Biner: İş dünyası ciddi sıkıntılar yaşıyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Faruk Biner, esnafların içinde bulunduğu sıkıntılara değinerek, "Son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı iş dünyası ciddi sıkıntılar yaşıyor" dedi.

Biner: İş dünyası ciddi sıkıntılar yaşıyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Faruk Biner, ülke genelinde olduğu gibi Van’da esnafın, tacirin yaşamış olduğu sıkıntıların gün geçtikçe daha belirgin hale geldiğini ifade etti.

Ekonomik durumu direkt ve dolaylı etkileyen tüm iş kollarında ve özelde sektörde yaşanan sıkıntıların her gün gündeme alınması gerektiğini belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Faruk Biner, "Son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı iş dünyası ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıların devamlı gündem haline gelmesi gerekmekte. Esnafımıza ses olmalıyız" dedi.

“VAN, İSTİHDAM VE BÜYÜMEDE İSTEDİĞİ İVMEYİ YAKALAMIYOR”

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’yla Van’ın ekonomik anlamdaki dezavantajlı durumunun bir kez daha ortaya çıktığını belirten Biner, “Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın bölgesel sonuçlarını açıkladı. TÜİK’in gelir ve yaşam koşulları araştırmasında Van’ın ekonomik anlamdaki dezavantajlı durumu bir kez daha ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre, en düşük yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri ise 18 bin 278 TL ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari bölgesinde gerçekleşti. Yine Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin paylaştığı verilere göre 2021 yılı içinde Van'da toplamda 59 milyon 131 bin dolar civarında bir ihracat gerçekleştirdi. İşsizliğin yanı sıra kentte kronikleşmiş sorunlarla boğuşan vatandaşlar, çareyi göç etmekte buluyor. TÜİK’in verilerine göre, kentin nüfusu 2021 yılında 8 bin kişi azaldı. Yıllar sonra ilk kez nüfusu düşen Van, istihdam ve büyüme oranı bakımından her geçen gün kötüye giden kent, istediği ivmeyi bir türlü yakalamıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE)’na göre kentin 13 ilçesinden 8’i en az gelişmiş iller arasında ve diplerde yer alırken, 4 ilçesi de az gelişmiş ilçeler sıralamasında yer buldu. Sadece İpekyolu ilçesinin 2’inci kademede yer aldı” diye konuştu.

"İŞ DÜNYASININ YATIRIMLARI DURMA NOKTASINA GELDİ"

Bütün bu olumsuz tablonun iyice analiz edilmesi gerektiğini dile getiren ve Van esnafının sorunlarının daha çok gündem haline gelmesi gerektiğini söyleyen İş İnsanı aynı zamanda Van Ticaret Odası Başkan Adayı Faruk Biner, "Ekonomik kaygılar, kişisel mali ve iş durumlarıyla ilgili belirsizlikler, esnafın ve iş dünyasında ciddi manada kayıplara neden oluyor. Bu kayıpların yaratmış olduğu durumları daha çok konuşmamız gerekir, daha fazla gündem haline getirmemiz gerekir. Vanlı esnafımızın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları bilmekteyiz. Yaşanan bu sıkıntıları yakinen takip ediyoruz. Esnaf ve tacirimizin yatırım konusunda aldığı riskleri göz önünde bulundurduğumuzda bir de üstüne ekonomik dalgalanmalar de eklenince iş dünyasının yatırımları durma noktasına gelmektedir. Bu sorun ve sorunlar Ekonomik kalkınma modelleri ile birlikte çözüme kavuşur. Çözüme kavuşacak bu sorunlar ile birlikte iş dünyası yatırımlarını daha güvenle yapabilecektir" ifadelerini kullandı. 

"ASIL KONUŞMAMIZ GEREKEN KONULAR ESNAFIMIZIN İÇİNDE OLDUĞU SIKINTILARDIR"

Başkan Adayı Biner, Van’ın temsiliyetinin daha güçlü bir şekilde ses çıkarması gerektiğini söyleyerek, “Van özelinde ise bu tarz ekonomik dalgalanmaların daha derin yaşanmakta olduğunu gözlemlemekteyiz. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte inşaat sektörünün durgun gözükmesi esnaf için ciddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Van'ın asıl gündeminin bunun üzerine olması gerekirken sorumluların farklı sorunları gündeme alması memleketimiz adına üzücü bir hadisedir. Asıl konuşmamız gereken konular esnafımızın içinde olduğu sıkıntılar, asıl konuşmamız gereken konular tacirimizin içinde olduğu sorunlar, asıl konuşmamız gereken konular memleketimizin üretimi, yeni fabrikaların kurulması, yeni iş alanlarının oluşturulmasıdır” dedi.

“TEMSİLİYETİN SAMİMİ ZEMİNLER ÜZERİNE OLUŞMASI GEREKMEKTEDİR”

Başkan Adayı Biner açıklamasını devamında, "Memleketimizin temsilyeti samimi zeminler üzerine oluşması gerekir. Daha fazla nasıl turist çekebiliriz, daha fazla nasıl ilimizi doğru bir şekilde tanıtabiliriz. Tarihi yerleri projeler üreterek turizme nasıl kazandırabiliriz bunun üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırmamız gerekir. Memleketimizi sağlam bir ekonomik güç üzerine inşa edersek platformlarda sesimiz daha gür çıkacaktır. Sesimizin daha gür çıkması için ise memleketimizin temsiliyetinin samimi zeminler üzerine oluşması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kentimizin kalkınmasını sağlayabiliriz. Esnafımızın sorun ve sıkıntılarını dile getirebilecekleri ve çözüm bulacakları ortamları yaratmak adına samimi duygular ile ilimizin sorunlarını sürekli gündeme taşımak lazım" ifadelerine yer verdi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER