Ankara Vanlılar Vakfı'ndan Vanlılara müjde

Ankara Vanlılar Vakfı Başkanı Servet Yenitürk, Ankara'da Vanlılar için çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Vanlılar için güzel bir projeyi hayata geçireceklerini ifade etti. Ankara Vanlılar Vakfı için güzel bir mekân baktıklarını belirten Yenitürk, artık Ankara'ya giden Vanlılar için kalabilecek bir yer tahsis edeceklerini vurguladı.

Ankara Vanlılar Vakfı'ndan Vanlılara müjde

Van'dan Ankara'ya iş icabı gelen, hastalarını getiren vatandaşların çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Ankara Vanlılar Vakfı Başkanı Servet Yenitürk, Ankara'ya hastası sevk edilen Vanlılara Ankara'da gönül rahatlığıyla kalacağı bir tahsis edeceklerini ifade etti.

Önemli projeyi hayata geçirerek Ankara'da Vanlıları kalacak yer bulmaktan kurtaracaklarını söyleyen Yenitürk, maddi durumu olmayan Vanlılardan ücret talep etmeyeceklerini ve Ankara'da Vanlıların bir evinin olacağını söyledi.

"ANKARA'DAKİ VANLILARI BİRLEŞTİRİYORUZ"

Yaklaşık 5 yıldır Ankara Vanlılar Vakfı'nın başkanlığını yaptığını söyleyen Yenitürk, "Ankara'da gerçekten çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. 35 tane mütevelli heyetimiz var. Tamamı işadamından oluşuyor. Mütevelli heyetimiz başkanı seçer ama 4 bin 500 civarında da üyemiz vardır. Oradaki hizmetlerimiz ramazan ayında mağdur ailelerimize gıda yardımında bulunuyoruz. Öğrencilere kırtasiye, burs desteği veriyoruz. Ayrıca taziyelerde, düğünlerde bütün Vanlı hemşehrilerimize SMS yoluyla destek veriyoruz. Ankara'daki Vanlıları birleştiriyoruz. Ankara'da bir tane de vakıf binamız var. Vanlı hemşehrilerimiz orada güzel vakit geçiriyor. Mütevelli heyetimizden kişi başına aylık 100 lira, yıllık bin 200 lira alıyoruz. Sağolsunlar arkadaşlarımızın tamamı ilk yıl verdiler ama ondan sonra yoğun işlerinden dolayı çok fazla vakfımıza uğrayamadı. Yönetimimiz şuan vakıfın işleriyle ilgileniyor. Hiçbir zaman arayıp aidat istemedim. 4 yıldır kendi imkanlarımla vakıf binasının kirasını, elektriğini, suyunu, doğalgazını, internetini ve çalışan insanların maaşlarını karşılıyorum. Vakfımızda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"VANLI HEMŞEHRİLERİMİZİ KALACAK YER BULMAKTAN KURTARACAĞIZ"

Vanlıların kalabileceği güzel bir mekan hayata geçireceklerini belirten Yenitürk, "Geçtiğimiz yıl bir projemiz vardı. Dönemin valisi pek yanaşmadı ama inşallah bu sene o projemizi gerçekleştireceğiz. Van halkımıza çok büyük hizmetlerimiz olacak. Projemizi Van Valisi Ozan Balcı ve Van TSO'yla da paylaşacağız. Ankara'da birçok ilin vakıfları, dernekleri Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden cüzi miktarlara bina kiralanmış, o şekilde hizmet yürütülüyor. Bizde bunu esik bakanımız Hüseyin Çelik ve milletvekilimiz Abdulahat Arvas beyle görüştük. Onlarda bir çalışma yapıyorlar. Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 5 katlı binanın yerini bulmaya çalışıyoruz. Küçük yerler vardır ama biz büyük yer istiyoruz. Alt katını kahvaltı salonu, Van yemeklerinin yapıldığı yer yapacağız. İkinci, üçüncü, dördüncü katını pansiyon, yurt, butik otel yapacağız. En üst katını da vakıf binası için ayıracağız. Bu otelimizi veya pansiyonumuzu Van'dan Ankara'ya giden hemşehrilerimizin vakit geçireceği yer olsun diye değil. Yıllardır Ankara'da önemli bir sorunu yaşıyoruz. Van'dan Ankara'ya hastası sevk edilen Vanlı hemşehrimizin maalesef Ankara'da gönül rahatlığıyla kalacağı bir yeri yok. Ya hastanede yatıp kalıyor veya hava sıcaksa parkta yatıp kalkıyor. Bazı hemşehrilerimizin maalesef otele verecek dahi parası yok. Hal böyleyken biz bunu görmemezlikten gelemeyiz. Biz bu projemizi hayata geçirerek Ankara'da Vanlı hemşehrilerimizi kalacak yer bulmaktan kurtaracağız. Hatta ve hatta maddi durumu olmayan Vanlılardan ücret dahi talep etmeyeceğiz. Ankara'da Vanlıların evi olacak. Şuan küçük bir desteğe ihtiyacımız var. Biz bunu sayın valimizle görüşüp çözeceğiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne talebimizi ilettik. Şuan yer aranıyor. Yer bulur bulmaz hemen çalışmalara başlayacağız" diye konuştu.

"HASTALARA AMBULANS HİZMETİ DE VERİLECEK"

Vakıf bünyesine kiralık ambulans katacaklarını da vurgulayan Yenitürk, "Ankara'da taburcu olan, hastasına ambulans bulamayan veya uçağa alınmayan hemşehrilerimizin sorununu da şu şekilde çözüyoruz. Şuan A sınıfı bir tıp merkezimiz var. Çünkü külfeti vardır. Donanımlı bir ambulans, doktor, sağlık memuru ve şoförü olmak zorundadır. Bunun maliyeti de aylık 60 bin lirayı aşar. Biz bir tane ambulans şirketiyle anlaşarak bu sorunu da çözdük. Aylık 2 bin lira ödeme yapıyoruz. Bir seferde çağırsak, 30 seferde çağırsak 2 bin lira ödeyeceğiz. 5 yıllık sözleşme imzaladık. Vanlı hemşehrilerimizin hastaneden alınarak havaalanına götürülmesi veya uçaktan alınıp hastaneye götürülmesi gibi hizmetler verilecek. İnşallah vakıf binamız bittikten sonra bunu da hayata geçirerek mağduriyet gidereceğiz. Vakıf binamızı tam faaliyete soktuğumuz zaman Van TSO için bir oda vereceğiz. Ayrıca milletvekillerini temsil eden bir oda ayıracağız" ifadelerini kullandı.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER