Abasigil: Van'da 50 bin genç işsiz…

Saadet Partisi Van İl Gençlik Kolları Başkanı Talha Abasigil, Van'daki genç işsizliğe dikkat çekti. Parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Abasigil, tahmini kaynaklara göre Van'da 50 bin ve üzeri gencin işsiz olduğunu belirterek, işsizlik sorununun çözümü her alana üniversite ve her üniversiteye bütün bölümleri açmak olmadığını vurguladı.

Abasigil: Van'da 50 bin genç işsiz…

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Van İl Gençlik Kolları Başkanı Talha Abasigil, Van'daki genç işsizliği ve üniversite öğrencilerinin yaşadığını sorunları gündeme taşıdı.

Binlerce üniversite mezunu gencin işsizlikle boğuştuğunu belirten Başkan Abasigil, bu gençleri işsizlikten kurtarmak gerektiğini ifade etti. İş sahibi çoğu gencin öğrenimini gördüğü alanın dışında ve beklediği ekonomik imkânların altında mutsuz şekilde çalıştığını söyleyen Abbasigil, gençlerin öğrenimini gördüğü alanda, mutlu ve ekonomik şartlara uygun işlerde çalışmayı hayal ettiğini ifade etti.

"VAN'DA 50 BİN VE ÜZERİ GENÇ İŞSİZ DURUMDA"

Van'da üniversite öğrencilerinin zor şartlar altında öğrenimlerini sürdürdüğünü söyleyen Abasigil, "Üniversite kampüsü merkeze uzak olduğundan dolayı üniversite kampüsüne yakın KYK'lardan faydalanamayan öğrencilerimiz, merkeze yakın yerleşkelerde barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bundan dolayı yalnızca ulaşım araçlarıyla kampüse gidebilmektedirler. Üniversite kampüsüne giden ulaşım araçları öğrencilerimiz için yetersiz olmaktadır. Ulaşım araçlarının yetersiz olmasına; belediyeye ait araçların yalnızca üniversite öğrencilerine servis olarak tahsis edilmesi, ulaşım araçlarının arttırılması ve ulaşım ücretlerinin öğrencilere uygun şekilde uygulanması çözüm olarak gösterilebilir. KYK'lardan faydalanamayan öğrencilerimizin günlük besin öğünleri, kitap ücretleri, yol ücretleri ve ev kirası göz önünde bulundurulduğu zaman faydalandıkları bursların yetersiz olduğu aşikârdır. Bir diğer sorunumuz gençlerimizin işsizlik sorunu. Tahmini kaynaklara göre Van'da 50 bin ve üzeri genç işsiz durumda. İşsizlik sorununun çözümü her alana üniversite ve her üniversiteye bütün bölümleri açmak değildir. Bunun sonucunda çoğu gencimiz işsiz kalmakta, iş sahibi çoğu gencimiz de öğrenimini gördüğü alanın dışında ve beklediği ekonomik imkânların altında mutsuz şekilde çalışmaktadır. Gençlerimiz üniversite okurken öğrenimini gördüğü alanda, mutlu ve ekonomik şartlara uygun işlerde çalışmayı hayal etmektedir, diplomalı işsiz olmayı değil!" dedi.

"VAN'DA MUTSUZ BİR GENÇ KİTLESİ VAR"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abasigil, "İşsizliği ancak devlet bitirebilir. Belediyelerin yapması gereken şey, istihdam alanları yaratmasıdır. Bir kamu yönetimi mezunu genci kalkıp fabrikada çalıştırsanız, bahsettiğimiz gibi mutsuz ve beklediği ekonomi şartlara uygun işlerde çalışır. Bu mevzunun kökü devlettedir. Devletin bu konuda bir çalışma yapması gerekmektedir. Van'da işsizliği minimize etmek için fabrika sayıları arttırılabilir. Van'da mutsuz bir genç kitlesi var. Van'da belediyeyi kazandığımız takdirde gerekli istihdam alanlarını oluşturacağız. Gereksiz birimler açarak veya belediyeye sırf işçi almak için bunu yapmayacağız. Hangi birime ihtiyaç var ise, o birime gerekli tahsise sahip insanlar alınır. İşsizlik sorunu yıllardır konuşuluyor. Yıllardan beridir devam eden bir sorun" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2023, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER