Akademik camiasından İsrail'e sert tepki

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu Türkiye akademik camiası, İsrail'in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını son dönemde artırarak devam ettirmesini, bu çerçevede 17 Ekim Salı günü Gazze'deki El-Ehli Arap Hastanesi'ni hedef alarak, aralarında bebeklerin, çocukların ve kadınların da bulunduğu yüzlerce Filistinli sivilin ölmesine ve yaralanmasına neden olan saldırıya sert tepki gösterdi.

Akademik camiasından İsrail'e sert tepki

Türkiye akademik camiası Gazze'de bir insanlık dramının yaşandığına dikkat çekerek, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerinin açık ihlali söz konusu olduğunu vurguladı. Tüm saldırıların ve şiddet eylemlerinin derhal durdurulması çağrısında bulunan Türkiye akademik camiası, Filistin halkının acılarını paylaştıklarını ifade etti.

Türkiye tarafından, bölgede kalıcı bir barışın tesisi amacıyla iki devletli vizyon temelinde yapılan diplomatik girişimleri desteklediklerini belirten akademik camiası, bu bağlamda, akademik camia olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını vurguladılar.

"FİLİSTİN TOPRAKLARI, İSRAİL'İN ZULMÜ ALTINDA YOK EDİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR"

Konuyla alakalı kınama mesajı yayınlayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, "Filistin'de bütün dünyanın gözü önünde büyük bir katliama şahitlik etmekteyiz. İsrail'in Filistin Devleti topraklarına karşı başlattığı akıl almaz saldırıları ve vahşeti kabul etmemiz mümkün değildir. Hiçbir savaş hukukunda yeri olmayan; bizzat sivillere yönelik yapılan bu vahşette çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek demeden birçok kişi katledilmekte; fütursuzca yapılan bombardımanlarda hastanelerden üniversitelere varıncaya kadar birçok kamu binaları yok edilmektedir. Filistin Sağlık Bakanlığı'nın Gazze saldırılarına yönelik olarak yaptığı açıklamada bir hafta içinde 724 çocuk ve 458 kadının katledildiğini duyurması da bu vahşetin boyutlarını net olarak göstermektedir. Amerika başta olmak üzere birçok medenî ülke de İsrail'e destek vererek bizzat suça iştirak etmektedir. Asırlarca Osmanlı Devleti himayesinde Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanların barış içinde yaşadıkları ve ibadetlerini huzur içinde yaptıkları Filistin toprakları, bugün sözde çağdaş devletlerin de desteğiyle gözü dönmüş İsrail'in zulmü altında yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu acımasız soykırımın; uluslararası hukuku hiçe saymaktan, masum insanları İsrail'e teslim etmekten başka bir anlamı olamaz. Bu vesileyle İsrail'in Filistin topraklarında yaptığı zulmü ve soykırımı şiddetle kınıyor ve bir an önce işgal ettiği Filistin topraklarını terk etmelerini talep ediyoruz. Kendilerini medeniyetin beşiği olarak gören tüm ülkeleri de itidalli davranmaya; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde devam eden barış çabalarına destek vermeye davet ediyoruz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu olarak vahşete ve soykırıma şerefle direnen Filistin halkının acısını paylaşıyor; dün olduğu gibi bugün de kendilerinin yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2023, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER