banner24

Avcı: Vanspor, piar yeri değildir

2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Vanspor'da, geçtiğimiz hafta Başkan Seyithan İzsiz'in istifasından sonra bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri, yeni yönetim şemasını oluşturdu. Bundan sonraki süreçte Vanspor'da kulüp başkanlığını yürütecek olan Mehmet Avcı Vanspor'un iyi seviyede olması için önemli bir gayret sarf ettiklerini vurguladı.

Avcı: Vanspor, piar yeri değildir

Kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Vanspor yönetimi, yol haritaları hakkında bilgi verdi. Vanspor'un kendileri için ne kadar önemliyse Van'ın tüm dinamikleri için, tüm halkı için daha fazla önemli olduğunun farkında olduklarını belirten Vanspor Kulüp Başkanı Mehmet Avcı, Vanspor'un bir piar yeri olmadığını ifade etti.

Vizyonel ve doğru bir perspektifle ilerlemeleri gerektiğini belirten Başkan Avcı, Vanspor'un bir gönüllülük yeri olduğunu söyledi. Vanspor'un Van ve bölge için çok önemli bir güç merkezi olduğunu belirten Başkan Avcı, futbol şube sorumluluğuna getirilen Erkan Avseren'den alacakları raporlar doğrultusunda yollarına devam edeceklerini ifade etti.

"VANSPOR'UN KENDİ İÇERİSİNDE ZATEN ÖNEMLİ PROBLEMLERİ VARDI"

Göreve geldiklerinde Vanspor'un çok güllük gülistanlık bir yapı olmadığını belirten Başkan Avcı, "Yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantısında Vanspor'un yeni başkanı olarak yönetim kurulu tarafından görevlendirildim ve Vanspor'un yönetimi içerisinde yeniden görevleri belirledik. Vanspor adına son zamanlarda takımın faydasına olmayan konularla gündeme geldiğimiz için kamuoyundan özür diliyoruz. Bizler Vanspor'un iyi bir seviyede olmasını, iyi bir noktaya gelmesini arzu ederek, bu süreçte Vanspor'un olağan kongrelerinde adayların çıkmaması ve yaşanan birçok problemleri kendimizde tespit ettiğimiz için İstanbul'dan, Ankara'dan, Van'dan, farklı illerden iş insanları, farklı alanlarda faaliyet gösteren arkadaşlarımızla birlikte Vanspor yönetim kuruluna talip olduk. Burada bir talep doğdu ve bizlerde bu talebe karşılık vermek için bir araya geldik. Göstermiş olduğumuz gayret önemli bir fedakarlığın göstergesidir. Bizler bu fedakar arkadaşlarımızın bir arada hareket etmesini sadece Vanspor yönetim kurulu olarak değil, bir vefa grubu olmasını ve böyle adlandırılmasının anlamlı olduğunu düşünerekten böyle bir yapıyı kurduk. Vanspor çok güllük gülistanlık bir yapı değildi. Vanspor'un kendi içerisinde zaten önemli problemleri vardı. Vanspor hem futbolcular nezdinde teknik heyet nezdinde, ekonomik açıdan, çevresel açıdan birçok noktada zaten problemleriyle boğuşan bir kulüptü. Bu vefa grubundaki her bir arkadaşımız bu yapının zaten problemli olacağını ve bizlerde bu problemlerle boğuşmak için bir araya geldiğimizi ve bundan dolayı bir vefa grubu oluştuğunu tekrardan kamuoyuna açıklamak istiyorum" dedi.

"VANSPOR'UN İYİ SEVİYEDE OLMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR GAYRET SARF ETTİK"

Vanspor'un herkes için çok önemli olduğunu belirten Avcı, "23 Ağustos tarihinden itibaren arkadaşlarımızla birlikte olağanüstü kongrede yeni yönetim kurulu bizlerin oluşturduğu oluşumla kuruldu. O tarihten itibaren söylediğimiz en önemli konu biz şampiyonluk hedefiyle bu yönetim kurulunu oluşturmadık. Çünkü biz bu kadroyu da oluşturmadık. Öncelikli amacımız bu takımın ligde kalabilmesi için bütün tedbirleri, aksiyonları alabilecek düzeyde hareket edeceğimizdi. Oyuncularımızın, teknik heyetimizin, yönetimimizin, taraftarlarımızın güzel bir birlikteliğiyle oluşturulan sinerji sahaya çok güzel bir şekilde yansıdı ve bu yansımanın sonucunu da 8 haftalık süreçte liderlik pozisyonuna taşıyarak almış olduk ama bu liderlik tabi ki biraz daha umutları, hedefleri farklı noktaya taşıyabilir. Biz bunları da yine anlayışla karşılıyoruz. Bunun devamlılığını sağlamak için de elimizden gelen bütün gayreti göstermeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz süre içerisinde mali açıdan, insan kaynağı açısından, stat ve bütün dinamiklerle ilgili çok ciddi bir efor sarf ederek Vanspor'un iyi seviyede olması için önemli bir gayret sarf ettik. Vanspor bizler için ne kadar önemliyse Van'ın tüm dinamikleri için, tüm halkı için daha fazla önemli olduğunun farkındayız. Bizler bu kulübün, tüm şehrin ve tüm Vanlıların ortak bir heyecanı, ortak bir paydası olduğu bilinciyle bu sorumluluğu alıp yola devam ettik. 6 Kasım tarihi itibariyle Sayın Seyithan İzsiz kulüp başkanlığı görevinden istifa etti. Hemen iki gün öncesinde Futbol Şube Sorumlumuz Oktay Ukay istifa etmişti. Bizler kendilerinin bu istifa karar süreçlerinde bir istişareyle yol gitmediğimizi burada deklare etmek istiyorum. Almış oldukları karar bireyseldir ve kulübe çok ciddi derecede katkı sağlamış insanlardır. Biz buradan Seyithan İzsiz ve Oktay Ukay'a vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz" diye konuştu.

"VANSPOR, PİAR YERİ DEĞİLDİR"

Dikiz aynasına bakarak hiçbir şekilde yol alamayacaklarını belirten Başkan Avcı, "Burada önümüze bakmamız gerekiyor. Vizyonel, doğru bir perspektifle ilerlememiz gerektiğinin farkındayız. Yapmış olduğumuz toplantıda da yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın özellikle vurguları 'bizler önümüze bakmamız lazım. Bizler geriye bakarak gittiğimiz zaman hiçbir adım alamayacağımızı çok net bir şekilde biliyoruz dediler.' Yönetimde bulunan arkadaşlarımız, görev alan arkadaşlarımızın tamamı adına şunu söylemek istiyorum. Burada hiç kimsenin bir görev beklentisi, konum beklentisi, farklı bir algı beklentisi yoktur ve bundan sonraki süreçte de olmayacaktır.  Vanspor aynı zamanda bir piar yeri değildir. Vanspor bir gönüllülük yeridir. Sorumluluk bilincinin burada devreye alındığı bir yerdir. Burada bizler doğru bir senkronizasyonu ortaya koyabilirsek ve Van'ın bütün bileşenlerini, Van'ın bütün yerel dinamiklerini, halkı, taraftarı, birçok kesimi bu noktada birleştirebilirsek Vanspor Van ve bölge için çok önemli bir güç merkezidir. Çok önemli bir lokomotif görevi görecek bir STK'dır. Burada benim yeni süreçle ilgili söyleyeceklerim açıkçası şunu yapacağız, bunu yapacağız demek yerine biz bundan sonraki süreçte daha çok yaptıklarımızdan söz edip halkımızı daha memnun ve taraftarlarımızı daha mutlu etmeyi arzu ediyoruz. Tabi ki bu zamana kadar başlatmış olduğumuz bazı girişimler, görüşmeler, yapmak istediğimiz çok yenilikçi konular var ama bunları da bitirdikçe, sonuca getirdikçe basın aracılığıyla kamuoyuna açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

"VANSPOR'UN HEPİMİZİN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR"

Vanspor'un bundan sonraki süreçte daha çok birleştirici güç olarak devam edeceğini vurgulayan Başkan Avcı, "Bizlerin kendi içerisinde oluşturmuş olduğumuz birlik beraberlik aynı şekilde taraftarlarımızla bütünleşmiş şekilde devam edecektir. Taraftarlarımızla birlikte tüm kamuoyuyla, hemşehrilerimizle birlikte hareket ederek yolumuza devam edeceğiz. Burada ayrıştırıcı bir dilden uzak durmaya çalışacağız. Burada Vanspor'un menfaatleri için herkesi sistemin içerisine dahil edecek düzeyde hareket edeceğiz. Yeni süreçte arkadaşlarımızın tamamı aldığı görevin misyonunu üzerinde taşır düzeyde hareket edecek ve kendileri bu görevleri bizatihi önerdiğimiz zaman kabul ettiler. Kamuoyundan Vanspor'a sağlanan desteklerin daha da artarak devam etmesini talep ediyorum. Vanspor için destek çağrısında bulunmak istiyorum. Kamuoyuyla birlikte şehrin kanaat önderleri, kurum müdürleri, baro, oda, STK gibi kurumların başkanları, yöneticileri herkesi Vanspor ile bütünleşmeye davet ediyorum. Bu şehrin en önemli yapılarından biri olan Vanspor'un hepimizin desteğine ihtiyacı var. Sadece maddi açıdan değil manevi açıdan da herkesin Vanspor'a ciddi şekilde destek sağlayabilir. Küçük bir destek gibi görmeden herkesin Vanspor'a destek verebileceği bir düşüncesi muhakkak vardır. Vanspor için destek çağrımı yineliyorum. Gerek Vanspor kulübünde aidiyet his ettirmek gerek iyi bir sinerji oluşturmak için tüm kamuoyuna çağrıda bulunuyorum" dedi.

"OTORİTE PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN RADİKAL KARARLAR ALACAĞIZ"

Takımda ciddi bir otorite probleminin söz konusu olduğunu belirten Avcı, "Bodrum maçı sonrası gördüğüm net durum, takım çok ciddi bir otorite problemi olduğuydu. Burada teknik heyetin, futbolcuların kendi içerisinde yaşadığı kopukluklar, bir otorite problemidir. Biz bu otorite problemini ortadan kaldırmak için kesinlikle yönetim olarak radikal kararlar alacağız. Bizler radikal kararlar almadığımız zaman, açıkçası sadece birer seyirci olarak kalırız ve sadece duygusal olarak da sevinçten çok üzüntü yaşar gideriz. Bu yüzden burada somut olarak, şu radikal kararları alacağız noktasında değil, ama kulübün otorite problemini ortadan kaldırmak için yönetim olarak kesinlikle radikal kararlar alacağız. Buna bugünden itibaren çok net bir şekilde başlıyoruz. Bütün alanlardaki eksikliklerimizi doğru tespit edip, Erkan hocamızın da vereceği rapor doğrultusunda, yönetimle birlikte bu kararları alıp devam edeceğiz. Futbolcularıyla ödemeleriyle ilgili zaten ilk süreçten itibaren mali açıdan şeffaf bir şekilde kamuoyunun karşısına çıkacağımızı söyledik. Bundan sonra da aynı şekilde çıkacağız. Futbolculara bizden önce yapılan anlaşmalarında 3 taksit şeklinde ödemeleri yapılacaktı. Bunlardan birinci taksit ödemeleri zaten yapılmış düzeyde. İkinci taksit ödemelerinde de 1/3 oranında ödemeler yapılmış, ikinci taksit ödemeleri süresi içerisindeyiz şuan, onların da ödemesini biz görev alamadığımız için bir şey yapamadık. Çünkü Seyithan Bey ayrıldıktan sonra görev ve yetkileri her ne kadar as başkana geçmiş olsa bile, burada bir yetki kullanımını, yönetim kurulunun kararı ile yapmak istedik ve önümüzdeki kısa süre içerisinde bu ödemeler yapılmış olacak" diye konuştu.

"DOĞRU TESPİTLER YAPARAK İLERLEYECEĞİZ"

Bundan sonraki süreçte Vanspor'u herkesle istişare ederek yöneteceklerini belirten Avcı, "Bizler bu süreci yönetirken, açıkçası birlikte bir istişare ile ortak kanaatle yönetmek istiyoruz. Burada radikal karar sadece Saffet İşler değildir, açıkçası burada o kadar radikal kararlar var ki, belki Saffet hocayı bu sıralamaya alsanız çok fazla ileride olmuş olur. Şunu ifade edeyim; dün itibariyle bu görevlendirmeler yapıldı. Bugün itibariyle bu çalışmalar başladı. Bizler bugünden itibaren teknik heyet, oyuncular, tesisler, bütün kulübün işleyişinde olan her şeyle ilgili durum tespitini net bir şekilde yapacağız, daha sonra radikal kararlar alacağız. Bundan hiçbir taviz vermeyeceğiz. Bir Kulüp Başkanı olarak Seyithan beyin açıklamalarının şurası doğrudur, şurası yanlıştır demeyi doğru bulmuyorum. Vanspor'lu futbolcuların alacaklarıyla ilgili gereken cevabı verdim. Sonuç itibariyle resim açıklamayı yaptım. Önümüzdeki iki tane deplasman maçımız var. Bu deplasman maçlarından bir tanesi, Ankara'da Etimesgut ile oynayacağız, bir sonraki hafta Soma ile bir maçımız olacak. Taraftarlarımızın hocanın istifasıyla ilgili uzun uzun talepleri oldu. Burada hiçbir şekilde kopuk bir sistem yönetmeyeceğiz. Ne taraftarımızla, ne oyuncularımızla, ne yönetimimizle, burada daha çok istişare ederek bu süreci yönetmeye çalışacağız. Erkan hocamızla birlikte bu süreçte doğru tespitler yaparak ilerleyeceğimize inanıyorum. Bu hamleler çok uzun sürmeyecek hamleler olacak. Kısa sürede bunlar neticeye kavuşacak" ifadelerini kullandı.

