Çitören-Mollakasım, yeni sahil yoluna kavuşuyor

Van Büyükşehir Belediyesi, yeni yaptığı Çitören-Mollakasım Sahil Yolu’nda çalışmalarını 20 iş makinası ve onlarca personelle sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında adeta dağ-taş dize getiriliyor.

Çitören-Mollakasım, yeni sahil yoluna kavuşuyor

      Van Gölü'nden daha fazla yararlanması ve sahil kesimlerinin turizme kazandırılması için var gücüyle çalışan Büyükşehir Belediyesi, Tuşba İlçesinde adeta dağı taşı dize getirerek, ‘Yol Medeniyettir’ sözünü hayata geçiriyor. Bu kapsamda Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca sezon başında Çitören-Mollakasım Sahil Yolu’nda başlatılan çalışmalar sürüyor. 9 kilometre uzunluğundaki  yolda şuana kadar 5,8 kilometrelik kısmında ham yol, yarma, dolgu, sanat yapıları, altyapı, stabilize ve menfez çalışması yapılırken, sezon sonuna kadar Mollakasım Mahallesi’ne kadar olan 9 kilometrelik yolun tamamlanması planlanıyor.

     20 iş makinası ve 10’larca personelin hummalı bir şekilde çalıştığı sahil yolu altyapı çalışmalarının ardından önümüzdeki yıl asfaltlanacak.

      ÇİTÖREN SAHİL YOLU PROJESİNDE NELER VAR?
     Kentin turizm potansiyelini artırarak sahil kesimlerini cazibe merkezi haline getirecek olan Çitören-Mollakasım Sahil Yolu Projesinde uluslararası yol standartlarında yapılan 30 metre genişliğindeki yolun yanı sıra doğayla iç içe yürüyüş yolları, sporseverlere hitap eden bisiklet yolları, Van Gölüne nazır seyir terasları, otopark ve dinlenme alanları gibi sosyal  tesisler de yer  alıyor.
Ayrıca vatandaşları Van Gölü ile buluşturacak projenin tamamlanması ile birlikte Mollakasım Mahallesi’nin yolu yarı yarıya kadar kısalırken, çalışmaların ikinci etabı ise Ayanıs ve Yeşilsu mahallerine kadar devam edecek.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER