Bedirhanoğlu: Zamlar, halkı yoksullaştırdı

Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündemi meşgul eden elektrik zamlarına ilişkin açıklama yaptı. Başkan Bedirhanoğlu, son dönemle elektriğe yapılan zamların vatandaşı yoksullaştırdığını belirterek, zamların derhal geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Bedirhanoğlu: Zamlar, halkı yoksullaştırdı

Vatandaşların yaşadıkları enerji buhranından çıkarılarak, acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, elektrik ve doğalgazda yapılan fahiş zamların derhal geri çekilmesi ve 2021 yılının tarifelerine geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapıldığını söyleyen Başkan Bedirhanoğlu, hayat pahalılığı ile halkın yoksullaştırıldığını ifade etti.

"HAYAT PAHALILIĞI İLE HALK YOKSULLAŞTIRILIYOR"

CHP Van İl yönetimiyle birlikte basın açıklaması yapan ve elektrik zammına tepki gösteren Bedirhanoğlu, "Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş!  Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları!  Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile "Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu.  Saray iktidarı, elektrikte "kademeli tarife" adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi. Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar" dedi.

"FATURALAR 2 İLA 3 KAT ARASI ARTTI"

Son dönemde faturaların 2 ile 3 kat arası arttığına dikkat çeken Bedirhanoğlu, "Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı. "Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa "Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır" diye defalarca uyardık. Defalarca "Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır" diye uyardık. Saray'ın "ben yaparım olur" zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı. Değişen hiçbir şey olmadı! Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.  4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat'ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı!" diye konuştu.

"EN ÜST KADEMEDEN TARİHİN EN BÜYÜK ZAMMI YAPILDI"

Vatandaşların fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala ezildiğini vurgulayan Başkan Bedirhanoğlu, "Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; "Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!" Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV'nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 - Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127'ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!" ifadelerini kullandı.

"VAN İLK KEZ 8 BİN 500 NÜFUS KAYBI YAŞADI"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bedirhanoğlu, "Parti olarak hemen hemen her gün esnaflarımızı ziyaret ederek, sorunlarını dinliyoruz. Bu ay Cumhuriyet Caddesi'nde 10 bin TL'nin altında elektrik faturası gelen esnafımız yok. İkinisan Caddesi'ndeki esnafa 20 bin TL'nin üzerinde elektrik faturaları gelmiş. Van'da Cumhuriyet Caddesi'nde tarihte ilk kez bu kadar dükkan el değiştiriyor. Böyle giderse esnafın çoğu 2-3 ay sonra kapatmak zorunda kalacak. Çünkü girdi maliyetleri o kadar arttı ki, esnaf artık evine ekmek götürecek durumda değil. Daha önce 15 kişi istihdam eden esnaflar, şuanda 7 kişi çalıştırıyor. Böyle giderse bu sayı Şubat ayı sonu itibariyle, 3-4'e düşürmek zorunda kalacaklarını söylediler. Van ilk kez 8 bin 500 nüfus kaybı yaşadı. Deprem bile bu nüfus kaybını yaşamadık. Çünkü ekonomik buhran hepimizi etkileyecek. Esnafı durumu ortada, herkes perişan ve bu herkese yansıyor. Hepimiz fakirleştik, hepimiz yoksullaştık. Bu ülkeyi parsel parsel satmak zorunda kalacağız. Bu anlamda da Van'ın da bu pastadan payı çok düşüyor. Van'a ayrıca pozitif bir ayrımcılık sağlanması gerekiyor. Bunu defalarca dile getirdik. Esnaf zaten perişan durumdadır. Esnaf 2011 depreminden bu yana süre gelen vergi terkinini daha ödeyemedi. Birçok esnaf Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Sigorta primlerini ödeyemiyor. Van bu anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşıyor" diye  konuştu.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER