Başkale’de düğün ve taziyeler için alınan karara uyuldu

Başkale ilçesinde bir araya gelen Ertuşi Aşireti temsilcileri, bundan sonra düğünlerde açık altın ve takı olmayacağını zarf usulü yönünde karar almıştı. Bu karar sonrası hafta sonu ilçede yapılan düğünler zarf usulü ile yapıldı.

Başkale’de düğün ve taziyeler için alınan karara uyuldu

Geçtiğimiz hafta alınan kararda aynı zamanda gelinlik ve kuaförün yanı sıra damat tarafından akrabalara gönderilen hediyeleri de kapsarken, karara uymayanların düğünlerine katılım olmayacak denilmişti.

Başkale’de hafta içi Ertuşi Aşireti lideri İskender Ertuş önderliğinde toplanan aşiret mensupları Botan Aşireti, Merzikan aşireti, ilçenin aksakalları ve muhtarlar, düğünlere ve taziyelere yeni düzenlemeler getirmişti.

Burada aşiretler adına konuşan bölgenin kanaat önderi ve Ertuşi Aşireti Lideri İskender Ertuş, “Bugünden itibaren Başkale ilçesi ve köylerinde Ertuşi, Şerefan Aşireti ve diğer aşiretlerimizle düğünlerimizde açık mendil usulü kaldırılmıştır. Düğünlerde artık zarf olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Hafta sonu ilçe de yapılan bütün düğünler zarf usulü olarak yapıldığı ve alınan karara uyuldu.

Düğün sahipleri yaptığı açıklamada, “Büyüklerimiz böyle kararalar almışlar. Bu kararlara saygı duymak ve eski gelenek ve göreneklerimize sahip çıkacağız” dediler.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2023, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER