AK Partili kadınlar, Gazzeli anneleri unutmadı

AK Parti Van Kadın Kolları Teşkilatı, Gazze’de Anneler Günü kutlayamayan anneler için açıklama yaptı. Basın açıklamasında Gazze’de 7 Ekim’den bu yana yaşanan soykırıma dikkat çeken AK Parti Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, “Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı” dedi.

AK Partili kadınlar, Gazzeli anneleri unutmadı

AK Parti Van Kadın Kolları Teşkilatı tarafından kent meydanında Gazze’de yaşanan trajedide Anneler Gününü kutlayamayan anneler için basın açıklaması düzenlendi.

AK Parti Van İl Başkanlığı önünde bulunan Kent Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Abdullah Çalım, Kadın Kolları Başkanı Havva Duran ve teşkilat mensupları katıldı.

“HER GÜN 180 ANNE ÖLÜMLE BURUN BURUNA DOĞUM YAPIYOR”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan AK Parti Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, Gazzeli annelerin çocuklarına verecek bir lokma ekmek bulamadığını belirterek, “Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı… Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: Her can tek, her can biricik ve ‘bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir.’ Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100. Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler! Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor” dedi.

“HAMAS’IN ATEŞKES MASASINA OTURMAYI KABUL ETMESİ GELECEK İÇİN BİR UMUTTUR”

Gazze’de çocukların, annelerinin gözü önünde eridiğini belirten Duran, “Ne diyordu Gazzeli anne? ‘ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2’sini İsrail öldürecek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.’ Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler… Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan,  sütü kesilen anneler… Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birleşmiş milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi ‘savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.’ Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor. Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koymuştur” diye konuştu.

“ATEŞKES İÇİN BİR ADIM BEKLİYORUZ”

Gazze’de ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunan Duran, “Biz anneler olarak yine de İsrail’e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Ateşkes için bir adım bekliyoruz. İsrailli yetkililere soruyorum: Vaat edilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz? Bizler bugün AK Parti Van İl Kadın Kolları Başkanlığı, teşkilatlarımız, kadın milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak buradayız. Şu anda 81 ilde ak partili kadınlar olarak Gazzeli anneler için dimdik ayaktayız. 2 çocuğu şehit edilen Gazzeli kadın soruyor ya ‘Hasan ve Bera’nın suçları neydi? Ne günah işlediler?’ İşte o anneler için soruyoruz. Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için susmuyoruz. Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz; Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklaması sonrası Anneler Günü münasebetiyle kadınlara karanfil dağıtıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2024, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER