banner31

Başkan İlhan: Sorunlara çözüm bulunmalı

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bugün Van'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da çağrıda bulunarak, kentteki sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini ifade etti. Başkan İlhan, Van'ın turizm, ticaret, tarım ve hayvancılık için Türkiye'de önemli bir merkez olması gerekirken, her hizmetten mahrum bırakılan bir kent olduğunu söyledi.

Başkan İlhan: Sorunlara çözüm bulunmalı

Haftalık toplantılarını sürdüren Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bugün Van'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, kentteki sorunların çözülmesi için yetkililere talimat vermesini istedi.

Van'ı her alanda geride kaldığını belirten Başkan İlhan, Van'ın BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı'nın yayınladığı açlık haritasına göre nüfusunun %17,48'nin, yaklaşık 222 bin kişinin yetersiz beslendiği bir kent olduğunu söyledi.

Van'ın gerek hükümet yetkililerince gerekse belediyeleriyle yıllardır hizmet noktasında geri bırakılmış bir kent olduğunu vurgulayan Başkan İlhan, Van'ın 30 büyükşehir içerisinde her alanda ve her anlamda son sırada olan bir kent olduğunu ifade etti.

"30 BİNDEN FAZLA AİLE SU PARASINI ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN İCRALIK OLDU"

Bugün Van'da miting yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunan Başkan İlhan, "Van Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında 75. sırada yer alan her 3 kişiden 1'nin işsiz olduğu bir kenttir. Van aynı zamanda sağlık hizmetleri açısından başka şehirlere muhtaç Doktor ve yardımcı sağlık personeli konusunda eksikliğin fazla olduğu bir kenttir. Van konumu itibariyle en çok uçağa ihtiyaç duyulan fakat bu ihtiyacı yıllardır karşılanmayan bir kenttir. Van İran'la 300 km'lik sınırına rağmen sınır kenti olmanın avantajlarını değil bilakis sınırın mağduriyetini yaşayan, düzensiz göçmenlerin kaçak girişlerinin pasaportlu girişten çok daha kolay olduğu bir kenttir. Van yapılmayan çevreyolunun mağdurlarının bile olduğu Türkiye'de ki tek kenttir. Van imar problemini yıllardır yaşamakla birlikte, 18. madde uygulamasıyla mağduriyetin en çok yaşandığı kenttir. Van aynı zamanda 30 binden fazla ailenin su parasını ödeyemediği için ailelerin icralık olduğu bir kenttir. Van BM' ye bağlı Dünya Gıda Programı'nın yayınladığı açlık haritasına göre nüfusunun %17,48'i yaklaşık 222 bin kişinin yetersiz beslendiği bir kenttir. Van gerek hükümet yetkililerince gerekse belediyeleriyle yıllardır hizmet noktasında geri bırakılmış bir kenttir" dedi.

"VAN HER HİZMETTEN MAHRUM BIRAKILMIŞ BİR KENTTİR"

Van'ın göz bebeği olan Edremit'in betonlaşma ve yağmalanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirten Başkan İlhan, "Van ülkemizin nadide turizm merkezlerinden biri olabilecek Edremit gibi bir beldesinin betonlaşma ve yağmalanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığı bir kenttir. Van turizm, ticaret, tarım ve hayvancılık için Türkiye'de önemli bir merkez olması gerekirken her hizmetten mahrum bırakılmış bir kenttir. Van 7000 yıllık muazzam geçmişe sahip olmasına rağmen geleceğe dair umutları tüketilmiş, hayalleri çalınmış 30 büyükşehir içerisinde her alanda ve her anlamda son sırada olan bir kenttir. Cumartesi günü ilimize gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanının görevinin son yılına girdiğimiz şu günlerde giderayak ilimize faydalı bazı hizmetlerin yapılması konusunda gerekli talimatları vermesi en büyük beklentimizdir" diye konuştu.

VAN'IN SORUNLARINI TEK TEK SIRALADI

Kentteki sorunları tek tek sıralayan Başkan İlhan, "Kapıköy sınır kapısının 24 saat açık tutularak, ticareti legal olan her malın alınıp satılmasının önünün açılması konusunda, Van- Şırnak yolunun ivedilikle tamamlanması hususunda, Van Çevreyolunun hiçbir vatandaşın mağdur edilmeden tamamlanması konusunda, Dışişleri Bakanlığının Van 'da yurtiçi temsilciliği ve İran Konsolosluğu açması hususunda, uçak sefer sayılarının arttırılması ve farklı uçuş noktalarının da ilave edilmesi için, doktor ve yardımcı sağlık personeli açığının giderilmesi için, Van'da su parası ödemeyecek durumda ki ailelerin borçlarının silinmesi ve belli miktar suyun ücretsiz olarak verilmesi konusunda, Türkiye'nin en önemli Turizm merkezlerinden olmaya aday Edremit ilçesinin Betonlaşmasının ve yağmalanmasının önüne geçilmesi için gerekli talimatların verilmesi, eski Van şehrinin yeniden ayağa kaldırılması ve Zeve şehitliğinin bakımsızlıktan kurtarılarak bir an evvel turizm açısından da canlandırılması talimatlarının verilmesi, genç girişimciler için Teknoloji Geliştirme Merkezi TEKMER'in kurulması, Halk Bankası ve KGF Bölge Müdürlüklerinin kurulması, stadyum ve otogarın ivedilikle yapılması, AKP İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya'nın Van'dan elini çekmesi hususunda gerekli talimatları vermesi Sayın Cumhurbaşkanımızdan en büyük beklentimizdir" ifadelerini kullandı.

"KENTTEKİ ÇALIŞMALAR CUMHURBAŞKANI GİTTİKTEN SONRADA DEVAM ETMELİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kente gelecek olmasından dolayı, özellikle geçiş yapacağı güzergahlarda günlerdir devam eden hummalı çalışmaları da değerlendiren Başkan İlhan, "Öncelikli olarak kurum ve kuruluşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanının ilimize teşrifi dolayısıyla ana güzergahlarda yaptığı çalışmaları ve bu denli hızlı yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Bizim beklentimiz Sayın Cumhurbaşkanı bu kentten ayrıldıktan sonra aynı hızla Cumhurbaşkanımızın girmeyeceği sokakları, köyleri, kentleri imar etmesi, ihya etmesi anlamında çalışması beklentimizdir" dedi.

"DURUMU İYİ OLMAYAN AİLELERE SU ÜCRETSİZ VERİLMELİ"

Van Valisi Dr. Ozan Balcı'nın talimatlarıyla VASKİ'nin icra işlemlerini durdurduğu iddialarına da yanıt veren İlhan, "Sayın Valimizin eğer VASKİ'ye böyle bir talimatı söz konusuysa bu kıymetlidir, olumludur. Bugün Van genelinde 50 yakın ailenin su parasını tamamen kaldırılması gerekmekte ve asgari seviyede suyun yani bir evin ihtiyacı olabilecek, işte örnek 20 metreküp suyun ücretsiz olarak verilmesi şeklinde bir girişim başlatılması gerektiğini kendilerinden zaten talep ettik. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vermesini istiyoruz. Sayın Vali de bu konuda bir talimat verirse memnun oluruz" diye konuştu.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER