Baklatepe Göleti’nde çalışmalar devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İpekyolu İlçesi’nde yapılan Baklatepe Göleti’nde çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Baklatepe Göleti’nde çalışmalar devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkmaya devam ediyor.

Van ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynarken, İpekyolu Baklatepe Göleti ve Sulamasında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Baklatepe Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 2 bin 140 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, gövde sıyırma kazıları, memba batardosu, dolusavak ve kondüvi imalatları tamamlanan göletin perde ve kapak enjeksiyonlarının da tamamlandığını ve dolgu imalatlarına başlandığını söyledi.

Yalınağaç Köyü rölekasyon yolunun ve malzeme ocakları yollarının tamamlandığını ve köy rölekasyon yolunun trafiğe açıldığını söyleyen Müdür Balta, yaklaşık 100.000 m3 gövde dolgusu yapılmış olan göletin sulaması için de 7 bin 690 metre sulama borusu alımı gerçekleştirildiğini, sulama imalatlarının da yılsonu itibariyle tamamlanacağını vurguladı.

31 metre yüksekliğe sahip olacak olan Baklatepe Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile 2023 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 8 milyon 223 bin TL katkı sağlamasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Balta, “DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız, tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmaktır. Bu kapsamda ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan DSİ belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2023, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER