AK Parti'de adaylık süreci sürüyor

AK Parti'de 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adaylığı için başvuru süreci devam ediyor. Bu kapsamda Van'da da AK Parti'den aday adayı olmak isteyenler il ve ilçe parti binalarına giderek başvurularını gerçekleştiriyor.

AK Parti'de adaylık süreci sürüyor

Siyasi parti genel merkezlerinde belediye başkan aday adaylığı başvuru süreçleri devam ediyor. AK Parti'de aday adaylığı için son başvuru tarihi 22 Kasım Çarşamba. 9 Kasım'da başlayan süreç Belediye başkanlığı için 22 Kasım, belediye ve il genel meclis üyeliği adaylığı için ise 3 Aralık'ta sona erecek.

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada aday adaylığı müracaatlarının dijital ortamda alınmaya başlandığını açıkladı. Bu kez başvuru aidatı alınmazken, büyükşehir belediye başkanlığı için 50 bin TL, il belediye başkanlığı için 30 bin, ilçe belediye başkanları için 20 bin, TL bağış alınacak.

Bağışlar tüm dünyanın gözleri önünde soykırıma varan saldırılardan etkilenen Gazze halkı için AFAD tarafından kendilerine ulaştırılacak. Mevcut milletvekilleri ise adaylık başvurusunda bulunamayacak.

AK Parti'de belediye başkanlığı için aday adaylığı başvuruları 22 Kasım'a kadar, belediye ve il genel meclisi üyeliği için ise 3 Aralık'a kadar devam edecek. Temayül yoklaması 26 Kasım'da elektronik ortamda tüm illerde aynı anda yapılacak.

Büyükşehir ve il belediye başkan adayların genel merkezden ve kendi illerinden, ilçe ve belde belediye başkanı adayları il ve ilçe başkanlıklarından, belediye ve il genel meclis üyesi adayları ise sadece ilgili ilçeden müracaatlarını yapabiliyor.

Büyükşehir Belediye Başkan adayları 50 bin lira bağışta bulunmak suretiyle adaylık müracaatında bulunabilirken, büyükşehrin dışında kalan il belediye başkan adayları 30 bin lira, ilçe belediye başkan adayları 20 bin lira, belde belediye başkanı adayları 10 bin lira, büyükşehirdeki belediye meclis üyeleri, büyükşehir ilçelerinin meclis üyeleri 10 bin lira, büyük şehirlerin dışında kalan illerin ilçelerine ilişkin meclis üyeleri ile il genel meclis üyelerinden de 5 bin lira bağış alınmak suretiyle aday müracaatları kabul ediliyor.

18-30 yaş arası genç ile kadın adaylardan belirlenen miktarın yarısı, engelli adaylardan ise 4'te biri alınıyor. Temayül yoklaması 26 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında elektronik ortamda yapılacak.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHİM ATİŞ

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2023, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER