Camiye giden çocuklar ödüllendirildi

Van'da Bilgi Derneği tarafından organize edilen 'Haydi Çocuklar Camiye' projesi yoğun ilgi gördü. 22 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında camiye giderek namaz kılan çocuklara, çeşitli ödüller verildi.

Camiye giden çocuklar ödüllendirildi

'Haydi Çocuklar Camiye' projesi kapsamında Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan Camiinde, çocuklar için ödül töreni düzenlendi. 22 Ocak- 31 Ocak tarihleri arasında camiye gidip namaz kılan çocuklara, çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bilgi Derneği'nin organize ettiği ödül törenine Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Bilgi Derneği Van Başkanı Doç. Dr. Ramazan Üstün, aileler, cami cemaati ve çocuklar katıldı.

Bilgi Derneği tarafından organize edilen 'Haydi Çocuklar Camiye' projesi kapsamında çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılırken, düzenlenen etkinlikte Van İl Müftüsü Dr. Sırrı Şık ve Bilgi Derneği Van Şube Başkanı Doç. Dr. Ramazan Üstün birer konuşma yaptılar.

"PROJEMİZE 550 BİN YAVRUMUZ KATILIM SAĞLAMIŞTIR"

Ödül töreninde konuşan Başkan Ramazan Üstün, Haydi Çocuklar Camiye Projesi'nin bu yıl 7 yaşına girdiğini belirterek, "Yedi yıl önce pilot bölge camilerinde başlayan yarışmamız, her geçen gün daha çok büyüyerek, Türkiye'nin 81 ilinde uygulanır hale gelmiştir. Bu sene 81 vilayetimizde 70.000 camide düzenlenen projemize 550.000 yavrumuz katılım sağlamıştır. Projeyi Türkiye genelinde Server Yaşam Vakfı organize etmektedir. Van ve Hakkari geneli organizasyonunda Bilgi İzcilik Spor Kulübümüz proje ortağıdır. Bu sene "Haydi Çocuklar Camiye" (HÇC) projemiz, 22 Ocak 2024 Pazartesi günü Sabah Namazı ile başlayıp, 31 Ocak 2024 Çarşamba günü Yatsı Namazı ile sona ermiştir. Toplamda 10 gün 50 vakit süren projemizde, çocuklar her namaz vaktinde namaz kılarak ve camide cemaate katılarak puan kazanmışlardır. Proje sonunda en çok puan kazananlar arasından kura çekilmiş ve çocuklarımız ödül almaya hak kazanmışlardır. Van genelinde 200 yavrumuz ödül kazanmıştır. Ödül seçiminde; çocukların fiziksel ihtiyaçları yanı sıra, onların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunacak oyun setleri de dikkate alınmış, hediye paketine eklenmiştir. Hediye paket içeriğinde, Buz Tuzağı Oyunu, UnBlock Oyunu, Solo Test Oyunu, Kalemlik, HÇC Metal rozet (2 adet), Anahtarlık, meşrubat şişesi açacağı bulunmaktadır. Projemizin amacı, 6-13 yaş arası çocuklarımızı sevapta ve hayırda yarıştırarak namazlarını camide kılma alışkanlığı kazandırmaktır. Geleceğimiz olan evlatlarımıza Allah'ın sevgi ve hoşnutluğunu kazandırma bilinci aşılanırken, dürüstlük ve güven duygularının da gelişmesi öngörülmektedir" dedi.

"ÇOCUKLARIMIZA ALLAH'IN ONLARI GÖRDÜĞÜ FİKRİ NAKŞEDİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR"

Proje kapsamında çocukların namazlarını camide cemaatle kılmalarını alışkanlık haline getirmelerini hedeflemek olduğunu belirten Üstün, "Bu yüzden camide cemaatle kılınan namazlara evde kılınan namazlardan daha fazla puan verilmiştir. Ayrıca bu işaretlemeleri çocukların kendileri yapmış olmaları hasebiyle kendilerinde doğruluk-dürüstlük ahlakının gelişmesine vesile olmuş, hiç kimse onları görmese bile Allah'ın onları gördüğü fikri nakşedilmeye çalışılmıştır. Gayemiz helal kazanan, helali tercih eden, ilim ile irfanı, bilgi ile hikmeti, okul ile camiyi, beden ile ruhu, akıl ile kalbi, zekâ ile feraseti, vahiy ile teknolojiyi, cesaret ile kuvveti buluşturan nesil yetiştirmektir. Bu vesileyle, ödül almaya hak kazanan ve yarışmaya katılan evlatlarımızı kutluyorum. Onları teşvik eden, gayrete getiren ailelerini tebrik ediyorum. Evlatlarımızın manevi gelişimine katkı sağlayan imam hatiplerimize ve müezzinlerimize teşekkür ediyorum. Evlatlarımıza güler yüz gösteren, başlarını okşayan, halini hatırını soran, ikramlarda bulunan, saflarının arasına alan cami cemaatimize teşekkür ediyorum. Projemizin hayata geçirilmesinde imkânlarını sunan il müftümüze ve ilçe müftülüklerimize, projemize maddi desteklerini esirgemeyen Van Valiliğimize, Van Büyükşehir Belediyemize ve Lokman Hekim Hastanesine şükranlarımı sunuyorum. Projenin uygulanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Van İl Müftüsü Dr. Sırrı Şık ise emeği geçenlere teşekkür etti.

Program kapsamında çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2024, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER