Büyükşehir’in yeşillendirme çalışmaları beğeni topladı

Van Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı içeresinde kent merkezine 33 bin 247 ağaç ve 14 bin 950 süs çalısı dikerken, kendi seralarında yetiştirdiği 585 bin çiçek ile kenti süsledi.

Büyükşehir’in yeşillendirme çalışmaları beğeni topladı

Yaptığı hizmetlerle yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanan Van Büyükşehir Belediyesi, daha modern bir kent için birçok yeniliği kentle buluşturarak birçok ilke imza attı.

Yeşil bir kent için çalışmalarını sürdüren Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı, 2021 yılı içeresinde sorumluluk bölgesinde bulunan 16 parkı baştan aşağı yeniledi.

Parkları güvenlik kameraları donatarak daha güvenli hale getirdi. Kent ormanı, park ve bahçeler, kaldırım ve orta refüjlere bu yıl 33 bin 247 sarıçam, sedir ve badem, 14 bin 950 adet çalı bitkisi dikti.

Ayrıca Şabaniye Caddesi, Akköprü Caddesi, Edremit TOKİ yolu ve Erciş İlçesi Kışla Caddelerinin orta refüjlerinde peyzaj düzenlemesi yapılarak otomatik sulama sistemi hattı çekildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN SERALARINDA YETİŞTİRİLEN ÇİÇEKLER KENTİ SÜSLEDİ

Edremit İlçesi Süphan Mahallesi'nde 25 bin metrekare üzerine kurulu son teknoloji ile donatılmış doğalgazlı seralarda yıl boyunca süs bitkileri üretildi. 30 işçinin istihdam edildiği seralarda üretilen çiçekler bahar aylarıyla birlikte kentin cadde ve sokaklarına mevsimine uygun olarak dikiliyor. 2021 yılı itibariyle seralarda yetiştirilen 450 bin kadife, 20 bin petunya, 35 bin Çin karanfili, 30 bin yıldız çiçeği, 25 bin hüsnüyusuf ile 25 bin zinya çiçeği ekipler tarafından park bahçe ve orta refüjlere dikilerek kente ayrı bir güzellik kattı.

120 BİN LALE DİKİLDİ

Kentin estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşması için peyzaj çalışmalarını da sürdüren Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerindeki işlek caddeler başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki park, bahçe ve kavşaklara 120 bin lale dikimi gerçekleştirdi.

PARKLARA YENİ SOSYAL DONATI VE SPOR ALANLARI KURULDU

Atatürk Kültür Parkı, Kent Parkı, İskele Yaşar Kemal Parkı, Demokrasi Parkında bulunan parklara yeni sosyal donatı alanları ile ortak kullanım alanları kurdu. Parklara yapılan tuvaletler çok amaçlı olarak tasarlanırken mescitler bay ve bayan olarak ayrılıp bebek bakım odaları yapıldı. Atatürk Kültür Parkı ile Kent Parkına ise yeni spor sahaları kuruldu. Yenilenen oyun gruplarında engelli çocukları da göz önünde bulunduran ekipler, engelsiz oyun grupları kurdu.

ESKİ DEVLET HASTANESİ ALANI MİLLET BAHÇESİ OLUYOR

Van Büyükşehir Belediyesi, Millet Bahçesi Projesini hayata geçiriyor. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in girişimleri sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen Eski Devlet Hastanesi alanında yapımına başlanan ‘Millet Bahçesi’ projesinin çalışmaları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) ortak çalışması ile 20 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan projede 104 araçlık otopark, millet kıraathanesi, çay evi, 12 adet dükkan yer alıyor. Yaklaşık olarak 15 milyon TL’ye mal olacak proje alanında ayrıca bin metrekarelik biyolojik gölet, çocuk oyun alanları, kültür fizik (fitness), bisiklet parkuru, koşu parkuru ve yürüyüş yolları gibi doğa ile iç içe yeşil bir alan oluşturuluyor.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER