerin doğallığı ve kızının buraya istemesiyle gönderdiklerini belirtti. Anne Akal, “Kızımı buraya gözü kapalı bir anne olarak gönderdim. Gözüm arkada kalmadı. İsmail başkanın gelip öğrencilerle konuşması ve onları motive etmesi çok anlamlı ve şuanda kızımın iyi bir üniversite kazanmasına vesile oldu. Başkanın kızımıza vakit ayırması onları çok motive etti. Çok değerli bir yatırım bu bizim için başkanımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANIMIZ EDREMİT’İN EN BÜYÜK ŞANSI”

ESEM’in kentteki bir çok dershaneden çok çok iyi durumda olduğunu ifade eden Ceyda Akal ise “Hem mimari olarak hem öğretmen kadrosu ve hem de ilgi alakaları açısından ESEM kat ve kat önde. Ben Ankara Sağlık Bilimleri Fakültesini kazandım. Bu başarım öncelikle başkanımız, ESEM ve buradaki öğretmenlerim sayesinde oldu. Başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bence İsmail başkan Edremit’in en büyük şansı” dedi.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2023, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER