Salman: Staj tarihleri sigorta başlangıcı sayılmalı

Staj Sigortası Mağdurları Derneği (SSM) Başkanı Ferhat Salman, 1.5 milyon staj sigortası mağdurunun stajı, sigorta başlangıcı sayılması için borçlanma hakkının verilmesini isteyerek, borçlanma ile Türkiye bütçesine 40 milyar lira gelir kazanılacağını söyledi.

Salman: Staj tarihleri sigorta başlangıcı sayılmalı

  Çıraklık ve Meslek liselerinde okurken zorunlu staj sürecinde çalışmalarına rağmen sadece sağlık sigortaları yatırıldığı için aktif çalışmaları emekliliğe başlangıç sayılmayan milyonlarca mağdur hak mücadelesi veriyor.  

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj sürelerinin sigorta başlangıcı sayılmasıyla ilgili çalışmalarının olduğunu açıklamasının ardından heyecanlı bekleyiş içine giren Staj Sigortası Mağdurları, “Staj Sigorta Başlangıcı Olsun” kampanyasını sürdürüyor.

Televizyon programları ve sosyal medya mecralarında seslerini duyurmaya çalışan Staj Sigortası Mağdurları, iktidar ve muhalefet partilerini de sık sık ziyaret edip, mağduriyetleriyle ilgili destek arayışını sürdürüyor.     

  “EMEKLİLİĞE SAYILMAYAN SİGORTA HAK KAYBIDIR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Staj Sigortası Mağdurları (SSM) Derneği Başkanı Ferhat Salman,  meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşıladığını belirterek, “Ülkemizde ara eleman açığının her geçen gün arttığı şu zorlu günlerde hem velileri hem de öğrencileri meslek liselerine özendirip teşvik etmek şarttır. Özellikle staj esnasında yapılan fiili çalışmaya dayalı sigortanın hiçbir şekilde emekliye başlangıç sayılmaması büyük bir hak kaybıdır. Staj sürecinde yapılan sigorta emekliliğe başlangıç sayılmalıdır. Bir ülkenin gelişmesi, ilerlemesi için doktora, avukata, mühendise ihtiyacı olduğu kadar çok iyi eğitim almış ara elemana da ihtiyacı var.” dedi.

 “STAJ MAĞDURLARINA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA HAKKI VERİLMELİ”

Milyonlarca meslek liselinin ve çıraklık okulu mezununun yıllardır bu mağduriyetin çözülmesini beklediğini belirten Salman, “Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak birçok meslek grubunda askerlik doğum gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilirken, biz staj mağdurlarına da bu hak verilmeli. “1,5 milyon staj sigortası mağdurunun borçlanma hakkı verildiğinde 40 milyar 532 milyon lira gelir elde edilebilir” dedi.

Özellikle 2006 yılından sonra sosyal güvenlik alanında çok önemli düzenlemelere imza atıldığını kaydeden Salman şöyle devam etti: “Şu an uygulamada olan kanunla borçlanılacak sürelerde, sigortalıların ya da vatandaşların lehine olacak birçok düzenlemeler yapıldı. Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri yeni yasa ile borçlanılacak süreler kapsamına alındı. Ancak bu hak genele yayılmayınca başta meslek liseleri, çıraklık okulları ve üniversite stajı yapan mezunlar olmak üzere toplumun kalan kısmı için büyük bir mağduriyet ortaya çıktı.”

STAJ MAĞDURLARI DERTLİ

Staj sigortası mağdurlarından Öznur Paşa, Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde grafik bölümünde öğrenci iken 1990 yılında zorunlu staj yaptığını söyledi.

Meslek lisesi öğretmenlerinin, işletmelere staj yapmaya giden öğrencilere verilen Sigorta Sicil Kartlarıyla ilgili olarak, kartları kaybetmeyip saklamalarını tavsiye ettiklerini belirten Paşa, ” Bu SSK kartı ile sigortanız başladı. Bunun değerini emekli olurken anlayacaksınız dediler. Ama hiçte öyle olmadı. Şuanda SGK’daki sigorta numaramız, stajda bize verilen numaradır. E-Devlette gözüken işe ilk giriş tarihi de staj başlangıç tarihimiz ve her ne hikmetse bu emeklilikte sayılmıyor.” dedi.

STAJ MAĞDURU OLACAĞIMI BİLSEYDİM, ÇÖZÜM BULURDUM!

Staj sigortasının uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç sayılmadığını yıllar sonra öğrendiğini belirten bir çocuk annesi Öznur Paşa, staj sigortasının emekliliğe sayılmaması yüzünden mağdur oldukların söyledi. Paşa şöyle konuştu: “Stajımın sigorta başlangıcı sayılmadığını bilseydim, bir işyerinde çalışıp kendi sigortamı başlatırdım. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı. ”şeklinde konuştu. Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Özdemi̇r
Yılmaz Özdemi̇r - 7 ay Önce

Biz Staj mağdurlarına verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz

SIRADAKİ HABER