Duran: Kadınlara yönelik birçok düzenleme yaptık

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Duran, AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi adına kadının hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik birçok düzenleme yaptıklarını vurguladı.

Duran: Kadınlara yönelik birçok düzenleme yaptık

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. AK Parti Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, kadınlar gününde yaptığı açıklamada, eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi Ak Parti iktidarı döneminde yasal güvence altına alındığını ifade etti.

AK Parti olarak eğitimi, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul ettiklerini belirten Başkan Duran, kadınların bu süreçte eğitim seviyesinin yükselmesiyle iş gücüne katılım oranının arttığına da dikkat çekti.

“KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ YASAL GÜVENCE ALTINA ALMIŞTIR”

Bu yıl 8 Mart’ı, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin acısıyla karşıladıklarını belirten Başkan Duran, “Bugün dünyanın her köşesinde üreten, ürettiğiyle ülkesine ve milletine değer katan, azim ve kararlılıkla mücadele veren emekçi kadınların günü. Bu yıl 8 Mart’ı, 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin acısıyla karşılıyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa diliyoruz. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi adına kadının hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik pek çok düzenleme yaptık. Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde hayata geçirilmiştir. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır” dedi.

“KADIN İSTİHDAMINI 6 MİLYONDAN 10 MİLYONA YÜKSELTTİK”

AK Parti olarak eğitimi, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul ettiklerini söyleyen Duran, “Bu noktada önemli adımlar attık. Biliyoruz ki kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne katılım oranı artıyor. Son açıklanan verilere göre yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı %67,6’dır. Yine 2002 yılında yükseköğretimdeki kız öğrenci oranı % 13,5 iken eğitim konusundaki kararlılığımızla bu rakam 2022 yılında % 48,5’e ulaşmıştır. SGK teşviklerinde, gelir vergisinde ve kadın kooperatiflerinde yaptığımız yasal düzenlemeler, hibe ve fon desteklerinde kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılık ile kadınların iş hayatına katılımını ve girişimci olmalarını destekledik. Kadının iş gücüne katılma oranını %27’den %35’e, yine %10,4 olarak hedeflenen kadın işveren oranını ise %13,2’lere çıkardık. Kadın istihdamını 6 milyondan 10 milyona yükselttik. Terörle mücadelede, dağa kaçırılan kadın ve kız çocukları için nasıl mücadele ettiysek tüm dünyada olduğu gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadelede de kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’de yaptığımız değişiklikler ve hayata geçirdiğimiz yasalar kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızın göstergesidir. Son yaptığımız düzenleme ile iyi hal uygulamasını kaldırdık. Takım elbise ve kravat artık takdir indirimi gerekçesi sayılmayacak” diye konuştu.

“YARALARI BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Van Kadın Kolları Teşkilatı olarak özellikle kadın ve çocuklar için depremin ilk gününden bu yana yanlarında yer alarak yaralarını sarma gayreti içerisinde olduklarını belirten Başkan Duran, “Teşkilat olarak asrın felaketini yaşayan depremzede vatandaşlarımızın acılarını yüreğimizde hissediyor, sıkıntılarına ortak oluyoruz. Deprem bölgelerinden Malatya ilimize gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde, gerek deprem bölgelerine gidecek yardım malzemelerinin temini ve hazırlanmasında, gerekse depremden etkilenerek ilimize gelen depremzede misafirlerimizin öncelikli ihtiyaçlarını tespit ve temin etme hususunda canla başla çalışıyoruz. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Kolları Teşkilatlarımızla depremden etkilenen kadınlarla birlikte olma kararı aldık. Depremzedelerimiz sıcak sofralarını tekrar kursun diye Genel merkezimizin koordinasyonu ile mutfak setleri hazırladık, ‘Sıcak Sofralar’ kampanyası ile onlara bu setleri ulaştırıyoruz. Bu süreci devlet millet el ele vererek atlatacak, depremin yaralarını hep birlikte saracağız. Hayatın her alanında büyük sorumluluk yüklenen, nesillerin yetişmesinde büyük paya sahip olan, alın teriyle ve emeğiyle var olan tüm emekçi kadınların günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2023, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43