"BODRUM MAÇINI ÇOK RAHAT GEÇEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORDUM"

Başkan Avcı konuşmasının devamında, "Bizler bu takıma ne kadar destek verebilirsek, ne kadar motivasyon sağlayabilirsek o kadar kendilerinden verim alabiliriz. Futbolcuların Bodrumspor karşısında performansının düşük olmasını, hiç kimsenin bir yere bağlamasına gerek yok. Çünkü geçtiğimiz hafta iki tane maç yaptık. Bu iki maçtan biri Çorum FK maçıydı. Yönetimsel anlamda krizler yaşadığımız bu süreçte, takımımız Çorum FK karşısında muhteşem düzeyde bir oyun oynadılar. Hemen akabinde Bodrum maçına geldik. Bodrum maçını çok rahat geçebileceğimizi düşünüyordum. Çünkü Çorum maçını birebir orada gören, o motivasyonu hisseden bir kişi olarak, öyle hissetim. Futbolda böyle şeylerle karşılaşabiliriz. Kendi sahamızda yaşadığımız mağlubiyetler çok daha kötü. Moralimizi çok kötü etkiliyor. Devre arasına kadar transfer yapamıyoruz. Devre arasında yapılacak olan transferlerin de ne kadar faydalı olabileceği belli olmuyor. Zaten iyi futbolcular belli kulüplerde çalışıyor. Devre arasındaki durumumuzu, tablomuzu görüp, ondan sonra gerekli hamleleri yapacağız. Devre arasına kadar 6 maçlık bir süremiz var. Burada yine Erkan hocamızdan alacağımız raporlar doğrultusunda, bu raporları kararlaştırıp yolumuza devam edeceğiz" dedi.

DİNÇER: "BU EKİBİ HERKESİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR"

Daha sonra söz alan ve sponsorluklarla ilgili bilgilendirmelerde bulunana As Başkan Akın Dinçer, "Yeni şekillenen yönetimimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İyi niyetle ve samimiyetle yola çıkan, kurumsallaşmayı önemseyen, ayakları yere basan bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Çok güzel sonuçlar alacağımız bir yapı oluşuyor. Burada iyi niyet ve samimiyet var. Bu ekibi herkesin desteklemesi gerekiyor diye düşünüyorum. Biz Vanspor'un Ticon ile ilgili borsalarla görüştüğünü kamuoyuna bildirdik. Hakikaten bir firma ile çok ciddi bir noktaya geldik. Göğüs sponsorluğu ve Ticon için bir çalışma yaptık. Sözleşmemiz imzalanma seviyesine geldi. Fakat çeşitli sebeplerden ötürü bu sözleşme imzalanamadı. Yeni yönetim olarak görev dağılımı yaptık. Yönetim kurulu başkanının imzalaması gereken bir sözleşme bu. Geçtiğimiz hafta ilgili firma ile bir kez daha görüştüm. Onlar da maalesef yaşadığımız sıkıntıları duymuşlar. Bundan rahatsızlıklarını da dile getirdiler. Ama inanıyorum ki onları ikna edeceğiz. O sözleşmeyi imzalayarak, Vanspor'a bu gelir kapısını açacağız. Bu firma ile anlaşamazsak, başka firmalarla yolumuza devam edeceğiz. Kulübe 25 yıl gelir getirecek, bu süreci Vanspor'a kazandıracağız" diye konuştu.

YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU

Önceki gün yapılan yönetim kurulu toplantısı sonrası kulüp başkanlığına Mehmet Avcı getirilirken, ikinci başkanlığa Levent Cankurtaran, as başkanlığa Akın Dinçer, genel sekreterliğe Av. Serdar Kartal, işbirliği ve sponsorluklardan sorumluluğuna Adnan Bayram, idari işlere Dikmen Kaya, kamu kurumları ile ilişkilere Veysel Ürüm, hukuki işlere Av. Orhan Yıldırım, üye ve paydaş etkileşimine Osman Halitoğlu, medya ve tanıtıma Çetiner Çetin, Ar-Ge'ye Yasin Ertürk, STK'larla ilişkilere İsmail Ayaz, tesisler ve altyapı sorumlusu, Özcan Kara, taraftarlar ve stadyum sorumluluğuna Yavuz Kuşan, farklı branşlardan sorumluluğuna Mehmet Can Yağar, Türkiye Futbol Federasyonu temsilciliğine Müjdat Çelik, ulaşım ve deplasman organizasyonlarına Nurullah Abukan, Ankara temsilciliğine Özgür İreç İlhan, basın danışmanlığına Yunus Emre Aykaç, kulüp avukatlığına Emrah Borazan, futbol şube sorumluluğuna ise Erkan Avseren getirildi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER